Aloes - uprawa

Jesteś tutaj:

Aloes - uprawa

3,4/5 (624 ocen)

Aloes jest rodzajem obejmującym setki zmiennych roślin, choć nadal najbardziej znane gatunki rodzaju to aloes zwyczajny (Aloe vera) oraz aloes drzewiasty (Aloe arborescens). W sprzedaży pojawia się coraz więcej gatunków i odmian, na które także należy zwróć uwagę, ponieważ charakteryzują się wysokimi walorami dekoracyjnymi. Aloes drzewiasty i aloes zwyczajny słyną także ze swoich właściwości leczniczych, choć w niniejszym artykule skupię się przede wszystkim na dekoracyjności oraz uprawie wybranych gatunków rodzaju.

Czy wiesz że …

Nazwa rodzaju odnosi się do gorzkiego soku, jaki wytwarzają te rośliny.


Kilka uwag o rodzaju


Jak już wspomniano rodzaj Aloe, obejmuje liczne gatunki, które możemy podzielić na rośliny drzewiaste oraz bezłodygowe. Ze względu na rozmiary i w przypadku jeżeli nie zależy nam na leczniczych właściwościach rośliny, w warunkach domowych najlepiej uprawiać Aloe variegata.

Wybrane gatunki rodzaju

Aloe variegata
Aloe aristata
Aloe plicatilis
Aloe arborescens
Aloe pilansii
Aloe vera
Aloe parvula
Aloe dichotoma
Aloe albida
Aloe vossii
Aloe polyphylla
Aloe humilis
Aloe ferox

Aloes skupia gatunki pochodzące m.in. z Afryki. Znajdują uznanie ze względu na niewielkie wymagania, a także oryginalną budowę. W przypadku aloesów drzewiastych, roślina wytwarza pień zakończony liśćmi. W warunkach naturalnych, aloesy drzewiaste mogą osiągać do kilkunastu metrów wysokości. W ciepłym klimacie, to rośliny ozdobne, wykorzystywane także przy zagospodarowaniu terenów zielonych.

Aloes w doniczce

Aloes w doniczce

Aloesy charakteryzują się surową urodą. Są dekoracyjne przede wszystkim z liści, choć groniaste kwiaty w ognistych barwach, również zachwycają, ale w uprawie aloesy nie zawsze zakwitają.

Aloe w większości gatunków są chronione, a wiele z nich jest zagrożonych wyginięciem.

Aloes pstry jest jednym z ciekawszych gatunków rodzaju, a jego wartość wynika z jego dekoracyjności

Aloe variegata jest jednym z najpopularniejszych gatunków rodzaju, do tego nie trudnym w uprawie, tak więc warto uwzględnić roślinę przy aranżacji mieszkania.


Występowanie


W stanie dzikim aloes tygrysi występuje w Afryce m.in. w Nambii.


Budowa


Sukulent liściowy o mięsistych liściach. Pokrój bardziej wzniesiony, liście lancetowate, ostro zakończone, brzegiem delikatnie ząbkowane, tworzą rozetę. Na liściu widoczne białawe plamy, tworzące zazwyczaj regularne paski (wzorki). Barwa liści zielona, zależnie od panujących warunków, intensywność wybarwienia, a nawet sama barwa może się zmieniać. Długość liści osiąga do około 20 cm. Aloes pstry należy do roślin domowych kwitnących. Kwiatostan osadzony na pędzie kwiatowym. Składa się z rurkowatych, a zarazem czerwonawych kwiatów, ukazujących się w różnym terminie, zazwyczaj w okresie wiosennym.


Stanowisko


Aloes pstry preferuje jasne stanowiska. Najlepiej ustawić go na słonecznym parapecie, a w razie potrzeby cieniować przed zbyt palącym słońcem. Na jasnym stanowisku roślina ładniej się wybarwi.

Aloes - uprawa

Aloes - uprawa

Podłoże


Przepuszczalne. Można wykorzystać podłoże, produkowane specjalnie dla sukulentów. Pamiętajmy, że aloes tygrysi, jest rośliną wrażliwą na przelanie, tak więc przepuszczalność jest bardzo istotna, jeżeli chcemy cieszyć się jej pięknem przez wiele lat. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz