Aloes - uprawa

Jesteś tutaj:

Aloes - uprawa

3,4/5 (624 ocen)

Przesadzanie


Roślinę przesadzamy na wiosnę, zależnie od potrzeby, a więc wówczas jeżeli doniczka będzie już faktycznie za ciasna.


Temperatura


Aloes tygrysi doskonale sobie radzi w temperaturze pokojowej. Jeżeli chcemy, aby nam zakwitł, to z pewnością warto w okresie zimy zapewnić roślinie okres spoczynku, a więc postawić w takim miejscu, w którym nie tylko będzie jasno, ale temperatura wyniesie około 10°C.


Nawożenie


Nawożenie w okresie od wiosny do jesieni, nawozem płynnym, przeznaczonym dla kaktusów. Aloes nie jest rośliną wymagającą na tej płaszczyźnie. Możemy go nawozić raz na miesiąc.


Podlewanie


Jak już wspomniałem, roślinę łatwo przelać, dlatego koniecznie należy jej zapewnić przepuszczalne podłoże. W okresie wegetacji lubi lekko wilgotne podłoże. Najlepiej podlewać go rzadziej, ale obficie, a nadmiar wody należy usunąć z podstawki. Kolejny raz podlewamy wówczas, gdy podłoże lekko przeschnie. Wilgotność podłoża najlepiej sprawdzić palcem, zagłębiając go w podłożu. Pamiętajmy, że sucha, wierzchnia warstwa podłoża, nie oznacza, że głębsze warstwy też są równie suche.
Podlewając uważajmy, aby woda nie dostała się do rozety liści.

Aloes

Aloes

Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne


Liście można oczyścić, przecierając je m.in. lekko wilgotną szmatką bądź miękką szczotką.


Rozmnażanie


Aloes pstry rozmnażamy poprzez odrosty, które licznie wydawane są z korzeni (miniaturki rośliny matecznej).


Pozostałe wybrane gatunki rodzaju


Aloes drzewiasty - popularny gatunek rodzaju, ceniony ze względu na swoje właściwości użytkowe. Naturalne siedliska tego gatunku występują w Afryce m.in. w Malawi. Osiąga większe rozmiary niż aloes tygrysi, osiągając w swoim naturalnym środowisku nawet do kilku metrów wysokości. W naszym klimacie może osiągnąć do około metra wysokości. W młodym wieku rośliny bardziej zwarte, w starszym luźniejsze. Liście szarozielone z nalotem, na brzegach ząbkowane, lancetowate na końcu zaostrzone. Dolna część liścia wypukła, natomiast górna bardziej wklęsła. W swoich ojczystych stronach pięknie kwitną. Kwiaty rurkowate, zebrane w grona, czerwonawe. Niestety uprawiane w domu kwitną niezwykle rzadko, ze względu na mniej przychylne warunki.

Nie ma szczególnych wymagań: przepuszczalne podłoże, jasne do słonecznego stanowisko, bardzo sprzyja roślinie. W okresie letnim roślinę można wynieść na balkon bądź taras. W okresie zimowym lepiej zapewnić roślinie suchsze i chłodniejsze warunki, które sprzyjają tworzeniu się kwiatów.

Aloes drzewiasty można rozmnożyć poprzez odrosty boczne, które ukorzeniamy w przepuszczalnym podłożu.

Aloes zwyczajny – tak jak aloes drzewiasty słynie z dobroczynnych właściwości. Skupiając się wyłącznie na jego walorach dekoracyjnych, należy przyznać, że roślina może nie należy do najpiękniejszych, ale ma w sobie sporo dekoracyjności, tak więc zasługuje na uprawę.

O jego dekoracyjności decydują mięsiste liście, pokryte nalotem, ząbkowane, zaostrzone.

Aloes zwyczajny można rozmnożyć m.in. poprzez odrosty. Gatunek uprawiamy podobnie jak aloes drzewiasty.

Aloes ościsty - dość często spotykany gatunek, pochodzący z Afryki Południowej. Sukulent, którego wysokość osiąga do około 20 cm. Dekoracyjny z liści, które tworzą zwartą rozetę. Liście gatunku tak jak innych aloesów są lancetowate, zaostrzone, ciemnozielone, na brzegach z jasnymi kolcami. Kwitnie, a jego rurkowate kwiaty, tworzą groniasty kwiatostan. Barwa kwiatów czerwonawa.

Uprawa podobna jak w przypadku pozostałych aloesów.

Aloe plicatilis – bardzo ciekawy gatunek rodzaju, rzadko spotykany w uprawie, a z pewnością doskonale poradzi sobie nawet w warunkach domowych. Jego wyjątkowość wynika z liści oraz ich wachlarzykowatego ułożenia. Z pewnością roślina warta uwagi. Zaliczany do aloesów drzewiastych.

Aloe dichotoma – rzadko spotykany, ale bardzo oryginalny gatunek rodzaju, który w swoich ojczystych stronach zachwyca rozmiarami oraz pokrojem (średniej wielkości drzewa z grubym pniem, niezwykle malownicze).

Aloes niski - jest przykładem niewielkiej byliny, bezłodygowego Aloe, którego dekoracyjność wynika przede wszystkim z liści, pokrytych jasnymi guzkami i kolcami.

Aloe aculeata – dostępny w sprzedaży gatunek, który zachwyca pokrojem. Jego mięsiste liście pokryte są kolcami na całej powierzchni. Gatunek mało wymagający o wysokich walorach dekoracyjnych.

Aloes

Aloes

Rozmnażanie


Aloesy zależnie od gatunku możemy rozmnożyć wegetatywnie - poprzez odrosty korzeniowe i sadzonki wierzchołkowe, a także generatywnie poprzez nasiona. Sadzonkę odciętą od rośliny matecznej należy ukorzenić w przepuszczalnym, piaszczystym podłożu, stosując ukorzeniacz, pamiętając przy tym, aby przed umieszczeniem sadzonki w podłożu, pozwolić jej przeschnąć.


Problemy w uprawie aloesów


Gatunki Aloe uprawiane w naszych domach nie należą do kłopotliwych. Aby cieszyć się bezproblemowym rozwojem tych roślin należy zapewnić optymalne warunki do rozwoju, a więc jasny parapet oraz przepuszczalne podłoże.

Do najczęstszych problemów, pojawiających się w uprawie zaliczymy przelanie, które zazwyczaj kończy się zgnilizną korzeni.

Tego problemu unikniemy wówczas, gdy roślinie zapewnimy przepuszczalne podłoże, drenaż, a także ograniczymy podlewanie. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz