Aloes - uprawa

Jesteś tutaj:

Aloes - uprawa

3,4/5 (624 ocen)

Na mocno nasłonecznionym parapecie, może dojść do poparzeń słonecznych. Jeżeli sytuacja tego wymaga, roślinę można chronić przed południowym nasłonecznieniem.

Niedobór wody, objawia się marszczeniem liści, a podczas przedłużającej się suszy także brązowieniem tych niżej położonych.

Wyciągnięte liście, a także wąskie, wypłowiałe, to efekt zbyt zacienionego stanowiska.

Jeżeli będą miały zbyt chłodno i mokro, nie zdziwmy się, jak pojawią się ciemne plamy na liściach.

Ze szkodników może pojawić się mszyca, wełnowce, tarczniki, a także przędziorek. W przypadku pojawienia się nieproszonych gości należy podjąć natychmiastowe działania w celu ich usunięcia. Wełnowce korzeniowe należą do tych, które trudno zwalczyć.


Zastosowanie


Rodzaj obejmuje liczne gatunki, których część traktowana jest jako rośliny ozdobne uprawiane w mieszkaniu czy też w szklarni oraz ogrodzie zimowym. Kilka gatunków charakteryzuje się wartością użytkową i znajduje zastosowanie przy produkcji leków, kosmetyków, a także w ziołolecznictwie.

Aloes

Aloes

Aloes jako roślina lecznicza


Kilka gatunków rodzaju Aloe słynie ze swych właściwości leczniczych. Najpopularniejsze są oczywiście aloes drzewiasty i aloes zwyczajny. Podstawową właściwością tych roślin jest dobroczynny wpływ na gojenie się ran. Poza przyśpieszeniem gojenia, aloes uśmierza ból, tak więc działa kojąco na ranę i obniża cierpienie poszkodowanego.

Preparaty lecznicze przygotowuje się z miąższu bądź też tylko z soku (działanie przeczyszczające).

Roślina znalazła zastosowanie także w kosmetyce.


Uwagi końcowe


Aloesy to zazwyczaj mało wymagające rośliny ozdobne, które przy minimalnym zainteresowaniu będą nam towarzyszyć przez lata. Podstawą w uprawie aloesów jest przepuszczalne podłoże i jasne stanowisko. Poza walorami dekoracyjnymi, pamiętajmy także o właściwościach leczniczych, które bez wątpienia mogą nam pomóc przy wielu dolegliwościach.

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz