Wełnowce - groźne szkodniki. Objawy i skuteczne zwalczanie

Jesteś tutaj:

Wełnowce - groźne szkodniki. Objawy i skuteczne zwalczanie

3,3/5 (719 ocen)

Pojawiające się na roślinach doniczkowych i w uprawach szklarniowych wełnowce, to jedne z najgroźniejszych szkodników roślin. Żerując gromadnie na pędach, liściach i korzeniach wysysają soki, doprowadzając do poważnego osłabienia, a czasem nawet śmierci zaatakowanej rośliny. Ich ślina może zawierać wirusy powodujące groźne choroby roślin, a na wytwarzanej przez nie spadzi, mogą rozwijać się czarne, nieestetyczne grzyby sadzakowe. Ciała wełnowców pokrywa woskowata, biało-szara, kłaczkowata wydzielina, która chroni owady przed drapieżnikami i szkodliwym działaniem preparatów chemicznych, dlatego ich zwalczanie jest zadaniem wyjątkowo trudnym.


Charakterystyka


Wełnowce, to należące do rodziny pluskwiaków czerwce, których cechą charakterystyczną jest pokrywająca ich ciała woskowata, wełniasta wydzielina. Owady wykorzystują ją do ochrony przed drapieżnikami i niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Za sprawą białawych kłaczków z zewnątrz wełnowce wyglądają dość podobnie i przypominają małe kłębki waty, jednak w rzeczywistości poszczególne gatunki mogą znacznie różnić się między sobą. W Polsce najczęściej spotyka się wełnowca szklarniowego (Pseudococcus longispinus - o zielonkawej barwie i podłużnym ciele dochodzącym do ok. 5 mm., zakończonym długimi, nitkowatymi szczecinkami), wełnowca cytrusowca (Planococcus citri – o blado różowym, wydłużonym ciele dł. ok. 3-5 mm.) i wełnowca kaktusowego (Rhizoecus cacticans – o szarym, owalnym ciele, wokół którego rozmieszczone są niewielkie, woskowate wyrostki).


Porażane gatunki roślin


Owady żerują najczęściej na pędach i liściach roślin, gromadząc się wzdłuż nerwów i u podstawy ogonków liściowych, a czasem również na korzeniach. Ponieważ preferują ciepły i wilgotny klimat, atakują głównie rośliny doniczkowe i uprawiane w szklarniach. Najczęściej można je spotkać na storczykach, kaktusach, palmach, paprociach, dracenach, kordylinach, fuksjach, araukariach, cytrusach, kawie i wielu innych gatunkach ozdobnych, choć sporadycznie mogą również zaatakować rośliny użytkowe uprawiane w szklarni (np. ogórki).

Wełnowce na liściu

Wełnowce na liściu


Zwalczanie biologiczne i naturalne


Walka z wełnowcami jest trudna i nie zawsze daje zadawalające rezultaty. W uprawach szklarniowych najlepszym sposobem na pozbycie się szkodników jest wykorzystanie ich naturalnych wrogów czyli pasożytniczej błonkówki (Anagyrus pseudococci) lub biedronki wełnowcowej (Cryptolaemus montrouzieri). Owady żywią się różnymi gatunkami wełnowców, zjadając postaci dorosłe, larwy i jaja. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz