- 1/2
- Następne
Storczykom zagrażają zarówno szkodniki, jak również choroby grzybowe, bakteryjne oraz wirusy.
Szkodniki atakują nasze rośliny, ponieważ tworzymy im sprzyjające do życia warunki, zapewniamy suche powietrze, zbyt dużą wilgoć czy brak odpowiedniego przepływu powietrza.
Choroby bakteryjne niszczą rośliny bardzo szybko, atakują w ciągu kilku dni i praktycznie nie można sobie z nimi poradzić.
Choroby grzybowe wynikają z braku wietrzenia pomieszczeń, w których znajdują się kwiaty, grzyby znakomicie rozwijają się w zamkniętych dusznych miejscach, oraz w za dużej wilgotności powietrza wokół storczyków.
Choroby wirusowe na ogół przychodzą do domu z zakupioną już rośliną. Są one praktycznie nie możliwe do wyleczenia, a zaatakowaną roślinę powinno się wyrzucić.
Szkodniki
Przędziorki
Małe czerwone pajączki atakują rośliny ze względu na zbyt niską wilgotność powietrza. W otoczeniu kwiatów jest zbyt sucho. Zapobiec można atakowi przędziorków poprzez zraszanie liści storczyków oraz wietrzenie pomieszczeń, w których przebywają kwiaty. Szkodniki zagrażają m.in.: miltonii oraz cymbidium.
Zaatakowane rośliny opryskujemy preparatami: Talstar 100 B6 lub Karate 025 EC.
Ziemiórki
Dorosłe ziemiórki czyli małe latające muszki najlepiej wyeliminować za pomocą żółtych tabliczek. Tabliczki są posmarowane klejem, do którego owady łatwo się przylepiają. Po około dwóch tygodniach jest po problemie.
Troszkę większy problem stanowią larwy ziemiórek, które żyją w ziemi doniczkowej i żywią się młodymi korzonkami. Robaki skutecznie można zwalczyć używając jednego z preparatów: Nomolt 150 EC lub Trigard 15 WP.
Tarczniki
Zewnętrzną stronę liścia pokrywają brązowe tarczki. Osiągają one wielkość do trzech milimetrów. W miejscu, w którym robak przyssał się do liścia tkanka żółknie i zamiera.
Szkodniki są trudne do zwalczenia, najskuteczniej zniszczyć je za pomocą środków chemicznych. Rośliny warto opryskać następującymi preparatami: Mospilan 20 SP oraz Actellic 500 EC.
Jeżeli nie chcemy używać chemii to można zbierać je ręcznie z roślin za pomocą watki zamoczonej w wodzie z mydłem, praca jest żmudna i przynosi średnie efekty.
Wciornastki
Owady są koloru jasnobrunatnego lub żółtawoszarego. Żerują one na liściach pozostawiając srebrzyste plamki oraz na kwiatach storczyków na których powstają jasne punkty.
Zwalczyć robaki możemy za pomocą Mospilanu 20 SP lub Actellicu 500 EC.
Rozkruszek korzeniowy
Żerowanie szkodników na storczykach skutkuje zahamowaniem ich rozwoju. Robaki występują przy wysokiej wilgotności otoczenia oraz przy niskiej temperaturze. Rozkruszek jest roztoczem białego koloru.
Szkodniki można usunąć stosując Actellic 500 EC.
Mszyce
Owady atakują łodygi, liście oraz kwiaty storczyków. Pozostawiają na roślinie wydzielinę, która może być przyczyną powstania chorób grzybowych. Swoim działaniem robaki doprowadzają do deformacji młodych roślin.
Mszyce możemy zwalczać przy pomocy: Fastac 100 EC lub Decis 2,5 EC.
Krocionogi
Robaki niszczą korzenie rośliny przyczyniając się w końcowym efekcie do jej obumarcia.
Krocionogi można wyeliminować używając takich środków jak: Diazinon 10 GR.
Skoczogonki
Skoczogonki niszczą korzenie i liście młodych roślin.
Szkodniki można zwalczyć używając następujących preparatów: Nomolt 150 S.C. lub Cascade 050 EC.
Ślimaki
Robaki atakują zarówno liście, jak i kwiaty storczyków. O ich obecności świadczą dziury w roślinach i pozostawiony śluz.
Ślimaki zwalczamy za pomocą: Ślimakol 06 GB lub Anty-ślimak 04 GB.
Storczyk
Choroby wirusowe
Wirus mozaiki cymbidium
Choroba rozpoczyna się od wydłużonych plam na liściach, które z dnia na dzień zajmują coraz większą powierzchnię liścia. Mają one barwę żółto zieloną u Cymbidium, Miltonia ma obumarłą tkankę w formie plam, u Vandy pojawiają się żółte lub jasnozielone przebarwienia.
Porażone rośliny szybko więdną, wirus doprowadza do zaprzestania wzrostu rośliny a często, także do jej karłowatości.
Plamistość pierścieniowa cymbidium
Liście storczyka zaczynają pokrywać jasnozielone lub żółte plamy oraz pierścienie, które tworzą brązowawą z elementami żółci i jasnej zieleni plamę, jest to martwa część liścia.
Efektem choroby jest zakończenie rozwoju rośliny, nie rośnie ona i nie kwitnie. czytaj dalej...