Choroby i szkodniki storczyków

Jesteś tutaj:

Choroby i szkodniki storczyków

3,2/5 (143 ocen)
Wirus mozaiki tytoniu, szczep storczykowy

Choroba objawia się żółto zielonymi plamami oraz jasnozielonymi lub żółtymi wydłużonymi smugami. U starszych liści palmy ciemnieją i obumierają. Wirus powoduje deformację kwiatów zaatakowanych storczyków. Mają one, również smugi o brązowej barwie na płatkach.

Chorób wirusowych nie leczymy, zaatakowane nimi rośliny należy wyrzucić wraz z doniczką do śmietnika, narzędzia ogrodnicze, które były używane przy pielęgnacji roślin należy zdezynfekować.

Chorobie można zapobiec kupując w sklepach ogrodniczych oraz kwiaciarniach tylko zdrowe storczyki, bez jakichkolwiek przebarwień czy plam na liściach.


Choroby bakteryjne


Bakteryjna plamistość liści

Liście storczyka zaczynają pokrywać miękkie, nieregularne plamy o szarej barwie, które w końcowym efekcie stają się brunatne.

Zaatakowane przez chorobę części rośliny należy wyciąć sekatorem i zniszczyć. Z preparatów warto zastosować Miedzian 50 WP.


Choroby grzybowe


Czarna zgnilizna, fytoftoroza

Czarną zgniliznę możemy rozpoznać poprzez plamy na liściach storczyków, które mogą mieć barwę czarną lub ciemnobrunatną czy też czerwonobrązową. Choroba atakuje roślinę przy niskiej temperaturze i za bardzo wilgotnym podłożu.

Zaczyna się od gnicia korzeni, a kończy na śmierci rośliny.

Chcąc uleczyć roślinę warto zmienić warunki w jakich żyje i opryskać ją Previcurem 607 SL.

Szara pleśń

Niska temperatura w połączeniu z wysoką wilgotnością w otoczeniu rośliny sprzyjają rozwojowi szarej pleśni. Objawia się ona brązowymi plamami z szarym nalotem, które pokrywają liście. Zaatakowane przez chorobę części rośliny usuwamy. Storczyka opryskujemy Bravo 500 SC lub Topsinem M 500 SC.

 

Zgorzel zgnilakowa

W przypadku tej choroby postępujemy identycznie jak przy czarnej zgniliźnie.

Zgorzel zgnilakową możemy rozpoznać poprzez plamy na liściach storczyków, które mogą mieć barwę czarną lub ciemnobrunatną czy też czerwonobrązową. Choroba atakuje roślinę przy niskiej temperaturze i za bardzo wilgotnym podłożu. Zaczyna się od gnicia korzeni, a kończy na śmierci rośliny.

Chcąc uleczyć roślinę warto zmienić warunki w jakich żyje i opryskać ją Previcurem 607 SL.

Antraknoza

Przyczynę choroby stanowi uszkodzenie blaszki liścia, które powstaje mechanicznie. Liście storczyka pokrywają brązowo czarne plamy, które mają jasną obwódkę pomiędzy zdrową a chorą tkanką. Chore liście należy usunąć. Rośliny opryskujemy preparatami Topsin M 500 SC lub Biosept 33 SL.

Agnieszka Krakowiak

Koniecznie zobacz