- 1/3
- Następne
Właściwa pielęgnacja storczyków to podstawa do tego, aby przetrwały one w naszych domach. Pomimo tego, że wyhodowano już odmiany, które nie potrzebują do przeżycia mieszkania w szklarni i są odporne na suche powietrze, to w dalszym ciągu największy procent niepowodzenia w uprawie tych kwiatów nie stanowią szkodniki czy choroby tylko zła pielęgnacja storczyków.
Właściwe stanowisko
Najlepsze dla uprawy storczyków jest miejsce jasne, ciepłe i z dużą wilgotnością powietrza. Jednak nie może ono być nasłonecznione.
Rośliny nie powinny stać, również w miejscu, w którym panują przeciągi. Powinny natomiast mieć zapewnioną odpowiednią wentylację. Latem można storczyki wystawić na balkon lub taras, ich stanowisko musi być zacienione.
Doświetlanie
Storczyki wymagają doświetlania, szczególnie zimą, gdy są ustawione z dala od okien. Warto użyć w tym celu specjalnych lamp i włączać je na około dwanaście godzin na dobę.
Storczykom brakuje światła, gdy zaczynają mieć matowe liście, nie kwitną lub mają mało kwiatów i gdy wiotczeją.
Doświetlając kwiaty warto ustawić lampy tak i robić to tyle czasu, aby nie przegrzać roślin.
Podlewanie
Najlepsza do podlewania kwiatów jest woda bez chloru, żelaza oraz wapnia. Może to być deszczówka, woda destylowana lub przegotowana i wystudzona woda z kranu. Kwiaty podlewamy dopiero wtedy, gdy podłoże przeschnie, przy czym ziemia nie powinna być całkowicie wysuszona. Woda powinna być miękka, kwiaty podlewamy dwa razy w tygodniu, w upalne dni można częściej, jednak nie codziennie. Aby zachować odpowiednią wilgotność powietrza w otoczeniu roślin warto często zraszać liście storczyków. Jednak tak, aby wyschły przed wieczorem. Dlatego, że pozostawiona na liściach na noc woda, może doprowadzić rośliny do choroby. Poza zraszaniem liści storczykom można zapewnić wilgotność powietrza, także poprzez zainstalowanie nawilżaczy lub postawienie doniczek z kwiatami na tackach wypełnionych żwirem i wodą.
Storczyki dla prawidłowego rozwoju powinny przebywać w otoczeniu, w którym wilgotność powietrza wynosi od pięćdziesięciu do siedemdziesięciu procent.
Powracając jednak do podlewania to byłoby dobrze, gdyby przypominało ono desze tropikalne, czyli po okresie suchym powinien nastąpić czas bardzo obfitego deszczu, wręcz ulewy. Powinniśmy podlewać kwiaty rzadziej, ale za to intensywnie. Wyłączając okres spoczynku, kiedy podlewamy kwiaty minimalnie.
Temperatura
Dla prawidłowego rozwoju roślin wskazana jest temperatura w ciągu dnia od około trzynastu do około trzydziestu stopni, a nocą od około dziesięciu do około dwudziestu trzech stopni. Ważne przy tym jest, aby w najcieplejsze dni lata nie było więcej niż trzydzieści pięć stopni, a zimą nie było mniej niż dziesięć stopni.
Storczyk falenopsis
Przesadzanie
Storczyki powinny być przesadzane między innymi wtedy, gdy doniczka, w której rosną staje się dla nich za mała lub, gdy zużyje się podłoże albo ziemia przestanie się nadawać do uprawy roślin, na przykład z powodu za dużego zasolenia.
Rośliny powinno się przesadzać co dwa trzy lata. Najlepiej na wiosnę lub latem, gdy storczyki przekwitną. Powinniśmy to robić, gdy ziemia jest zbita i do korzeni nie dochodzi powietrze. Podłoże nie może wyschnąć lub trwa to bardzo długo. czytaj dalej...