Pielęgnacja storczyków - podstawowe zasady

Jesteś tutaj:

Pielęgnacja storczyków - podstawowe zasady

3,1/5 (106 ocen)

Zmieniamy storczykowi doniczkę i podłoże także, wtedy, gdy przerasta on pojemnik, w którym rośnie. Na przykład roślina przewraca się bo ma za małą doniczkę lub cały storczyk roślina mateczna wraz z przyrostami nie jest w stanie zmieścić się do doniczki.

Doniczka

Storczyki sadzimy do specjalnych przezroczystych doniczek z dużymi dziurami w podstawie, które zapewniają dobry odpływ wody po podlaniu i są przygotowane specjalnie dla tych kwiatów. Jeżeli jednak nie możemy kupić takich doniczek to warto wybrać lekkie doniczki z terakoty z dużymi dziurami w podstawie. Ważne jest, abyśmy nie kupowali doniczek w czarnym, ciemnym kolorze, ponieważ one się szybko nagrzewają co źle działa na korzenie storczyków.



Okres spoczynku

Większość  storczyków do prawidłowego rozwoju potrzebuje okresu spoczynku. W tym czasie roślinę minimalnie podlewamy i nie nawozimy. Podczas tego czasu  kwiaty między innymi nabywają sił, aby zakwitnąć.

Nawożenie

Storczyki nawozimy kilkakrotnie w ciągu miesiąca. W zależności od odmiany robimy to częściej lub rzadziej. Zawsze nawozimy kwiaty nawozami dla storczyków, dolistnie lub doglebowo. Zawsze przy nawożeniu postępujemy zgodnie z zaleceniami producenta nawozu i dbamy o to, aby nie przenawozić roślin.


storczyk sabotek

Storczyk sabotek

Pielęgnacja  wybranych odmian

Cymbidium

W czasie wegetacji roślinę powinno się co cztery tygodnie nawozić  nawozem dla storczyków. Nawożenie kończymy, gdy kwiaty przekwitną. Wiosną i latem należy kwiat często zraszać i obficie podlewać.

Falaneopsis

Jak kwiat przekwitnie to powinniśmy obciąć jego łodygę pod czwartym oczkiem licząc od góry.  Oczko to zgrubienie na łodydze kwiatu. Falaneopsisy często zakwitają na tej samej łodydze kilkakrotnie. Jednak równie często łodyga po pierwszym kwitnieniu usycha. Nie należy się tym przejmować, ponieważ kwiat wyda zawsze nową łodygę. Rośliny podlewamy zawsze wtedy, gdy przeschnie ich podłoże, w okresie wegetacji obficie.

Vanda

Roślinę należy często zraszać,  poza liśćmi, także jej długie, powietrzne  korzenie.  Podczas wegetacji storczyka nawozimy co dwa tygodnie nawozem przeznaczonym dla tych roślin. Vandę podlewamy miękką wodą o temperaturze pokojowej.  Latem  robimy to obficie.  Roślinę przesadzamy co trzy lata.

Miltonia

Roślinę nawozimy co dwa tygodnie nawozem dla storczyków. Od momentu wypuszczenia pędów zaczynamy ją obficie podlewać.

Jęzatka

W okresie wegetacji roślinie należy zapewnić stałą wilgotność podłoża. Do podlewania storczyka używamy miękkiej wody. Zanim podlejemy roślinę ziemia w doniczce powinna przeschnąć. Po przekwitnięciu podlewamy delikatniej, wlewamy do doniczki tylko tyle wody, żeby nie skurczyły się bulwy pędowe. Storczyka nawozimy raz w miesiącu nawozami przeznaczonymi dla tych roślin.

Oncidium

Latem roślinę obficie podlewamy miękką wodą. Przed podlaniem ziemia w doniczce powinna przeschnąć. Dbamy o wysoką wilgotność powietrza w otoczeniu rośliny. Dwa razy w miesiącu nawozimy roślinę nawozem dla storczyków. Po przekwitnięciu ograniczamy podlewanie, dbamy  o to aby podłoże całkowicie nie wyschło i bulwy za bardzo się nie skurczyły.

Sabotek

Storczyki dobrze czują się, gdy wokół nich panuje duża wilgotność powietrza. Roślina nie może przebywać w miejscach mocno nasłonecznionych, ponieważ może ulec  poparzeniu. Latem rośliny nawozimy raz w tygodniu, a wiosną i jesienią  raz na miesiąc.

Agnieszka Krakowiak

Koniecznie zobacz