Zastanawiasz się nad kupnem nawozu do roślin balkonowych? Koniecznie przeczytaj!

Jesteś tutaj:

Zastanawiasz się nad kupnem nawozu do roślin balkonowych? Koniecznie przeczytaj!

3/5 (1 ocen)
Wielu z nas marzy o pięknych i dorodnych kwiatach balkonowych. Kluczem do sukcesu w tej kwestii jest przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja, a co za tym idzie – nawożenie. Procesem tym powinniśmy zainteresować się już na początku wiosny, po uprzątnięciu i przygotowaniu balkonu.  Celem nawożenia jest uzupełnienie niedoboru składników pokarmowych, oraz poprawienie wzrostu i  rozwoju roślin. 
 

Jak nawozić?

 
Pojęcie roślin balkonowych jest dość szerokie. Pod tą nazwą mogą kryć się przeróżne gatunki, a każdy z nich różni się zapotrzebowaniem na składniki oraz preferencjami glebowymi. Potrzebują innej temperatury, dostępności do światła, ilości wody itp. Aby prawidłowo wybrać nawóz, należy zapoznać się ze specyfiką każdej rośliny. Podczas dobierania poszczególnych roślin do pojemników warto zwrócić uwagę na owe zagadnienia, gdyż podobne wymagania w obrębie jednego pojemnika lub donicy ułatwią pielęgnację. Istnieją jednak pewne cechy i wymogi, które są wspólne dla wszystkich roślin, na przykład niemal każda będzie potrzebować azotu na początku swojej drogi, we wczesnym stadium w sezonie wegetacyjnym. Aby jednak zmaksymalizować swoje ogrodnicze wyniki warto sięgnąć po nawozy dedykowane zamiast uniwersalnych – ich przewaga polega na przygotowanym z góry w odpowiednich proporcjach zestawie składników dla poszczególnej rośliny, który oszczędza nam konieczności samodzielnego doboru. 
 

Czym nawozić?

 
Na rynku dostępne są różne nawozy kategoryzowane ze względu na postać w jakiej występują, przeznaczenie do użycia oraz długość działania.  Możemy wyróżnić formę płynną, granulowaną oraz żelową. Szczególnie ta pierwsza forma wydaje się być wygodna, ze względu na prostotę użycia (wystarczy rozpuścić odpowiednią dawkę w wodzie i podlać roślinę). Istnieją także nawozy dedykowane, przystosowane specjalne do spełnienia wymagań konkretnych gatunków (np. Biopon – Nawóz do roślin balkonowych) oraz nawozy uniwersalne, posiadające szerokie spektrum zastosowania. Dobrym pomysłem będzie również zakup nawozu długodziałającego (np. Substral Osmocote), który raz zaaplikowany będzie sukcesywnie uwalniał potrzebne roślinie składniki odżywcze przez cały sezon wegetacyjny, nawet do 6 miesięcy. Oszczędzi nam to konieczności systematycznego nawożenia rośliny, a także wyeliminuje ryzyko przeoczenia terminu lub zasilenia nieodpowiednią dawką. Swoje zastosowanie mają również nawozy w postaci pałeczek lub specjalnych tabletek, bądź koreczków (np. Pałeczki nawozowe do kwitnących roślin domowych i balkonowych firmy Target). W każdym z tych przypadków należy pamiętać o stosowaniu się do zaleceń producenta, które dołączane są do zakupionego przez nas produktu. 
 

Kiedy nawozić? 

 
Nawożenie jest kluczowym elementem składającym się na kwitnienie oraz ogólny stan kwiatów. Istotna jest regularność, ze względu na szybką utratę dostępu roślin do składników pokarmowych. Wczesna wiosna to idealna pora na rozpoczęcie tego procesu. Na samym początku sezonu wegetacyjnego rośliny warto wspomóc pierwiastkami odpowiedzialnymi za szybki wzrost. (fosfor, azot, potas). W tym okresie nawożenie kwiatów powinno odbywać się średnio raz w tygodniu. Jest to również doskonały moment na zastosowanie – w przypadku zdecydowania się na ten rodzaj wspomagania – nawozu długodziałającego. Jeśli posłużymy się akurat tym rodzajem nie powinniśmy już ingerować w roślinę, pod warunkiem że kwiaty mają się dobrze. Gdyby z jakichś względów nie rozwijały się pomyślnie, jesienią należy zastosować przewidziany dla tej pory roku dodatkowy nawóz. Dla uzyskania całkowitej pewności co do przyszłej kondycji naszych kwiatów powinniśmy zdecydować się na nawóz dedykowany konkretnie naszemu gatunkowi. Jeśli wybraliśmy pelargonię, warto zainwestować w nawóz do pelargonii. (np. litrowa butelka firmy Florovit). Mniej więcej w sierpniu powinniśmy zacząć przygotowywać rośliny do zimy poprzez stosowanie odpowiednich nawozów pomagających w przygotowaniu się do zimy. Dzięki tego typu zabiegom kwiaty zwiększają swoją odporność na mróz oraz mają zapewniony lepszy start wiosną w następnym roku. Jesienne zasilanie bazuje głównie na makroelementach takich jak potas i fosfor oraz na m.in. żelazie, miedzi itp. Dzięki  Przełom sierpnia i września to moment, w którym powinniśmy zaprzestać nawożenia. 
 

Podsumowanie

 
Nawożenie jest podstawą rozwoju i bujnego kwitnienia roślin. Rynek obfituje w przeróżne odmiany, dostosowane do naszych preferencji oraz do poszczególnych grup roślin. Poszczególne specyfiki różnią się od siebie długością działania, formą oraz przeznaczeniem. Nie powinniśmy także zapominać o systematycznym podlewaniu – woda jest podstawą wszelkiego życia, a jej nadmiar lub niedobór może spowodować poważne konsekwencje. Dzięki przemyślanej pielęgnacji i doborze odpowiednich środków uprawa roślin balkonowych nie musi należeć do wymagających.

Koniecznie zobacz