Strelicja królewska (rajski ptak) - niezwykły kwiat doniczkowy

Jesteś tutaj:

Strelicja królewska (rajski ptak) - niezwykły kwiat doniczkowy

3,3/5 (459 ocen)

Jednym z najbardziej egzotycznych kwiatów, jakie mogą zakwitnąć w naszych mieszkaniach jest z pewnością strelicja królewska (Strelitzia reginae). Jej wspaniałe, wielkie, pomarańczowe kwiaty wyrastające z zielonej, skórzanej pochwy, tworzą oryginalny wachlarz, którego egzotykę dodatkowo podkreślają długie słupki i kilka cieńszych, intensywnie niebieskich płatków. Kiedy więc zakwita łatwo jest zrozumieć, czemu bywa często nazwana rajskim ptakiem (Bird of Paradise).

Mimo iż kwiaty są głównym walorem ozdobnym strelicji królewskiej, wyrastające na długich, sztywnych ogonkach, skórzaste, szarozielone, lancetowate liście także posiadają swój niezaprzeczalny urok.


Wymagania uprawowe


Strelicja królewska pochodzi z wilgotnych terenów południowej Afryki, co oznacza, że nie jest gatunkiem łatwym w uprawie. Mimo to dość często udaje się doprowadzić ją do kwitnienia także w warunkach domowych.

Wymagania uprawowe strelicji królewskiej są stosunkowo wysokie i aby doczekać się cudownych kwiatów, trzeba roślinie poświęcić sporo uwagi i zapewnić jej warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych. W trakcie wegetacji (III-X) roślina oczekuje stanowiska widnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem, stałej wilgotności podłoża, żyznej, zasobnej gleby oraz regularnego nawożenia (najlepiej mieszankami do roślin kwitnących, z przewagą potasu i fosforu). Do jej uprawy niezbędny będzie również duży pojemnik. Wprawdzie strelicja nie jest rośliną szczególnie wysoką (ok. 1-1,5 m. wys.), ale jej mięsiste, delikatne i kruche korzenie lubią rozrastać się na boki, dlatego warto od razu zapewnić jej dostatecznie dużo miejsca. Po kilku latach uprawy, nie powinniśmy już przesadzać rośliny za często, gdyż w zbyt dużej donicy może przestać kwitnąć.

Z racji swojego pochodzenia strelicje wymagają stale wilgotnego podłoża, ale nie lubią wody zalegającej w okolicy korzeni. W pojemniku nie mają bowiem dostatecznej ilości tlenu, co sprawia, że zalane korzenie łatwo ulęgają gniciu. Aby tego uniknąć, dno pojemnika należy wyłożyć warstwą drenażu np. w postaci kulek keramzytu. Jeśli posiadamy taras bądź działkę, latem możemy roślinę wystawić na zewnątrz, wybierając dla niej miejsce widne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem oraz silnym wiatrem. Nie należy jej jednak dołować w ziemi, gdyż temperatura gleby  w naszym klimacie jest często zbyt niska dla strelicji. Pamiętajmy też, aby przenieść roślinę z powrotem do pomieszczenia, zanim nastaną jesienne chłody.

Strelicja królewska - kwiaty

Strelicja królewska - kwiaty

Okres spoczynku


Aby w mieszkaniu strelicja w ogóle miała szansę zakwitnąć, musi bezwzględnie przejść okres spoczynku. W naturze zapewniają jej to warunki pogodowe (susza), w uprawie doniczkowej musimy zadbać o to sami. Dlatego też w październiku powoli zaczynamy obniżać temperaturę, zaprzestajemy nawożenia i ograniczamy podlewanie. Następnie umieszczamy doniczkę w dostatecznie widnym pomieszczeniu o temperaturze w okolicy 10 - 15°C. W takich warunkach roślina powinna pozostawać do końca stycznia, gdyż dopiero wtedy ponownie wprowadzamy ją w kolejny okres wegetacji zwiększając stopniowo temperaturę oraz częstotliwość podlewania.   czytaj dalej...

Koniecznie zobacz