Strelicja królewska (rajski ptak) - niezwykły kwiat doniczkowy

Jesteś tutaj:

Strelicja królewska (rajski ptak) - niezwykły kwiat doniczkowy

3,3/5 (459 ocen)

Strelicja na ogół zakwita w II-V, ale czasami zdarza się, że wyjątkowo pogodne lato pobudza ją do ponownego wydania kwiatów. Dlatego jeśli jesienią zauważymy pąki kwiatowe, wstawmy roślinę do pokoju i poczekajmy, aż przekwitnie. Jeśli nastąpi to jeszcze przed nastaniem grudnia, zdążymy roślinie zapewnić wymagany okres spoczynku, w przeciwnym razie w danym roku musimy z niego zrezygnować.

Strelicja królewska (rajski ptak)

Strelicja królewska (rajski ptak)


Choroby i szkodniki


Strelicje są roślinami stosunkowo odpornymi na choroby i szkodniki, jednak bardzo źle reagują na błędy uprawowe (np. przelanie, schłodzenie). Osłabiona roślina może być podatna na choroby grzybowe lub atak szkodników (tarczników i wełnowców pędowych). Kiedy zauważymy pojawienie się owadów, należy je usuwać ręcznie, za pomocą wilgotnej ściereczki, jednocześnie umieszczając w podłożu doglebowe pałeczki owadobójcze.

Strelicja królewska

Strelicja królewska

Rozmnażanie


Strelicję królewską można rozmnażać na dwa sposoby. Jeśli posiadamy dorosły egzemplarz, można podzielić bryłę korzeniową w trakcie przesadzania, uzyskując dzięki temu rośliny potomne. Jeśli dopiero planujemy roślinę uprawiać, możemy spróbować kupić gotową sadzonkę lub uzyskać własną przy pomocy  wysiewu nasion (wcześniej moczonych przez ok. 2 dni w letniej wodzie).

Siew najlepiej jest zaplanować na okres wegetacji czyli w miesiącach II-X. Nasiona umieszczamy w wilgotnym, ciepłym i odkażonym podłożu, a po wykiełkowaniu pikujemy siewki do większych doniczek. To najbardziej wydajna metoda rozmnażania strelicji, która jednak posiada swoją cenę. Rośliny uzyskane tą drogą, zakwitną dopiero po ok. 4 latach.

Strelicje królewskie (rajskie ptak)

Strelicje królewskie (rajskie ptak)

Nasiona Strelicji Królewskiej kupisz w tym sklepie

Autor: Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz