Gwiazda betlejemska (poinsecja, wilczomlecz nadobny): kwiat bożonarodzeniowy

Jesteś tutaj:

Gwiazda betlejemska (poinsecja, wilczomlecz nadobny): kwiat bożonarodzeniowy

3,5/5 (42 ocen)

Wilczomlecz nadobny (Euforbia pulcherrima) nazywany popularnie poinsecją lub gwiazdą betlejemską jest w naszym kraju jednym z ważniejszych symboli Świąt Bożonarodzeniowych. Zwyczaj przyozdabiania nim mieszkań w okresie świątecznym przywędrował do nas z Ameryki, ale powody, dla których tak chętnie po niego sięgamy, są też bardziej prozaiczne. Poinsecje to jedne z niewielu roślin doniczkowych, jakie zakwitają w okresie zimowym, a ich pióropusz barwnych przykwiatków na szczycie łodygi przypominający wielką gwiazdę, znakomicie sprawdza się w roli bożonarodzeniowej ozdoby. Niestety, aby móc cieszyć się urodą poinsecji dłużej niż tydzień lub dwa, należy o nią zadbać wyjątkowo starannie.


Charakterystyka ogólna


Wilczomlecz nadobny pochodzi z terenów Meksyku, gdzie rośnie jako duży, wieloletni krzew (ok. 2-4 m. wys.). W uprawie pojemnikowej nie osiąga takich rozmiarów, gdyż zabiegi hodowlane oraz używane w uprawie preparaty skarlające, doprowadziły do uzyskania odmian o umiarkowanym wzroście.

Największą ozdobą rośliny, są piękne, duże przykwiatki, wyrastające pod właściwym, ale bardzo niepozornym kwiatostanem (którego jednak nie należy usuwać). Przykwiatki, a właściwie liście przykwiatkowe, rozwijają się na szczycie pędu, a ich zadaniem jest wabienie owadów zapylających. Żeby jednak miały szansę się wybarwić, muszą mieć zapewnione ok. 10 godzin światła dziennie, gdyż poinsecje są roślinami dnia krótkiego.


Gwiazda betlejemska (poinsecja, wilczomlecz nadobny)

Gwiazda betlejemska

Wymagania uprawowe


Aby roślina w naszym mieszkaniu kwitła długo i nie chorowała, musimy zapewnić jej odpowiednie warunki. Przede wszystkim powinna zostać ustawiona w miejscu bardzo widnym, ale niezbyt ciepłym (ok. 18-22 °C, z daleka od kaloryfera). Poinsecja wprawdzie nie toleruje chłodu (spadków temp. poniżej 10°C) i nagłych zmian temperatury, ale też nie rośnie dobrze w zbyt ciepłych i dusznych pomieszczeniach. Należy o tym pamiętać również podczas zimowych zakupów. Jeśli bowiem roślinę z kwiaciarni wyniesiemy wprost na chłodne, zimowe powietrze bez żadnego zabezpieczenia, może tego po prostu nie przetrzymać i po przyniesieniu do domu szybko zrzuci liście. Podobnie zareaguje, jeśli była przechłodzona wcześniej (np. w kwiaciarni). W mieszkaniu nie narażajmy jej też na przeciągi i nie stawiajmy przy otwartym oknie.

Dla powodzenia uprawy poinsecji bardzo ważne jest również regularne podlewanie, gdyż na przesuszenie roślina natychmiast reaguje więdnięciem lub nawet zrzucaniem liści. Jednocześnie należy pamiętać, aby woda nie zalegała na podstawce, gdyż korzenie szybko mogą zacząć gnić.

Ponieważ nasze mieszkania w okresie zimowym są zwykle dość suche, warto wokół rośliny podnieść wilgotność powietrza, ustawiając doniczkę na wilgotnych kulkach keramzytu lub umieszczając w jej pobliżu nawilżacz powietrza.

Gwiazda betlejemska (poinsecja, wilczomlecz nadobny)

Gwiazda betlejemska

Okres spoczynku


Gwiazda betlejemska jest rośliną wieloletnią, ale przechowanie go do następnego roku w warunkach domowych, to naprawdę trudne zadanie. Aby próba się powiodła, po przekwitnięciu (zwykle kwitnie w miesiącach XII-II) należy poinsecję przyciąć na wysokość ok. 15 cm. i zapewnić jej ok. 1,5 miesiąca spoczynku. W tym celu umieszczamy doniczkę w widnym pomieszczenia o temp. 12-15°C i ograniczamy podlewanie. Po tym okresie (ok. IV-V) roślinę przesadzamy w świeżą ziemię, przenosimy do ciepłego (ok. 18-22 °C), widnego miejsca i ponownie zaczynamy regularnie podlewać oraz nawozić. Kiedy poinsecja zacznie się rozrastać, należy od czasu do czasu uszczykiwać wierzchołki pędów (do lipca), co jej pozwoli lepiej się rozkrzewić i uzyskać ładniejszy pokrój. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz