Hiacynt w doniczce - uprawa domowa

Jesteś tutaj:

Hiacynt w doniczce - uprawa domowa

3,2/5 (171 ocen)

Hiacynt (Hyacinthus) należy do rodziny liliowatych i wywodzi się z obszarów Bliskiego Wschodu oraz Azji Mniejszej. Do Europy roślinę przywieziono w XVI wieku, ale dopiero w następnym stuleciu została doceniona i zyskała na popularności. Nazwa hiacynt według legendy ma mitologiczne korzenie – pochodzi od imienia Hyakinthos (syna króla Sparty, oblubieńca Apolla), który został śmiertelnie raniony, a z jego rany wyrósł kwiat nazwany na jego cześć. Hiacynty są barwną ozdobą przydomowych ogrodów, ale dobrze sprawdzają się też jako kwiat doniczkowy.


Charakterystyka


Hiacynt jest ozdobną rośliną cebulową, której pęd kwiatowy osiąga wysokość w granicach 20−30 cm. Niewielkie kwiaty w kolorach białym, żółtym, niebieskim lub czerwonym i ich odcieniach, zebrane są w groniasty kwiatostan, umieszczony na pędzie. Jedno kwiatowe grono składa się z 12−35 kwiatów. Hiacynt kwitnie od końca zimy do połowy wiosny, utrzymując kwiaty przez 10−20 dni. Długie i wąskie liście, wyrastające ze środka cebuli, otaczają pęd kwiatowy. Cebula rośliny o rozmiarach 4−6 cm jest pokryta łuską.

Kolor kwiatów uzależniony jest od odmiany rośliny. Zazwyczaj uprawianym w warunkach domowych jest hiacynt wschodni w odmianach: Anne Marie – o kwiatach jasnoróżowych, Pink Pearl – kwiaty w ciemniejszym odcieniu różu, Bismarck – odmiana o kwiatach błękitnych, Delft Blue – kwiatostan w odcieniu niebieskim, L’Innocence – kwiaty w kolorze białym, Jan Bos – karminowo-czerwone grono i City of Haarlem – z cytrynowożółtym kwiatostanem.

Różnokolorowe hiacynty doniczkowe

Różnokolorowe hiacynty doniczkowe

Uprawa

Hiacynt „sklepowy”

Dojrzały egzemplarz hiacynta można kupić w kwiaciarni lub markecie od listopada do kwietnia. Taka roślina wymaga jedynie regularnego podlewania. Miejsce w którym postawimy doniczkę z kwiatem jest obojętne, jednak roślina znajdująca się w zbyt dużej odległości od bezpośredniego źródła światła przejawia tendencję do wybujania się. Po ustaniu kwitnienia hiacynt należy nadal podlewać do momentu aż jego liście się zeschną. Jeżeli chcemy cieszyć się nowym okazem hiacynta w następnym roku, cebulę należy wyjąć z doniczki, oczyścić i przenieść w suche miejsce.

Hiacynty w doniczce

Hiacynty w doniczce

W doniczce

O wiele więcej radości dostarczy nam samodzielna uprawa hiacynta od podstaw. Cebulę rośliny możemy pozyskać od zeszłorocznej, uprawianej przez nas rośliny lub zakupić. Sadzenie przeprowadzamy na przełomie września i października. Cebulę umieszczamy w doniczce (najlepiej o głębokości do 8 cm) z piaszczystym podłożem lub z ziemią kompostową, tak aby wystawała około 1 cm nad ziemię i nie stykała się ze ścianami pojemnika. Warto zapewnić roślinie warstwę drenażową (np. ze żwiru), która pozwoli na lepszy przepływ nadmiaru wody. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz