Hiacynt w doniczce - uprawa domowa

Jesteś tutaj:

Hiacynt w doniczce - uprawa domowa

3,2/5 (171 ocen)

Aby zapobiec szybkiemu wysychaniu podłoża, należy powierzchnię ziemi wysypać żwirem lub wyłożyć mchem. Pojemnik wstawiamy do chłodnego – 7−10°C (w tym celu można wykorzystać lodówkę) i ciemnego miejsca na okres 8−10 tygodni. Należy pamiętać o regularnym zwilżaniu podłoża. Jeżeli nasz pojemnik nie ma w dnie otworów odpływowych, większą uwagę musimy przykładać do umiejętnego podlewania. Po upływie wymaganego czasu doniczkę z cebulą przestawia się w cieplejsze miejsce. Pojawiający się kiełek najlepiej jest przykryć (np. kapturkiem wykonanym z papieru). Podlewanie należy w tym czasie zwiększyć. Po ukazaniu się pąków kwiatowych, osłonę należy zdjąć. Po ustaniu kwitnienia z samodzielnie wyhodowanym hiacyntem postępujemy w taki sam sposób jak z rośliną zakupioną, czyli podlewamy i jednokrotnie zasilamy nawozem płynnym do czasu zeschnięcia liści, które następnie usuwamy, a cebulę przechowujemy do powtórnego posadzenia.

Hiacynty doniczkowe

Hiacynty doniczkowe

W wodzie

Hiacynt można też uprawiać bez ziemi, umieszczając cebulę nad wodą. W ten sposób można uprawiać tylko rośliny, które szybko wykształcają pędy kwiatowe, a do takich należy m.in. hiacynt. Do uprawy hiacynta w wodzie potrzebujemy specjalnie przeznaczonego do tego celu flakonu. W odpowiednio rozszerzonej w kształt kielicha górnej części flakonu umieszczamy cebulę. Poziom wody w naczyniu nie powinien dosięgać cebuli. Aby woda zachowała świeżość, konieczne jest dodanie do niej kawałka węgla drzewnego. Tak przygotowany flakon potrzebuje ciemnego i chłodnego miejsca. Po wypuszczeniu przez cebulę kiełka o wysokości około 5 cm, naczynie przenosimy na stanowisko jasne i ciepłe. Należy jednak pamiętać, że cebule uprawiane w wodzie nie mogą zostać powtórnie wykorzystane, ponieważ bezpowrotnie zużywają wszystkie zapasy odżywcze. Do wody możemy wrzucić też kamienie, które umożliwią roślinie stabilizację oraz będą stanowiły dodatkową ozdobę.

Hiacynt doniczkowy

Hiacynt doniczkowy

Pielęgnacja


Uprawiając rośliny doniczkowe, należy pamiętać o ich odpowiedniej i dobranej do potrzeb pielęgnacji. W przypadku hiacynta uprawianego w warunkach domowych, trzeba przede wszystkim regularnie, ale niezbyt obficie go podlewać. Zwrócić też musimy uwagę na temperaturę w jakiej znajduje się dojrzały i kwitnący okaz, a powinna ona być umiarkowana, w granicach 16−20°C. Zapewnienie takich warunków jest gwarancją obfitego i wydłużonego do maksimum okresu kwitnienia hiacynta. Roślinie uprawianej we flakonie należy zmieniać codziennie wodę.

Hiacynty doniczkowe stanowią wyjątkowy akcent w domu. Wielobarwność kwiatów, obfite grona oraz unosząca się woń kwiatowa są zapowiedzią zbliżającej się wiosny. Hiacynt doniczkowy może być też idealnym pomysłem na prezent.

Edyta Fijołek

Koniecznie zobacz