Hibiskus, Ketmia (Róża Chińska) w doniczce

Jesteś tutaj:

Hibiskus, Ketmia (Róża Chińska) w doniczce

3,6/5 (276 ocen)

Hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis), a w zasadzie ketmia, najprawdopodobniej pochodzi z Chin, dlatego często (choć nieprawidłowo) nazywana jest różą chińską. Przydomek „róża” podkreśla niezwykłą urodę tych kwiatów, bo z samą różą nie mają nic wspólnego. Ketmia należy do rodziny ślazowatych, malwowatych (Malvaceae). Kwiaty wszystkich tych roślin są do siebie bardzo podobne. W krajach o łagodniejszym klimacie hibiskus uprawia się jako krzew ogrodowy, a w Polsce jako domową roślinę doniczkową.


Charakterystyka


Hibiskus w naturalnych warunkach dorasta do 5 m wysokości, w doniczkach nawet 2 m. Największą jego ozdobą są kwiaty (niektóre osiągają średnice 15 cm). Kształty mogą być zmienne – od w pełni otwartych, czasem pomarszczonych, do rozszerzonych trąbek. Ze środka kwiatu zazwyczaj wystaje kolumna zrośniętych pręcików. W zależności od odmiany kwiaty przybierają najróżniejsze odcienie czerwieni, pomarańczy, żółci i różu, a czasem nawet niebieskie, łososiowe i białe. Kwiaty mogą być także dwubarwne. Do popularnych gatunków hibiskusa należą m.in. Koenig – charakteryzujący się pełnymi, żółtymi kwiatami, Golden Belle – o pojedynczych, złotych kwiatach z pomiętymi płatkami, Surfrider – kwiaty żółte z czerwonym oczkiem, Paramaribo – kwitnący na czerwono, Rozalie – składający się z kwiatów o kolorze różowym i silnie powcinanych liści. Hibiskus swoją dekoracyjność zawdzięcza nie tylko kwiatom, ale także błyszczącym liściom, które przeważnie są ciemnozielone i błyszczące, czasem pstrokate.


Uprawa


Hibiskus preferuje glebę żyzna, zasobną w składniki pokarmowe, lekko próchniczą z dodatkiem piasku i torfu, (pH 5,8−6,5). Wymaga stanowiska dobrze oświetlonego, ale nie w pełnym słońcu. Lepiej unikać silnego słońca na południowym oknie, gdyż na liściach szybko pojawią się oparzenia słoneczne. W okresie wiosenno-letnim roślinę uprawiamy w pomieszczeniu o temperaturze 18−21°C. Jesienią i zimą, kiedy hibiskus znajduje się w tzw. stanie spoczynku, temperatura pomieszczenie nie powinna przekraczać 15°C. Jednak nie może być niższa niż 10°C, ponieważ liście rośliny zaczną opadać. Latem hibiskus może przebywać na balkonie lub tarasie, wtedy należy zapewnić mu ciepło i osłonić go od wiatru.

Hibiskus doniczkowy

Hibiskus doniczkowy

Pielęgnacja


W okresie wegetacji hibiskus lubi być podlewany regularnie i obficie, najlepiej dwa razy w tygodniu. Hibiskus nie może stać w wodzie, gdyż jego korzenie szybko gniją. Podlewanie należy stopniowo ograniczać, a w zimie podlewać go tylko raz w tygodniu. Ketmia potrzebuje wysokiej wilgotności powietrza, dlatego trzeba go codziennie zraszać miękką wodą. W czasie intensywnego wzrostu rośliny, należy nawozić ją, w częstotliwości raz na dwa tygodnie, nawozem płynnym do roślin kwitnących. W okresie jesienno-zimowym roślina nie wymaga nawożenia. Hibiskus jest długowieczny. Zanim przystąpimy do przesadzania rośliny, należy ją odpowiednio przyciąć. Dobrym czasem na zabiegi pielęgnacyjne jest wiosna. Hibiskus przesadzamy do masywnej i ciężkiej doniczki, ponieważ bardzo szybko się rozrasta, podwajając swoją wysokość nawet  w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego.


Kwitnienie i odpoczynek


Hibiskus to prawdziwa eksplozja koloru i zapachu, może zmienić nasz dom w tropikalną wyspę. Kwiaty są piękne i kolorowe, jednak bardzo nietrwałe, żyją zaledwie kilkanaście godzin (maksymalnie dwa dni), po czym bardzo szybko więdną i opadają. Na szczęście na ich miejscu szybko pojawiają się nowe. Liczba kwiatów na roślinie zależy od jej wielkości – im większa roślina tym więcej kwiatów Roślina najczęściej rozpoczyna kwitnienie na przełomie marca i kwietnia (niektóre odmiany zakwitają już w lutym) i kwitnie do przełomu sierpnia i września (czasem kończą kwitnienie dopiero październiku). W zimie powinien przejść okres spoczynku w nieco chłodniejszym miejscu. Temperatura pomieszczenia nie może jednak być niższa niż 10°C.

Hibiskus doniczkowy

Hibiskus doniczkowy

Rozmnażanie


Hibiskusa najlepiej rozmnażać w maju, ukorzeniając sadzonki o długości 10−15 cm. Najlepiej pobierać je z wierzchołkowych części pędu, a proces ukorzeniania wspomóc odpowiednim preparatem, np. ukorzeniaczem w proszku do sadzonek półzdrewniałych. W wysokiej wilgotności powietrza i temperaturze 22°C sadzonki ukorzenią się w przeciągu miesiąca. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz