Epipremnum złociste (scindapsus, rafidofora) - pnącze doniczkowe

Jesteś tutaj:

Epipremnum złociste (scindapsus, rafidofora) - pnącze doniczkowe

3,4/5 (191 ocen)

Epipremnum złociste (Epipremnum aureum), to chyba jedno z najpopularniejszych pnączy uprawianych w doniczkach. W naszym kraju jest niezwykle rozpowszechnione i z łatwością można je spotkać nie tylko w mieszkaniach, ale również w biurowcach, bankach, szkołach i wielu innych budynkach użyteczności publicznej. Jego popularność może wynikać przede wszystkim z łatwości uprawy i dużych walorów ozdobnych. Roślina ta często jeszcze funkcjonuje pod swoją dawną nazwą jako scindapsus (Scindapsus aureus), chociaż przez pewien czas nosiła również miano rafidofora (Rhaphidophora aurea). Z różnych powodów botanikom trudno było ustalić właściwą przynależność rodzajową tej rośliny, stąd różne nazewnictwo. Ostatecznie jednak ustalono, że powinna ona nosić obecnie obowiązującą nazwę - Epipremnum.


Charakterystyka ogólna oraz odmiany


Pnącze uprawiane w pojemnikach dorasta do ok. 4 - 5 m, ale w swojej ojczyźnie (Australia, Indonezja) potrafi osiągać nawet 20 metrów i więcej. Pędy rafidofory przyrastają bardzo szybko i wydłużają się w ciągu roku nawet o 0,5 metra. Możemy pozwolić im zwisać swobodnie z doniczki, prowadzić na ozdobnej kratce czy paliku owiniętym mchem lub po prostu puścić na rozciągniętych wzdłuż ściany sznurkach. Roślina ma tendencję do zrzucania z czasem starszych liści, dlatego warto zawijać elastyczne pędy tak, aby ukryć ten mankament. Sercowate liście epipremnum przypominają nieco filodendrona pnącego, ale są grubsze, twardsze i sztywniejsze. Poza tym często występują w różnych kombinacjach barwnych. Najbardziej znane odmiany to:

- „Lemon” - posiadająca żółtozielone ubarwienie liści,
- „Neon” - o całkowicie żółtych liściach,
- „N'Joy” - z zielonymi liśćmi, ozdobionymi nieregularnymi, białymi plamami,
- „Marble Queen” - posiadająca marmurkowe, białozielone ubarwienie.

Epipremnum złociste

Epipremnum złociste

Warunki uprawowe


Rafidofora jest idealną rośliną do pomieszczeń, które nie są mocno oświetlone. Nie tylko dobrze sobie radzi w miejscach nieco cienistych, ale wręcz nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia. Jedynie odmiany barwne powinny stać w miejscu nieco jaśniejszym, osłoniętym jednak przed intensywnym słońcem. Roślina ta pochodzi z tropikalnych rejonów świata, dlatego nie toleruje spadków temperatury poniżej 10°C. Najlepiej opowiadają jej pomieszczenia z całoroczną temperaturą na poziomie 18 – 24°C.


Epipremnum nie ma szczególnych wymagań glebowych, w zupełności wystarcza mu uniwersalne podłoże do kwiatów doniczkowych, co najwyżej można do niego dodać nieco piasku. Rozluźni on ziemię i wraz z drenażem na dnie doniczki, pomoże utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża. Roślina nie pogardzi też dodatkiem kwaśnego torfu, gdyż preferuje lekko kwaśny odczyn gleby.

Epipremnum złociste w środowisku naturalnym

Epipremnum złociste w środowisku naturalnym czytaj dalej...

Koniecznie zobacz