Gardenia - piękny kwiat doniczkowy

Jesteś tutaj:

Gardenia - piękny kwiat doniczkowy

3,5/5 (458 ocen)

Gardenia należy do najpiękniejszych roślin doniczkowych, cenionych przede wszystkim za dekoracyjne kwiatostany. W przypadku gardenii, jej piękne, białe i pachnące kwiaty doskonale uzupełniają się z ciemnymi, a zarazem błyszczącymi liśćmi. Niestety gardenia jest rośliną niezwykle kapryśną, dlatego przed jej zakupem, warto o niej poczytać, aby już na samym początku uprawy, zapewnić jej jak najbliższe optymalnym warunki, niezbędne do prawidłowego rozwoju.

Poszukując roślin kwitnących, a przy tym niezwykle pachnących, pamiętajmy o gardenii. Jeżeli nawet nie uda nam się jej utrzymać, to i tak przez pewien czas, będzie jednym z najpiękniejszych, kwietnych akcentów w mieszkaniu.

Czy wiesz że …

Nazwa rodzaju Gardenia została nadana na cześć przyrodnika Alexandra Gardena przez samego Karola Linneusza.


Kilka uwag o rodzaju


Rodzaj Gardenia obejmuje liczne gatunki krzewów, niewielkich drzew, z których część można potraktować jako rośliny ozdobne. Najpopularniejszym reprezentantem rodzaju jest gardenia jaśminowata, coraz częściej spotykana w kwiaciarniach, odbudowująca swoją pozycję sprzed lat, kiedy była niezwykle popularną rośliną ozdobną. Gatunek reprezentuje rodzinę Rubiaceae - marzanowate.

Naturalne siedliska roślin zaliczanych do rodzaju, to tropikalne obszary kontynentu azjatyckiego i afrykańskiego.


Wybrane gatunki rodzaju

 

  • Gardenia jasminoides (Gardenia augusta) - Gardenia jaśminowata
  • Gardenia taitensis
  • Gardenia thunbergia
  • Gardenia volkensii
  • Gardenia mannii
  • Gardenia latifolia
  • Gardenia philastrei
  • Gardenia uliginosa
  • Gardenia tubifera

 

W Polsce jako roślinę doniczkową, traktuje się gardenię jaśminowatą, jedyny gatunek, który cieszy się tak dużym zainteresowaniem.


Gardenia jaśminowata o pachnących kwiatach


Gardenia to nie tylko piękne kwiaty, to także zapach oraz ciemnozielone, dekoracyjne liście, podkreślające piękno kwiatostanów. W okresie zimowym, roślina stanowi wyjątkowy, niezwykle estetyczny akcent w mieszkaniu.

Budowa

Gardenia jasminoides możemy nabyć w formie niewielkiego krzewu, sięgającego zaledwie do kilkudziesięciu centymetrów. Warto zaznaczyć, że z czasem wysokość rośliny może osiągnąć około metra, zależnie od odmiany, a w swoich ojczystych stronach może przybierać formę niewielkiego drzewa.

Ten zimozielony krzew zachwyca skórzastymi, bardziej podłużnymi, lancetowatymi , ciemnozielonymi liśćmi, dodatkowo błyszczącymi, na tle których doskonale prezentują się kwiatostany. Gatunek charakteryzuje się pojedynczymi, pięknie pachnącymi kwiatami, natomiast odmiany są bardziej zróżnicowane - kwiaty pojedyncze, półpełne i pełne. Barwa kwiatów biała do kremowej, gdy przekwitają, stają się bardziej żółte. Okres kwitnienia przypada na miesiące letnie, jednak warto zaznaczyć, że powszechnie dostępna odmiana 'Veitchii', kwitnie w okresie zimowym.

Gardenia może być prowadzona w formie drzewka, prezentuje się wówczas bardzo zjawiskowo.

Gardenia kwitnąca

Gardenia kwitnąca

Czy wiesz że …

Gardenia jaśminowata, charakteryzuje się intensywną wonią, podobną do zapachu jaśminu. Podobieństwo znalazło odzwierciedlenie w nazwie gatunkowej rośliny.

Pochodzenie

Ojczyste strony gardenii jaśminowatej występują na kontynencie azjatyckim, konkretnie w Chinach, Japonii czy też na Tajwanie. Porasta tropikalne lasy m.in. z różanecznikami i azaliami. Ponieważ w środowisku naturalnym mają wyjątkowe warunki do rozwoju, w mieszkaniach nie czują się najlepiej i charakteryzują się wyższymi wymaganiami.

Zróżnicowanie odmianowe

Odmiany gardenii, zazwyczaj różnią się wielkością oraz kształtem kwiatów i liści. Najbardziej cenne są odmiany o pełnych i pachnących kwiatach. W tym zróżnicowanym bogactwie, można nabyć także dekoracyjne formy o przebarwiających się liściach.


Wybrane odmiany
 

Nazwa odmiany

Uwagi

 

‘Variegata’

Odmiana o pojedynczych, pachnących, białych kwiatach oraz pstrych liściach.

‘Martha Turnbull’

Kwiaty pojedyncze, pachnące i gwiazdkowate.

‘Kleim’s Hardy’

Odmiana o pachnących, pojedynczych kwiatach.

‘August Beauty’

Bardzo dekoracyjna odmiana o pachnących, białych kwiatach.

‘Golden Magic’

Jedna z piękniejszych odmian o pełnych kwiatach. Początkowo białe, z czasem kremowe aż po złociste. Doskonale prezentują się na tle ciemnozielonych liści.

‘Veitchii’

Bardzo popularna odmiana, osiągająca do około jednego metra wysokości. Jej pachnące, pełne kwiaty osiągają do około 3 cm średnicy. Odmianę zazwyczaj możemy nabyć już od później jesieni. Cenna także ze względu na kwitnienie w okresie zimy.

‘Mystery’

Odmiana o białych, pełnych kwiatach.

‘Aimee Yoshioka’

Charakteryzuje się białymi, pełnymi kwiatami.

‘Daisy’

Odmiana o pojedynczych, białych kwiatach.

‘Radicans’

Kwiaty białe, podwójne i pachnące.

‘Frostproof’

Odmiana gardenii jaśminowatej o ciekawym, pachnącym kwiatostanie.

‘Miami Supreme’

Odmiana o dużych, pełnych i pachnących kwiatach.

‘Grif’s Select’

Odmiana o pojedynczych, białych i pachnących kwiatach, które doskonale prezentują się na tle ciemnozielonych liści.

‘Chuck Hayes’

Odmiana o białych, podwójnych kwiatach, które świetnie prezentują się na tle dużych liści.

‘Rothmanii’

Odmiana o pachnących i pełnych kwiatach.

 

Stanowisko

Ten piękny krzew jest niezwykle kapryśny, dlatego należy zapoznać się z wymaganiami rośliny, aby w pełni korzystać z jej wyjątkowych walorów dekoracyjnych. Wcześniej wspomniałem o jej naturalnym środowisku. Świadomość jej pochodzenia zdecydowanie ułatwia pielęgnację oraz zaspakajanie potrzeb rośliny. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz