Monstera dziurawa (wonna) i inne odmiany

Jesteś tutaj:

Monstera dziurawa (wonna) i inne odmiany

3,5/5 (610 ocen)

Bardzo popularną rośliną ozdobną uprawianą w doniczkach jest monstera (Monstera). Należy ona do rodziny obrazkowatych, a jej ojczyzną są wilgotne lasy Ameryki Środkowej i Południowej. Jednak mimo swojego egzotycznego pochodzenia, monstera zaskakująco dobrze znosi nasze warunki mieszkaniowe. Odpowiada jej przeciętna temperatura pokojowa (20-23°C), toleruje miejsca nieco zacienione, znosi suche powietrze i nie oczekuje zimowego spoczynku (temperatura nigdy nie powinna spadać poniżej 15°C). Byłaby więc idealną rośliną dla każdego amatora upraw doniczkowych, gdyby nie pewien szczegół.

Większość monster (np. najpopularniejsza monstera dziurawa, zwana też wonną (Monstera deliciosa) to bardzo duże rośliny i aby dobrze się prezentowały, potrzebują sporo miejsca. Nie nadają się więc do małych i niskich pomieszczeń. Ma to również odzwierciedlenie w nazwie rośliny, gdyż słowo „monster” oznacza „monstrualny” lub „monstrum, dziwadło” co z kolei odnosi się prawdopodobnie do nietypowo powycinanych liści.


Charakterystyka ogólna


Monstery posiadają naprawdę duże, dekoracyjnie powcinane, skórzaste, zwykle zielone liście (dochodzące do szerokości ok. 0,5 m i 1 m. długości.), które rozwijają się na końcach długich i sztywnych ogonków liściowych. Liście układają się naprzemiennie na elastycznej, z czasem drewniejącej łodydze.  Na całej długości łodygi pojawiają się zwisające korzenie czepne, przypominające liany. Nie są dekoracyjne, ale nie należy ich usuwać, gdyż roślina będzie chorować. Można natomiast podwiązać je do ozdobnej podpory lub palika, które i tak musimy monsterom zapewnić.

W naturze rośliny te wspinają się po drzewach i to na wysokość nawet 20 m., stąd elastyczna łodyga i długie korzenie powietrzne. W mieszkaniach nie osiągają aż tak imponujących rozmiarów, ale 2 metrowa monstera wcale nie jest rzadkością.

Monstera dziurawa (wonna)

Monstera dziurawa (wonna)

Gatunki i odmiany


Gatunków i odmian, nadających się do uprawy doniczkowej jest kilka. Poza najbardziej znaną monsterą wonną, spotyka się również monsterę perforowaną inaczej zwaną ukośną (M. obliqua ) o nieco węższych, całobrzegich liściach z dużą ilością otworów oraz podobną do niej  monsterę Adansona (M. adansonii). Monstera wonna ma też swoje przepiękne odmiany barwne jak np. „Variegata” lub „Marmorata”. Dla miłośników monster, którzy nie mogą przeznaczyć dla nich dużej ilości miejsca, poleca się nieco mniejszą monsterę „Borsigiana”. Jest bardzo podobna do ogromnej monstery dziurawej, ale charakteryzuje się wolniejszym wzrostem i nie osiąga tak dużych rozmiarów.

Monstera dziurawa - młoda roślina

Monstera dziurawa - młoda roślina czytaj dalej...

Koniecznie zobacz