Monstera dziurawa (wonna) i inne odmiany

Jesteś tutaj:

Monstera dziurawa (wonna) i inne odmiany

3,5/5 (610 ocen)

Wymagania i warunki uprawowe


Młode liście monster nie posiadają charakterystycznych wcięć ani otworów, gdyż te wykształcają się dopiero w fazie pełnej dojrzałości liścia. Monstery wydają kwiaty, które wyglądem przypominają inne kwiaty obrazkowatych. Składają się z żółtawej kolby oraz otaczającej ją skórzastej, białej lub kremowej pochwy. Są duże i bardzo dekoracyjne, ale niezwykle rzadko pojawiają się na roślinach uprawianych w mieszkaniach. Dlatego też najbardziej powszechną metodą rozmnażania monster w hodowli amatorskiej nie są nasiona, a pobieranie sadzonek wierzchołkowych lub fragmentów pędu. Ziemia przeznaczona dla monster powinna być żyzna i dość lekka. Poza tym ze względu na ich dużą masę zieloną, należy rośliny regularnie nawozić. Podlewanie powinno być umiarkowane, ale podłoże w doniczce nie może być przesuszone.

Wprawdzie monstery nie są szczególnie wrażliwe na błędy uprawowe, ale powtarzające się przesuszanie może spowodować kłopoty, szczególnie w rozwoju młodych liści. Zdarza się też zasychanie brzegów blaszek liściowych. Nadmiernie wilgotne podłoże może natomiast powodować choroby grzybowe lub gnicie korzeni.

Monstera

Monstera

Informacje dodatkowe


Na ogromnych liściach monster, lubi zbierać się kurz, dlatego należy regularnie przemywać je wilgotną ściereczką. Jeśli nie będziemy monstery rażąco zaniedbywać i przeznaczymy dla niej odpowiednio dużą przestrzeń, będziemy mogli cieszyć się jej urodą przez bardzo wiele lat.

Wprawdzie z czasem zacznie ona tracić dolne liście, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby dosadzić w doniczce rośliny okrywowe np. bluszcze, które pięknie będą osłaniać bezlistne fragmenty pędów monstery. Można również obciąć ją na odpowiedniej wysokości i wykonać nową sadzonkę. Taki zabieg wskazany jest także wtedy, gdy roślina zaczyna dorastać do poziomu sufitu.

Autor: Katarzyna Józefowicz


Koniecznie zobacz