Bluszcz (Hedera) - pnącze do ogrodu i domu

Jesteś tutaj:

Bluszcz (Hedera) - pnącze do ogrodu i domu

3,2/5 (552 ocen)

Bluszcz to jedno z najbardziej popularnych pnączy, które wykorzystywane jest przy zagospodarowaniu ogrodu, a także przy dekoracji mieszkań. Wyróżniamy zaledwie kilka gatunków tego pnącza, a najpopularniejszym reprezentantem Hedera jest oczywiście bluszcz pospolity.

Zróżnicowanie roślin pnących jest olbrzymie. W ogrodach pięknie kwitną m.in. powojniki, glicynie, wiciokrzewy,  jesienią zachwycają płomienne winobluszcze, a całorocznym, ciekawym akcentem roślinnym jest bluszcz pospolity. Pnącze występuje w licznych, a zarazem barwnych odmianach, jednak należy zapoznać się z ich mrozoodpornością, gdyż nie wszystkie są tak odporne na niekorzystne warunki jak gatunek. Nie zapominajmy, że wiele odmian Hedera, sprawdzi się także w uprawie doniczkowej o czym w dalszej części opracowania.

Czy wiesz że …

Nazwa Hedera pochodzi od greckiego słowa hédra oznaczającego tyle co  „przyczepiać się”, „umocowanie”, a więc trudno nie zauważyć, że nazwa odnosi się do korzonków przybyszowych, dzięki którym roślina czepia się podpór.


Kilka uwag o rodzaju


Bluszcz skupia niewiele gatunków, jednak cieszy się dużą popularnością, a w naszym klimacie króluje przede wszystkim bluszcz pospolity. Rodzaj zaliczamy jest do rodziny araliowatych - Araliaceae.

Gatunki zaliczane do rodzaju, charakteryzują się dekoracyjnym, zimozielonym ulistnieniem. Liście ustawione skrętolegle, pędy wyposażone w korzenie przybyszowe, kwiaty zebrane są w baldachogrona, miododajne, po przekwitnięciu ukazują się owoce zwane pestkowcami.


Wybrane gatunki rodzaju
 

  • Hedera helix - Bluszcz pospolity
  • Hedera colchica – Bluszcz kolchidzki
  • Hedera nepalensis – Bluszcz himalajski
  • Hedera canariensis – Bluszcz kanaryjski
  • Hedera pastuchowii - Bluszcz Pastuchowa

 

Naturalne siedliska tych roślin występują na kontynencie azjatyckim, europejskim, a także afrykańskim. Na terenie Polski w stanie dzikim, spotykany jest bluszcz pospolity.

W ogrodach dominuje Hedera helix, poza nim warto wspomnieć o Hedera colchica, natomiast w mieszkaniu warto wykorzystać Hedera canariensis oraz liczne odmiany Hedera helix.

Bluszcze w ogrodzie

Bluszcze w ogrodzie

Charakterystyka wybranych gatunków Hedera uprawianych w ogrodzie


Bluszcz pospolity

Jedno z najmniej wymagających pnączy ozdobnych, uprawianych w naszych ogrodach. W stanie naturalnym występuje w Europie i Azji, a jego zaletą poza małymi wymaganiami jest także samoczepność, która w praktyce oznacza, że roślina doskonale pnie się po murach, ścianach, drzewach, siatce ogrodzeniowej itp. Bez konieczności budowy dodatkowych podpór możemy cieszyć się pięknem tej wyjątkowej rośliny.

Bluszcz pospolity może osiągnąć nawet powyżej 20 m wysokości, tak więc w przypadku miejskiego krajobrazu, przy niewielkim wykorzystaniu powierzchni, może stać się bardzo dekoracyjnym, zielonym akcentem „betonowej” rzeczywistości.
Dekoracyjność Hedera helix wynika z oryginalnego ulistnienia, którą charakteryzuje dwupostaciowość, a więc liście ukazujące się na pędach płonnych są klapowane, natomiast na pędach kwitnących całobrzegie.

Kwiaty zielonkawe o wyrazistym zapachu, ukazują się jesienią, zebrane są w bardziej kuliste baldachy. Po przekwitnięciu, zaobserwujemy kuliste owoce.


Bluszcz kolchidzki  

Dekoracyjne pnącze, charakteryzujące się mniej intensywnym wzrostem. Dorasta do około 10 m wysokości. Liście dużo większe niż w przypadku Hedera helix, bardzo dekoracyjne, choć nie w pełni zimozielone. Gatunek bardziej podatny na przemarzanie, dlatego należy go uprawiać w zacisznych, osłoniętych przed słońcem zakątkach ogrodu. Wybrane odmiany Hedera colchica uprawiane są w mieszkaniach.

Bluszcz - pnącze

Bluszcz - pnącze

Wybrane odmiany do ogrodu  
 

Nazwa odmiany

Uwagi

‘Tricolor’

Odmiana Hedera helix o pstrych liściach.

‘Goldchild’

Odmiana o żółto obrzeżonych liściach, delikatnie klapowanych.

‘Pittsburg’

Liście silnie powycinane w barwie ciemnej zieleni.

‘Adam’

Piękna odmiana z kremowym obrzeżem.

‘Goldheart’

Jedna z piękniejszych odmian Hedera helix, charakteryzująca się wyższą podatnością na przemarzanie. Blaszka liściowa w środkowej części przebarwiona na żółto. Dodatkowo młode pędy zabarwione są na czerwono. Jedna z najpiękniejszych odmian uprawianych w ogrodzie.

‘Golden Ingolt’

Odmiana o przebarwiających się liściach.

‘Green Ripple’

Niezwykła odmiana o wachlarzowatych liściach.

‘Typica’

Odmiana o zielonych, silnie powycinanych liściach.

‘Chicago’

Odmiana o zielonych, klapowanych liściach.

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz