Winobluszcz - rozmnażanie i sadzenie

Jesteś tutaj:

Winobluszcz - rozmnażanie i sadzenie

3,5/5 (721 ocen)

Trudno znaleźć bardziej uniwersalne i mniej wymagające pnącze niż winobluszcz. Roślina doskonale sprawdza się w różnych warunkach i znakomicie znosi cięcie oraz niskie temperatury (jedynie winobluszcz trójklapowy jest bardziej wrażliwy na chłody), a poza tym jest też tolerancyjna w stosunku do stanowiska i podłoża. Jedyną wadą pnącza może być wyłącznie sezonowość liści, gdyż jesienią pędy całkowicie się z nich ogołacają. Przedtem jednak rośliny dają niespotykany, barwny spektakl w postaci ognisto pomarańczowych, żółtych i jaskrawo czerwonych przebarwień liści. Jesienią winobluszcze wytwarzają także ozdobne owocostany, których granatowe, okrągłe jagody mogą być ozdobą pnącza aż do wiosny.


Metody rozmnażania


Rozmnażanie wegetatywne winobluszczu to niemal tak prosta sprawa jak jego uprawa. Najłatwiej ukorzeniają się i przyjmują sadzonki zielne, pobrane późną wiosną lub latem (VI-VIII) i ukorzeniane w wilgotnym podłożu lub nawet w zwykłej wodzie. Nieco trudniej młode egzemplarze winobluszczu pozyskuje się z sadzonek zdrewniałych, dlatego ta metoda ma najczęściej zastosowanie przy rozmnażaniu winobluszczu pięciolistkowego. Pobrane jesienią sadzonki w postaci fragmentów jednorocznych pędów z trzema oczkami, dołuje się w podłożu lub umieszcza w pojemniku z piaskiem i przetrzymuje w chłodnym pomieszczeniu (ok. 0-5°C) aż do wiosny. Wczesną wiosną podstawę sadzonki zanurza się w ukorzeniaczu, a zdrewniały pęd umieszcza w ziemi, zagłębiając go na 2/3 długości (tylko 1 pąk powinien wystawać ponad powierzchnię ziemi). Zabieg należy wykonywać bardzo delikatnie, aby przy okazji nie uszkodzić delikatnych pąków. Ukorzenione sadzonki wysadza się na miejsce stałe jesienią lub wiosną następnego roku.

Winobluszcz - liście i owoce

Winobluszcz - liście i owocePrzy rozmnażaniu winobluszczu można też zastosować metodę robienia odkładów (jesienią pędy przygina się do ziemi i obsypuje podłożem, a ukorzenione sadzonki odcina i wysadza jesienią następnego roku) lub pobrania sadzonek korzeniowych. Delikatniejszy winobluszcz trójklapowy rozmnaża się również za pomocą szczepienia. Znacznie rzadziej wykorzystuje się natomiast rozmnażanie generatywne czyli wysiew nasion, gdyż metoda jest czasochłonna i nie zawsze daje dobre efekty, a odmiany mogą nie powtórzyć cech rośliny matecznej.

Winobluszcz trójklapowy

Winobluszcz trójklapowySposób i miejsce sadzenia winobluszczu


Dobrze ukorzenione sadzonki winobluszczu najlepiej sadzić jesienią. Roślina nie ma szczególnie wygórowanych wymagań w stosunku do gleby, jednak warto zadbać, aby w początkowej fazie wzrostu miała dostęp do dobrego jakościowo podłoża. Dlatego też po wykopaniu otworu, jego dno należy wypełnić dobrą ziemią kompostową i dopiero na takim podłożu umieścić korzenie sadzonki (na głębokości podobnej, jak rosła dotychczas). Następnie zalewa się korzenie wodą i uzupełnia dołek tą samą ziemią kompostową, która znalazła się na dnie otworu. Podłoże wokół sadzonki delikatnie się ugniata, a roślinę ponownie podlewa. U młodych, nierozgałęzionych sadzonek warto też uszczykiwać wierzchołki, co pobudzi rośliny do silniejszego rozkrzewienia.

Sadzonki winobluszczu

Sadzonki winobluszczu

W początkowym okresie wzrostu, sadzonki należy też podeprzeć, gdyż zanim samodzielnie będą mogły wspinać się po podporach, musi minąć trochę czasu. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz