Glicynia (wisteria) - prawidłowe cięcie

Jesteś tutaj:

Glicynia (wisteria) - prawidłowe cięcie

3,4/5 (234 ocen)

To niezwykle pięknie kwitnące pnącze wymaga umiejętnego prowadzenia. Należy je sadzić przy mocnej, najlepiej metalowej podpórce, ponieważ rośnie szybko, a w maju wytwarza liczne i duże kwiatostany. Niekiedy jednak glicynia (wisteria) rozrasta się bujnie, ale kwitnie słabo. Prawidłowe cięcie może całkowicie rozwiązać ten problem.

Przez pierwsze 3-4 lata glicynia rośnie dość wolno. Dlatego po posadzeniu młodej rośliny pozwalamy jej rozrastać się swobodnie albo przycinamy ją tylko na tyle, by nadać jej pożądany kształt. Później, kiedy pnącze wykształci silny system korzeniowy, zaczyna rosnąć znacznie szybciej. Radykalnego cięcia wymagają starsze okazy, które osiągają przyrost do 3 m rocznie. Co roku należy usuwać do 25 cm przyrostu.


Przygotowanie do cięcia


Narzędzia, którymi wykonujemy cięcie, muszą być ostre i czyste. Rany warto zabezpieczać pastą lub balsamem ogrodniczym (np. Funaben), ponieważ glicynia jest wrażliwa na porażenie chorobami grzybowymi.


Cięcie letnie


Pąki kwiatowe glicynii zawiązują się jesienią, zatem cięcie formujące należy przeprowadzić po wiosennym kwitnieniu, w lipcu. Zostawiamy tylko kilka głównych pędów, które przycinamy w połowie i przywiązujemy do podpórek. Boczne rozgałęzienia należy skrócić nad 4-5 pąkiem. W ten sposób pobudzimy pnącze do wytworzenia większej liczby pąków jesienią.

Glicynia - wisteria

Glicynia - wisteria


Cięcie wiosenne


Wczesne cięcie ma za zadanie jedynie skorygowanie kształtu naszego pnącza, dlatego powinno być oszczędne. Usuwamy pędy cienkie i przemarznięte. Można skrócić również boczne rozgałęzienia, przycięte latem. Zostawiamy na nich tylko 2-3 pąki.


Cięcie korzeni


Jeżeli mimo regularnego cięcia glicynia nie kwitnie, konieczne może okazać się przycięcie korzeni bocznych. Zabieg ten przeprowadzamy w marcu. Wbijamy szpadel w odległości 1,5-2 m od pnącza. W ten sposób powinniśmy zapewnić mu obfite kwitnienie w przyszłym roku.

Pamiętajmy, że nawozy azotowe sprzyjają silnemu wzrostowi roślin przy jednoczesnym ograniczaniu liczby kwiatów. Jeśli zależy nam na obfitym kwitnieniu, nie należy stosować ich w nadmiarze.

Glicynia - pnącze

Glicynia


Formowanie drzewka


Dzięki poprawnie wykonanemu cięciu z czasem możemy nadać glicynii formę krzewu lub małego drzewa. Do tego celu wybieramy 2-3 oplatające się pędy, które mocujemy do metalowej podpórki. Kilkakrotnie w ciągu sezonu należy przyciąć koronę naszego „drzewka”, by nadać jej odpowiedni kształt. Już pierwszej zimy skracamy pędy boczne o 1/3 długości. Gdy uzyskamy pożądaną formę, usuwamy tylko pędy wyrastające poza podpory i zaburzające pokrój rośliny.


Bibliografia

1. ABC ogrodnictwa, Reader’s Digest, Warszawa 2011, s. 342, 360.  
2. Co tak pięknie pachnie?, „Kwietnik”, nr 5/2010, s. 33.
3. Dobbs L., Wood S., Zmień swój ogród, Muza SA, Warszawa 2007, s. 211-212.
4. Ilustrowana encyklopedia roślin, cz. 8, red. Sieńko-Holewa I., Agora SA, Warszawa 2008, s. 88-89.
5. Katalog roślin. Drzewa, krzewy, byliny, Agencja Promocji Zieleni Sp. z o. o., Warszawa 2006, s. 146.
6. Latocha P., Glicynie, „Działkowiec”, nr 7/2009, s. 14-16.
7. Liliowe girlandy, „Kwietnik” 5/2008, s. 28-30.
8. Łuczko M., Wisterie i perukowce Doroty Kamińskiej, „Kwietnik” 5/2008, s. 12-13.
9. Ogród. Encyklopedyczny poradnik na cały rok, Warszawa 2003, s.  325.

Małgorzata Długosz
 

Koniecznie zobacz