Winnik - Ampelopsis - charakterystyka, wymagania, pielęgnacja i zastosowanie

Jesteś tutaj:

Winnik - Ampelopsis - charakterystyka, wymagania, pielęgnacja i zastosowanie

3,5/5 (12 ocen)

Olbrzymie bogactwo roślin pnących, daje nam możliwość bezproblemowego wydzielenia  wybranych fragmentów ogrodu. To one skryją mało estetyczne ściany budynków, mury, ogrodzenia. Altana w objęciach pnącza, to wymarzone miejsce na wypoczynek. Pnącza ochronią ogród przed pyłem, hałasem, staną się schronieniem dla zwierząt, a poza tym sprawią, że ogród stanie się oazą, azylem, miejscem, w którym można na chwilę oderwać się od cywilizacyjnego pędu, zwrócić się ku naturze i zregenerować siły.

W ogrodach spotyka się przede wszystkim powojniki (Clematis). Wśród nich dominują przepiękne, ale i bardziej wymagające powojniki wielkokwiatowe. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się formy botaniczne oraz bylinowe, ale naprawdę warto po nie sięgać. Z innych pnączy nie sposób nie wspomnieć o wiciokrzewach (Lonicera)   i najpopularniejszym ich reprezentancie wiciokrzewie pomorskim (Lonicera periclymenum), bluszczu pospolitym (Hedera helix), winobluszczu (Parthenocissus), winorośli (Vitis), rdeście Auberta (Polygonum aubertii), akebii pięciolistkowej (Akebia quinata). Pozostałe pnącza o których warto pamiętać to przepiękna i kapryśna glicynia (Wisteria), milin (Campsis), dławisz (Celastrus), kokorniak (Aristolochia), hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris), cytryniec chiński (Schisandra chinensis), a nawet miesięcznik (Menispermum).

Powyżej wspominałem o bardziej i mniej popularnych pnączach, a jak wypadł na ich tle tytułowy winnik (Ampelopsis). O tym w dalszej części opracowania, choć należy podkreślić, że winnik to pnącze rzadko spotykane, ale z pewnością warte poznania. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz