Truskawki pnące - zwisające

Jesteś tutaj:

Truskawki pnące - zwisające

3,4/5 (167 ocen)

Ogromna popularność truskawek sprawiła, że zalicza się je do najczęściej uprawianych w naszym kraju owoców jagodowych. Ponieważ jednak ich owocowanie trwa z reguły bardzo krótko (VI-VII), specjaliści poszukiwali sposobów na przedłużenie zbiorów. W wyniku prac hodowlanych uzyskali kilka odmian truskawek powtarzających owocowanie (obojętnych na długość dnia - „Selva”, „Evita”, „San Andreas”, „Portola”, „Monterey”), które owocują od wiosny do późnej jesieni, czasem nawet niemal bez przerwy (np. „Tresca”). Wśród nich można znaleźć zarówno rośliny o typowym pokroju, jak i odmiany zawiązujące owoce na licznych rozłogach (np. „Ostara”, „Albion”), nadające się do uprawy nie tylko w gruncie, ale także w wiszących pojemnikach na balkonach i tarasach.

Potocznie przyjęło się określać je jako „truskawki pnące”, mimo iż z pnączami zupełnie nie mają nic wspólnego. Truskawki są bowiem krzewinkami bylinowymi z rodziny różowatych i nie posiadają żadnych organów czepnych, pozwalających im na wspinanie się po podporach. Wytwarzane przez nie rozłogi nie służą bowiem do wspinania, a jedynie do rozmnażania, gdyż rośliny zawiązują na nich małe, w pełni ukształtowane sadzonki, zdolne do podjęcia samodzielnej wegetacji po zetknięciu z podłożem. Ponieważ jednak odmiany te często bywają uprawiane w doniczkach, można przymocować ich długie pędy do podpory (np. w postaci kratki), uzyskując efekt pnącza. Aby jednak rośliny pozostały w takiej pozycji na dłużej, ich rozłogi muszą zostać w sztuczny sposób zamocowane do kratek np. za pomocą sznurka, gdyż nie posiadają wąsów, przyssawek ani innych organów czepnych pozwalających im na samodzielne wspinanie. Mimo to truskawki zwisające należą do najbardziej atrakcyjnych truskawek uprawianych w doniczkach.

Truskawka wisząca

Truskawka wisząca


Uprawa truskawek w pojemnikach


Uprawiając silnie rosnące truskawki powtarzające w pojemnikach, należy zapewnić im dostatecznie dużo miejsca, sadząc krzaczki nie gęściej niż co 20-30 cm. i starając się umieścić sadzonki w podłożu na takiej samej głębokości, jak rosły dotychczas (zbyt głębokie posadzenie spowoduje gnicie korony, zbyt płytkie, wysychanie roślin). Większość z nich owocuje bardzo obficie, wytwarzając niemal przez cały sezon mnóstwo owoców na długich rozłogach (truskawki można zbierać od czerwca aż do późnej jesieni). Tak obfite i długie owocowanie truskawek powtarzających ma jednak swoją cenę. Rośliny są bowiem delikatniejsze od klasycznych odmian truskawek, a długie i obfite owocowanie nie tylko powoduje znaczne zapotrzebowanie krzewów na wodę i składniki pokarmowe, ale też utrudnia im odpowiednie przygotowanie się do zimy, przez co odmiany powtarzające są znacznie mniej odporne na niskie temperatury, niż typowe truskawki sezonowe. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz