Uprawa truskawek

Jesteś tutaj:

Uprawa truskawek

3,3/5 (155 ocen)

Truskawki na europejski rynek zostały sprowadzone z Ameryki. Pierwsze odmiany nie były tak smaczne, jak te, które spożywamy dzisiaj. Odmiany, które dziś jemy są wynikiem starań wielu specjalistów z dziedziny ogrodnictwa.

Truskawki należą do jednych ze zdrowszych owoców, zawierają w sobie dużo związków mineralnych, (wapń, magnez i fosfor) oraz witamin, między innymi C.

Poza walorami żywieniowymi owoce mają też walory kosmetyczne. Można ich użyć jako maseczki kosmetycznej. Wystarczy zgnieść kilka truskawek i położyć na twarzy, pozostawiamy je do wyschnięcia owoców, po czym myjemy twarz letnia wodą, wyrzucając zebrane z niej pozostałości truskawek. Efektem zabiegu jest świeższa i delikatniejsza skóra twarzy.

Truskawki są owocami należącymi do bylin samopylnych. Ich krzaczki dorastają do trzydziestu centymetrów.


Uprawa truskawek


Truskawki dobrze rosną na glebie bogatej w próchnicę oraz składniki pokarmowe. Lubią stanowiska słoneczne oraz lekko zacienione. Aby uprawa się udała miejsce, w którym rosną musi być osłonięte od zachodnich i północnych wiatrów. Poza tym ziemię należy regularnie spulchniać i pielić. Będziemy mieli mniej pielenia, gdy pomiędzy truskawkami położymy ściółkę.

Możemy do tego użyć drobno pokruszonej kory czy skoszonej trawy. Warstwa takiej ściółki powinna być nie duża, kora jednocześnie nawozi ziemię. Poza tym samo ściółkowanie pomaga, także zachować wilgotne podłoże i ochronić podczas zimy korzenie krzaczków truskawek przed przemarznięciem.

Poza tym „ściółkując” truskawki kładąc pod nimi słomę, chronimy je przed bezpośrednim kontaktem z ziemią co poza ubrudzeniem może być przyczyną chorób grzybowych. Choroby grzybowe łatwo atakują owoce, szczególnie wtedy, gdy długo padają deszcze i jest zimno, wtedy podłoże nie może przeschnąć i truskawki dotykające ziemi, na której nie ma słomy bardzo łatwo gniją oraz są atakowane przez zarazę.

Truskawki

Truskawki

Zanim posadzimy krzaczki owoców do ziemi, musimy wzbogacić ją kompostem. Gdy w podłożu nie ma dostatecznej ilości wapna, to powinniśmy ziemię wapnować jesienią.

Truskawki możemy posadzić do gruntu wiosną lub pod koniec lata w sierpniu. Te, które posadzimy w sierpniu zdążą się do jesieni ukorzenić i część naziemna krzewu ładnie się rozrośnie. Co spowoduje, że za rok będziemy mieć duże zbiory dorodnych owoców.

Sadzimy je w odległości około pięćdziesięciu centymetrów od siebie.


Truskawki rozmnażamy poprzez odcięcie od dorosłej byliny rozłogi. Rozłogę sadzimy nie za głęboko na nowym stanowisku.
Chcąc uzyskać ładne plony warto, również zastosować kilka zabiegów pielęgnacyjnych.

Chcąc uzyskać silne krzaczki truskawek warto w marcu usunąć ich pierwsze kwiaty, tak aby na bylinie powstały później tylko trzy owoce.

Gdy chcemy, aby krzaczki truskawek pozostały na kolejny rok to musimy uciąć młode pędy, które zabierają roślinie matecznej substancje pokarmowe niezbędne do właściwego rozwoju.

Poza zasileniem podłoża pod uprawę roślin kompostem, można, także nawieźć rośliny gnojówką z pokrzywy lub nawozami takimi jak Azofoska lub Fructus. Nawóz należy rozsypać w międzyrzędziach, na całej powierzchni uprawy i lekko zmieszać z podłożem. Należy stosować się do zaleceń producenta w nawożeniu roślin, trzeba uważać, aby ich nie przenawozić.

Uprawa truskawek

Uprawa truskawek

W momencie w którym rośliny skończą owocować, należy wyrzucić stare rozłogi oraz liście. Najlepiej jest je spalić, gdyż unikniemy w ten sposób dalszego rozprzestrzeniania się chorób, które mogą występować na krzaczkach truskawek. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz