Prawidłowe nawożenie truskawek

Jesteś tutaj:

Prawidłowe nawożenie truskawek

3,4/5 (306 ocen)

Truskawki są jednymi z najbardziej popularnych owoców sezonowych na całym świecie. Nie każdy wie, że ten smaczny owoc powstał w Europie na początku XVIII w. w wyniku skrzyżowania dwóch odmian poziomki. Obecnie, największym producentem truskawek są Stany Zjednoczone, natomiast Polska zajmuje 7. miejsce w rankingu.

Dlaczego warto jeść truskawki? Te niewielkie owoce mieszczą w sobie całe bogactwo witamin i składników odżywczych, takich jak witamina C, żelazo, fosfor, bromelinę i antocyjany. Spożywanie świeżych owoców w sezonie jest wspaniałym zastrzykiem zdrowotnym, który działa pozytywnie nasz organizm, wzmacnia system obronny i spowalnia procesy starzenia.

Aby cieszyć się dobroczynnym działaniem truskawek, najpierw trzeba zadbać o odpowiednią uprawę naszych owoców. Na prawidłowy rozwój truskawek wpływa przede wszystkim stan gleby oraz składniki odżywcze, którymi zasilamy truskawki. Przy uprawie truskawek poleca się wprowadzić kompleksowy program nawożenia, który koncentruje się na zaopatrzeniu owoców w niezbędne składniki odżywcze na poszczególnych etapach ich rozwoju.


Odczyn gleby


Nawożenie rozpoczynamy od uregulowania odczynu podłoża. Truskawki najlepiej rosną na glebie o odczynie pH 5,5-6,5. Zanim posadzimy truskawki, warto wykonać analizę gleby i w zależności od wyniku badania, podjąć stosowne działania. Gleby lekkie zasila się nawozami wapniowymi, typu Granukal lub Physiomax, natomiast w przypadku gleb ciężkich można zastosować nawóz tlenkowy węglanowo-magnezowy, który w krótkim czasie ureguluje odczyn gleby i dodatkowo zasili ją w magnez.


Nawożenie NPK


Nawożenie azotem, fosforem i potasem jest jednym z podstawowych zabiegów zasilania gleby. Zbilansowana zawartość wymienionych składników w podłożu wpływa optymalnie na rozwój truskawek, wzmacnia korzenie oraz przyczynia się do absorbowania innych składników mineralnych przez roślinę. Przy nawożeniu NPK warto sięgnąć po produkty powszechnie dostępne na rynku; do wyboru mamy między innymi Fruktus Truskawka, YARA Mila Complex albo Rosafert 15-5-20. Podstawowe nawożenie NPK przeprowadzamy wczesną wiosną.

Na początkowym etapie rozwoju truskawek, zaraz po ich posadzeniu poleca się również stosować kawasy humusowe. Ten rodzaj nawożenia pomaga w budowie systemu korzeniowego roślin, ułatwia absorbowanie składników mineralnych z gleby oraz gromadzenia wody po opadach i podlewaniu. Kwasy humusowe aplikuje się w formie oprysków doglebowych.

Uprawa truskawek

Uprawa truskawek


Okres kwitnienia


Przed i w czasie okresu kwitnienia rośliny wykazują duże zapotrzebowanie na bor. Ten pierwiastek mineralny stymuluje obfite kwitnienie, wydzielanie pyłku oraz zawiązywanie się owoców. Tuż przed rozpoczęciem okresu kwitnienia poleca się wykonywać opryski, na przykład nawozem Bolero w ilości 0,5-1 l na ha. Regularne stosowanie nawozu z zawartością boru wspomaga wchłanianie wapnia przez rośliny, który decyduje o jędrności i jakości owoców.

W przypadku występowania niskich temperatur podczas kwitnienia, warto sięgnąć po nowoczesne nawozy z dodatkiem alg. Przeważnie są to nawozy NPK z dodatkiem ekstraktu z alg, które działają korzystnie w okresie kwitnienia i rozwoju owoców.
Ponadto, podłoża ubogie w azot i wapń zasila się dodatkowo nawozami typu Unika Calcium w ilości 100-150 kg na ha. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz