Prawidłowe nawożenie truskawek

Jesteś tutaj:

Prawidłowe nawożenie truskawek

3,4/5 (306 ocen)

Owocowanie


W czasie owocowania roślin decydujące są dwa składniki odżywcze: wapń i potas. Ten pierwszy wpływa na teksturę i jakość owoców. Na rynku mamy do wyboru kilka bardzo dobrych nawozów wapniowych, na przykład Metalosate Calcium, w którym wapń jest połączony z aminokwasami roślinnymi, dzięki czemu wchłania się już po 3 godzinach po aplikacji.

Jeżeli chodzi o zasilanie gleby potasem, poleca się stosowanie nawozów typu Rosaleaf 4 lub Rosasol 8-24-34. Potas odpowiada za dobrze zbilansowaną gospodarkę wodną i za gromadzenie się cukrów w miąższu. To właśnie jego zawartość w glebie decyduje o soczystości i o słodkości owoców.


Fertygacja truskawek


Jednym ze sposobów nawożenia truskawek jest fertygacja, która polega na zasilaniu roślin nawozami mineralnymi całkowicie rozpuszczalnymi w wodzie. Zabieg ten stosuje się przeważnie na plantacjach z zainstalowanym systemem nawadniania. Obecnie, na rynku istnieje wiele nawozów rozpuszczalnych, które aplikuje się na poszczególnych etapach rozwoju truskawek, np. Rosasol 15-30-15 można wykorzystywać na początku okresu wegetacji, Rosasol 19-19-19 podczas intensywnego wzrostu roślin, natomiast Rosasol 8-17-41 na etapie kwitnienia i owocowania.

Aneta Malinowska
 

Koniecznie zobacz