Nawożenie truskawek - cenne porady

Jesteś tutaj:

Nawożenie truskawek - cenne porady

3,4/5 (10 ocen)
Uprawa truskawek jest znana i rozpowszechniona na świecie. Jej produkcja od lat kształtuje się na stabilnym poziomie. Około 40% światowych zbiorów ma miejsce w Europie, drugie miejsce przypada Ameryce Północnej i Środkowej i to te kontynenty odgrywają główną rolę w tym procesie. Pomimo ogromnej podaży zapotrzebowanie na truskawki na rynku wciąż jest bardzo duże. W Polsce jako jedynym kraju pozyskuje się truskawki przemysłowo, dzięki wciąż jeszcze występującej taniej sile roboczej. Wielu z nas nie wyobraża sobie okresu wakacyjnego bez tego owocu. Spożywany jest zarówno bezpośrednio, jak i w postaci koktajli czy deserów. Aby móc cieszyć się walorami smakowymi owoców niezbędne jest odpowiednie dbanie podczas procesu wzrostu i rozwoju rośliny. Smak owoców i obfite plonowanie to w ogromnej mierze zasługa odpowiedniego nawożenia. I nie chodzi tu bynajmniej o ilość użytego nawozu. Co powinniśmy zatem robić, aby nasze truskawki zachwycały wyglądem i były apetyczne? 
 

Przed posadzeniem 

 
Truskawka to bylina, która w jednym miejscu rośnie i kwitnie przez okres kilku lat. Ma niewielkie potrzeby nawozowe, ze względu na wykorzystywanie składników pokarmowych zawartych w glebie. Przed założeniem plantacji nie powinno się stosować nawozów azotowych, natomiast nawożenie składnikami mineralnymi innego rodzaju może być zastosowane po otrzymaniu wyników chemicznej analizy gleby. Do poprawy jej właściwości można użyć obornika, jeśli gleba nie jest zasobna w próchnicę, w przeciwnym razie zabieg ten nie jest konieczny. Zanim zabierzemy się za sadzenie truskawek, warto dowiedzieć się, jakie pH ma gleba na której planujemy plantację. Idealny odczyn w tej sytuacji to pH 5,6 – 6,5. W przypadku stwierdzenia niższego pH istnieje ryzyko niedoboru wapnia,  w związku z czym zaleca się przeprowadzenie procesu wapnowania. Istnieje również możliwość zastosowania przedplonu, w celu wzbogacenia gleby. Kolejne nawożenie przeprowadza się już po posadzeniu truskawek. 
 

Jak i kiedy nawozić?

 
Wiosną, kiedy sadzonki obudzą się do życia warto zastosować wieloskładnikowe nawozy mineralne, w szczególności polecane są te dedykowane truskawkom. Możemy od razu zastosować całą dawkę, lub rozbić ją na dwie części – większą, aplikowaną od razu i mniejszą, którą podamy już po zebraniu owoców. Jeśli stawiamy na ekologię, możemy zaopatrzyć się w nawozy ekologiczne, które w swoim składzie mają jedynie naturalne składniki. Jest to świetna opcja nawożenia poprawiająca dodatkowo żyzność gleby. Na rynku dostępny jest również biohumus, czyli ekologiczny nawóz w formie płynnej, który należy rozcieńczyć z wodą. Zbyt obfite nawożenie prawdopodobnie spowoduje niepożądane efekty, takie jak brak słodkości owoców lub większa podatność na szarą pleśń, dlatego należy ściśle przestrzegać dawek ustalonych przez producentów na opakowaniach zakupionych przez nas nawozów. Ponadto, powinniśmy pamiętać o regularnym odchwaszczaniu. 
W przypadku zdecydowania się na mniejszą dawkę nawozu mineralnego w okresie wiosennym niezbędne będzie jej uzupełnienie już po zebraniu owoców. Możemy też zastosować  kompost, biohumus, lub dedykowany nawóz do truskawek. Jest to okres, w którym duża zawartość azotu nie przełoży się na problemy rozwojowe rośliny, więc nie ma potrzeby stronienia od bogatych w niego nawozów. Dzięki takim czynnościom roślina zostanie pobudzona do wytwarzania nowych liści i pędów, co przełoży się na plon w przyszłym sezonie. Na tym etapie kluczową rolę odgrywa uzupełnienie niezbędnych pierwiastków, takich jak potas, azot czy wapń. Proces nawożenia letniego powinien odbyć się najpóźniej na przełomie lipca i sierpnia. Bezpośrednio przed zasileniem należy skosić truskawki oraz usunąć rozłogi, które sprawiają, że roślina jest słabsza. W tym przypadku również nie należy przesadzać z ilością. 
 

Likwidacja zagonu

 
W jednym miejscu truskawka jest w stanie dawać obfity plon przez około 3 – 4 lata, po tym czasie staje się coraz bardziej słaba i niezbędne jest przesadzenie rośliny. Gdy już po raz trzeci otrzymaliśmy owoce, warto będzie zastanowić się nad nowym miejscem. Wszystko zależy jednak od warunków w jakich przyszło jej rosnąć, począwszy od rodzaju gleby, poprzez poziom dbałości o nią (odchwaszczanie, choroby, nawożenie) a skończywszy na rodzaju jaki posadziliśmy, gdyż odmiany truskawek, podobnie jak innych gatunków, różnią się żywotnością i poziomem tolerancji na bodźce zewnętrzne. 

Koniecznie zobacz