Truskawka ananasowa, biała - opis i zasady uprawy

Jesteś tutaj:

Truskawka ananasowa, biała - opis i zasady uprawy

3,2/5 (114 ocen)

Wczesnym latem rozpoczyna się w naszym kraju wyczekiwany sezon na truskawki. Soczyste, czerwone i aromatyczne owoce, pojawiają się w tym czasie niemal na każdym stole, dlatego tym bardziej warto zainteresować się ich nietypową, stosunkowo nową odmianą amerykańskiego pochodzenia o oryginalnym wyglądzie i zaskakującym smaku. Truskawka ananasowa lub inaczej biała (ang. Pineberry od angielskich słów: pineaple – ananas i berry - jagoda) to absolutny rarytas wśród truskawek. Odmiana charakteryzuje się nietypowymi, białymi owocami i delikatną skórką, pokrytą licznymi, drobnymi nasionami w jaskrawoczerwonym kolorze. Truskawkę ananasową wyróżnia także wyśmienity smak, bardziej przypominający egzotyczne ananasy niż doskonale znane nam truskawki. Na tym jednak kończą się różnice między białą truskawką, a pozostałymi odmianami, gdyż te oryginalne rośliny uprawia się dokładnie tak samo, jak większość typowych odmian truskawek o czerwonych owocach. Mylił by się również ten, kto uznałby truskawkę ananasową za mieszańca truskawki z ananasem. Truskawka ananasowa jak większość innych odmian truskawek jest krzyżówką dwóch gatunków poziomki (wirgilijskiej - Fragaria virginiana i chilijskiej - Fragaria chiloensis) i poza nazwą oraz smakiem nie ma z ananasem kompletnie nic wspólnego.


Opis


Truskawka ananasowa dorasta do ok. 30 cm. wys. i posiada typowe dla truskawek, zielone, trójlistkowe, ząbkowane liście, rozwijające się na szczycie długich ogonków liściowych. Odmiana zakwita na przełomie kwietnia i maja, a owoce wydaje w czerwcu i lipcu. Ich pełną dojrzałość można rozpoznać po białym kolorze skórki i mocno wybarwionych, czerwonych nasionkach, znajdujących się na powierzchni owocu. Owoce truskawki ananasowej, są mniejsze niż owoce odmian czerwonych, ale mają lepszy smak i delikatniejszy miąższ, a ich barwa nie przyciąga ptaków. Poza tym biała odmiana nie jest też podatna na typowe choroby truskawek i dobrze znosi niskie temperatury, dlatego tym bardziej warto się nią zainteresować. Najpopularniejszą odmianą truskawki ananasowej jest „White Dream”, charakteryzująca się dość dużymi, białymi owocami, w bardzo delikatnym, różowym odcieniu oraz podwyższoną odpornością na choroby i szkodniki.

Owoce truskawki ananasowej - białej

Owoce truskawki ananasowej - białej


Wymagania uprawowe


Truskawka ananasowa podobnie jak większość typowych odmian o czerwonych owocach, najlepiej rośnie i owocuje na słonecznym stanowisku oraz na żyznej, próchniczej, umiarkowanie wilgotnej i przepuszczalnej glebie o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie pH. Bardzo źle znosi podłoża zimne, mokre i ciężkie oraz piaszczyste i suche, a na stanowiskach cienistych rośnie słabo i wydaje nieliczne, małe, kwaskowate owoce.

Białe truskawki ananasowe

Białe truskawki ananasowe

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz