Opuchlak truskawkowiec - opis, szkodliwość i zwalczanie

Jesteś tutaj:

Opuchlak truskawkowiec - opis, szkodliwość i zwalczanie

3,5/5 (378 ocen)

Ten pospolity szkodnik zagraża przede wszystkim krzewom jagodowym, choć atakuje również inne rośliny sadownicze i ozdobne. Program ochrony przed opuchlakiem truskawkowcem opiera się głównie na profilaktyce, ponieważ zwalczanie zarówno larw, jak i chrząszczy nie należy do łatwych zadań.


Opis


Opuchlak truskawkowiec (Otiorhynchus sulcatus) wywodzi się z rodziny ryjkowcowatych. Dorosła forma opuchlaka ma postać czarnego chrząszcza o długości 7-10 mm. Na jego okrywach, porośniętych żółtobrązowymi włoskami, występują charakterystyczne, podłużne bruzdy. Białe larwy o brunatnych głowach są pozbawione odnóży i osiągają takie same rozmiary, jak osobniki dojrzałe. Tuż po przepoczwarzeniu młode chrząszcze przybierają barwę kremową lub jasnobrązową.


Szkodliwość


Objawem działalności chrząszczy opuchlaka są nieregularne wyżery na brzegach liści. Dorosłe osobniki wykazują największą aktywność nocą i za dnia podczas pochmurnej pogody, słoneczne dni zaś spędzają pod roślinami. Groźniejsze są larwy, które żerują na korzeniach roślin jagodowych – szczególnie intensywnie w okresie kwitnienia, zawiązywania owoców i dojrzewania truskawek. Szkodniki przegryzają skórkę korzeni, a powstałe w ten sposób rany stają się wrotami infekcji grzybowych. Ponadto larwy zjadają korzenie włośnikowe i przerywają tkanki przewodzące, przez co rośliny nie są w stanie pobierać z gleby składników pokarmowych ani wody. Silnie porażone truskawki więdną i obumierają już pod koniec maja. Lekko pociągnięte, łatwo wychodzą z ziemi, a w dołku można zauważyć larwy, poczwarki i młode chrząszcze. Przy mniej licznej inwazji truskawki przestają rosnąć i bardzo słabo plonują. Gradacje opuchlaka truskawkowca zagrażają zwłaszcza plantacjom dwu- oraz trzyletnim.


Rozwój


Zimującym stadium szkodnika jest najczęściej larwa, która okres spoczynku spędza w glebie, wśród korzeni roślin. Niekiedy zdarza się, że zimę przeżywają również dorosłe osobniki, które w kolejnym sezonie wegetacyjnym ponownie się rozmnażają.
Przepoczwarzone chrząszcze opuszczają miejsca zimowania pod koniec maja. Żerują na plantacjach aż do jesieni, najintensywniej w czerwcu i lipcu. Opuchlak truskawkowiec rozmnaża się partenogenetycznie. Dorosłe osobniki składają jaja w glebie pod roślinami. Każdy chrząszcz może znieść ich 300-600. Jaja są początkowo białe, a przed wylęgiem przybierają kolor żółty. Mają kulisty kształt i 0,7 mm średnicy. Wylęg następuje po upływie trzech tygodni, wtedy też larwy zaczynają żerować na korzeniach roślin.

Opuchlak truskawkowiec

Opuchlak truskawkowiec


Profilaktyka


Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia szkodnika, unikamy sadzenia truskawek w tym samym miejscu, w którym rosły w poprzednich sezonach. Nieodpowiednim przedplonem są również wieloletnie rośliny bobowate. Zdrowiu plantacji zagraża też bliskie sąsiedztwo innych krzewów owocowych oraz rododendronów, na których żerują opuchlaki.

Po wybraniu odpowiedniego stanowiska należy przeprowadzić test na obecność larw w glebie. Jeśli w 1 m2 ziemi znajdziemy więcej niż 5 szkodników, a po zbiorze owoców przynajmniej 4 larwy pod jedną rośliną, konieczne jest odkażenie podłoża. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz