Szara pleśń - profilaktyka, objawy i zwalczanie

Jesteś tutaj:

Szara pleśń - profilaktyka, objawy i zwalczanie

3,4/5 (140 ocen)

Jedną z bardziej uniwersalnych chorób grzybowych atakujących rośliny uprawne jest szara pleśń. Wywołuje ją patogen grzybowy, należący do klasy workowców - gronowiec szary (Botrytis cinerea). Na roślinach pojawia się najczęściej wiosną i jesienią, gdyż panująca w tym czasie wysoka wilgotność powietrza oraz umiarkowane temperatury bardzo mu odpowiadają. Pomimo iż szara pleśń to choroba kojarzona głównie z owocami (np. truskawkami, malinami, winogronami), należy pamiętać, że atakuje także siewki, warzywa, rośliny ozdobne, krzewy (liściaste i iglaste) oraz drzewa.


Objawy szarej pleśni


Pierwszymi oznakami obecności szarej pleśni na roślinie są niewielkie, wodniste plamy, które bardzo szybko się powiększają, brunatnieją i pokrywają pylącym, szarym nalotem. Z bliska na zaatakowanych częściach rośliny (owocach, liściach, łodygach, pąkach i kwiatach) można dostrzec drobne, czarne punkciki, będące zarodnikami grzyba. Dzięki nim choroba rozprzestrzenia się bardzo szybko, zajmując kolejne rośliny i powodując duże straty w zbiorach owoców (truskawek, winogron, malin) i warzyw (pomidorów, fasoli szparagowej, kapusty białej, cebuli, papryce, sałacie). Nie mniejsze szkody wyrządza też w innych uprawach, niszcząc kwiaty, krzewy, drzewa i rośliny ozdobne. Szczególnie groźna jest w uprawach prowadzonych pod osłonami, gdyż panujące tam warunki (szczególnie wysoka wilgotność) są dla niej niemal idealne. Szara pleśń może wyrządzać szkody już w fazie kiełkowania roślin, powodując zgorzel i obumieranie młodych siewek. Patogen jest w stanie przetrwać także na martwych resztkach roślinnych, na których zimuje. Szara pleśń nie ogranicza się jednak wyłącznie do ogrodu czy szklarni, gdyż może powodować straty również w przechowalni, atakując zgromadzone w niej warzywa i owoce.


Profilaktyka


Walkę z szarą pleśnią powinniśmy zacząć od profilaktyki, która wbrew pozorom może być całkiem skuteczna. Do najważniejszych zabiegów profilaktycznych należy usuwanie i niszczenie wszelkich zakażonych części roślin w okresie wegetacji (usuwanie liści, wycinanie pędów, obrywanie owoców, ścinanie kwiatów), niszczenie resztek roślinnych pozostałych po zbiorach, unikanie moczenia liści i części nadziemnych podczas podlewania (szczególnie w godzinach późno popołudniowych), systematyczne odchwaszczanie, unikanie zbytniego zagęszczenia roślin, wykorzystywanie do rozmnażania zdrowego materiału siewnego oraz podlewanie upraw naturalnymi preparatami ochrony roślin np. gnojówką ze skrzypu czy wywarem z łusek cebuli. Podczas zbiegów pielęgnacyjnych należy też używać odkażonych narzędzi, skrzynek i pojemników, gdyż na nich również mogą przenosić się zarodniki grzyba. W uprawach prowadzonych pod osłonami, ważną rolę spełnia także częste wietrzenie pomieszczeń.

Szara pleśń - objawy

Szara pleśń - objawy

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz