Choroby malin

Jesteś tutaj:

Choroby malin

3,3/5 (126 ocen)

Maliny są roślinami, które cieszą się coraz większą popularnością, nie tylko pośród dużych plantatorów, posiadających całe ich hektary, ale również wśród mniejszych rolników, a nawet zwykłych ogrodników, którzy mogą pochwalić się tylko pojedynczymi krzaczkami tych przepysznych owoców. Trend ten jest zrozumiały, ponieważ są nie tylko słodkie i smaczne, ale dobrze uprawiane pozwalają nam uzyskać bardzo wysokie plony. Zaniedbane jednak atakowane są przez choroby. Dlatego też warto zapoznać się ze schorzeniami, z jakimi możemy się spotkać i dowiedzieć się, jak możemy z nimi walczyć lub im zapobiegać.


Zamieranie pędów maliny


Patogen, który powoduje tę chorobę, pojawia się głównie na liściach, pędach oraz pąkach roślin. Nie jest trudny do wykrycia i zdiagnozowania, gdyż pierwszymi objawami są ciemne, fioletowo brunatne plamy u nasady liści, a także wokół pąków.

Pojawiają się przede wszystkim latem, najczęściej w czerwcu. Rozwija się dość szybko, obejmując cały obwód pędu, a następnie powodując złuszczanie i pękanie kory. Młode pędy zamierają bardzo szybko, a największe szkody obserwowane są w okresie letnim, następnego roku po złapaniu zakażenia. Jeżeli zmiany powstają w dolnej, przyziemnej części pędów, może to powodować ich łatwe wyłamywanie i zniszczenie rośliny.

Zamieranie jest wywoływane przez grzyby, które zamieszkują wnętrze pędów, a wytwarzane przez nie zarodniki najczęściej i najchętniej atakują młode gałązki. Infekcja wdaje się do rośliny najczęściej poprzez uszkodzenia pędów. Choroba powoduje obumieranie szczególnie najmłodszych pędów, chodź osłabia również starsze, powodując ich łamanie nawet przy niedużych wiatrach lub poruszeniu.

Zapobieganie i zwalczenie tej choroby nie są łatwe. W przypadku, kiedy na uratowanie rośliny jest już za późno, powinniśmy od razu zdecydować się na zasadzenie nowych, pochodzących z pewnego źródła. Zaatakowane pędy musimy wycinać i wywozić  daleko poza plantację. Unikamy zbyt gęstego sadzenia roślin, a w obszarach, które są szczególnie zagrożone tym grzybem, stosujemy oprysk w okresie wiosennym, kiedy kwiaty nie są jeszcze wykształcone. Jeżeli plantacja dopiero jest zakładana, powinniśmy wybierać odmiany mniej podatne na zamieranie pędów, takie jak Polka, Poranna Rosa, Polana, czy też Pokusa.

Antraknoza


Choroba atakuje praktycznie całą roślinę jednocześnie. Najbardziej podatne są młode, słabsze pędy, na których zaobserwować można purpurowe plamki. W miarę postępu zakażenia, zmieniają one kolor na biało-szary z czerwoną obwódką. Można z łatwością zaobserwować skupiska zarodników, które powodują podłużne spękania kory. Maliny, które zostaną dotknięte antraknozą szybko przemarzają zimą, z powodu osłabionej kory.

Z chorobą tą można walczyć identycznie jak z zamieraniem pędów malin, czyli: wybieranie odpornych odmian, unikanie zbyt dużego zagęszczenia, oprysk, wycinka porażonych pędów i utylizacja poza działką.Szara pleśń


Chyba jedna z częściej dotykających maliny choroba grzybicza. Charakteryzuje się pojawianiem jasnobrązowych plam na pędach oraz gniciem owoców. Porażone pędy są dużo bardziej podatne na przemarzanie, jak również na obumieranie, gdy szara pleśń zaatakuje dużą jego część. W przypadku zaobserwowanie szarego nalotu, należy jak najszybciej podjąć działania zwalczające. Przede wszystkim pozbywamy się zakażonych części roślin, wywozimy poza teren uprawy i utylizujemy. Grzyb ten bardzo łatwo przenosi się na inne rośliny i bez problemu zimuje na naszych krzaczkach. Ważne jest unikanie zbyt dużego zagęszczenia, a także stosowanie przeciwgrzybicznych oprysków wczesnym latem.

Maliny

Maliny

Biała plamistość liści


Bardzo łatwo może być rozpoznana po białych plamach z ciemną obwódką, pojawiających się na liściach. Powoduje ona przede wszystkim ich utratę. Zapobieganie oraz zwalczanie identyczne jak w przypadku szarej pleśni. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz