Nawożenie malin - wszystko o dawkach, terminach i nawozach

Jesteś tutaj:

Nawożenie malin - wszystko o dawkach, terminach i nawozach

3,4/5 (2152 ocen)

Maliny uprawia się z powodzeniem na terenie całej Polski. W naszych warunkach klimatycznych te półkrzewy rosną bujnie i obficie owocują, jeśli tylko odpowiednio się je nawozi.


Wymagania


Malina preferuje gleby lekko kwaśne (5,5-6,5 pH), nieprzesychające i bogate w próchnicę. Toleruje podłoża wapienne, jeśli jest ściółkowana obornikiem lub torfem.


Wskazówki ogólne


Nawożenie mineralne należy zaplanować po wykonaniu analizy chemicznej gleby. Jeśli nie mamy takiej możliwości, najlepiej zdecydować się na stosowanie nawozów organicznych, ponieważ zasilanie obornikiem czy kompostem nie grozi zaburzeniem proporcji składników mineralnych w glebie. Inną zaletą takiego nawozu jest fakt, że wzbogaca on podłoże w próchnicę i poprawia jego pojemność wodną. Obornik można potraktować jako ściółkę lub wymieszać z glebą za pomocą motyki.

Przy zasilaniu nawozami mineralnymi należy uważnie obserwować kondycję roślin. Spośród wszystkich makroelementów najważniejszy dla malin jest azot. Jego braki da się zauważyć po drobnych, żółtawych liściach i krótkich przyrostach. Niedożywione krzewy wytwarzają smaczne, ale małe owoce. Zbyt bujny wzrost i ciemnozielone, duże liście są z kolei skutkiem nadmiaru azotu. Może zdarzyć się również niedobór potasu – jego oznaką jest żółknięcie brzegów liści. Braki należy uzupełniać ostrożnie, ponieważ łatwo zaburzyć równowagę między zawartością potasu i magnezu w glebie. Jeśli zaobserwujemy brązowienie i opadanie liści – początkowo z dołu pędów, potem na całej ich długości – należy dostarczyć roślinom ten drugi składnik. Nawożenie magnezem można połączyć z wapnowaniem podłoża. Zasilanie fosforem natomiast jest konieczne tylko na glebach bardzo ubogich w ten makroelement.

Nawozy azotowe zawsze dzielimy na 2-3 części i rozkładamy wiosną, pozostałe natomiast stosujemy jesienią.


Nawóz startowy


Po wykopaniu rowu pod sadzenie malin warto na jego dnie rozłożyć obornik (ok. 2 kg na 1 m2). Zabieg ten wpływa korzystnie na wzrost pędów generatywnych, co zapewni malinom dobre owocowanie w przyszłych latach. Do nawozu organicznego dodajemy superfosforat i siarczan potasowy w dawkach odpowiednio 35 g i 20 g na 1 m2. Nie należy stosować soli potasowej, ponieważ malina jest wrażliwa na chlorki.

Zasilenie takie pozwoli ograniczyć stosowanie nawozów mineralnych w pierwszych 3 latach życia roślin.

Uprawa malin

Uprawa malin


Nawożenie w pierwszym roku po posadzeniu


Wczesną wiosną dokarmiamy maliny saletrą amonową w dawce 10-20 g na 1 m2. Należy podzielić ją na 3-4 części, które będziemy rozkładać co 10-14 dni. Pierwszą dawkę stosujemy, gdy tegoroczne pędy mają kilkanaście centymetrów długości (ok. 2 tygodnie przed kwitnieniem). czytaj dalej...

Koniecznie zobacz