Odmiany malin letnich i jesiennych do uprawy w Polsce

Jesteś tutaj:

Odmiany malin letnich i jesiennych do uprawy w Polsce

3,4/5 (738 ocen)

Zanim rozpoczniemy uprawę malin, warto poznać kilka cech charakteryzujących tych roślin, aby wybrać odmiany, które spełnią nasze oczekiwania. Przed dokonaniem wyboru zastanówmy się zatem:

- kiedy chcemy zbierać owoce? Czy zależy nam na jak najwcześniejszym ich dojrzewaniu, czy także jesienią chcemy cieszyć się ich smakiem? Do wyboru mamy odmiany owocujące na pędach dwuletnich, których owoce dojrzewają już na początku lata lub też odmiany jesienne, zawiązujące owoce na jednorocznych pędach. Te drugie wymagają nieco mniej uwagi.

- czy dysponujemy odpowiednim miejscem oraz jesteśmy gotowi poświecić swój czas, aby rozpinać pędy na podporach, czy wolimy odmiany o sztywnych pędach, które nie będą się pokładały?

- w jakim rejonie kraju mieszkamy – czy zakupione odmiany powinny być bardziej odporne na mróz i choroby grzybowe, którym sprzyja duża liczba opadów deszczu?

- do jakiego celu będziemy wykorzystywać owoce: do bezpośredniego spożycia czy raczej do przetworów?

Dostępne w sprzedaży odmiany w mniejszym lub większym stopniu posiadają wybrane cechy. Pędy odmian tradycyjnych, letnich wycinamy po zbiorze owoców tuż przy ziemi. Ułatwia to wzrost tegorocznych przyrostów, które zaowocują w następnym sezonie. Pędy odmian jesiennych wycinamy późną jesienią lub na przedwiośniu. Jeśli pozostawimy dolne odcinki pędów, wytworzą one odrosty które zaowocują w lipcu następnego roku, a następnie na górnych odcinkach pędów ponownie, w późniejszym terminie.

Nie należy zapominać, że smak i aromat owoców w znacznej mierze zależą od panującej aury: najsmaczniejsze owoce dojrzewają przy ciepłej pogodzie, w pełnym słońcu!


Odmiany jesienne, powtarzające owocowanie (owocujące na pędach jednorocznych):


Polana – jedna z najpopularniejszych polskich odmian, owocująca od sierpnia, bardzo plenna, aromatyczne owoce są wyśmienite do bezpośredniego spożycia oraz na przetwory. Odmiana ta wytwarza czerwone, duże owoce. Mało wrażliwa na zamieranie pędów. Nie wymaga podpierania, pędy dorastają do wysokości 1,5 m.

Polka – to również odmiana polskiego pochodzenia. Dojrzewa wcześniej niż Polana (o około 10 dni) i rośnie średnio silnie. Owoce bardzo duże, szczególnie polecane do mrożenia, dojrzewają do listopada. Pod koniec okresu owocowania pędy pokładają się, dlatego warto zadbać o podpory.

Poranna Rosa – odmiana o żółtych owocach. Wytwarza wysokie, sztywne pędy z wieloma kolcami. Owoce duże, deserowe dojrzewają z początkiem września. Odmiana mało podatna na gnicie owoców i zamieranie pędów.

Polesie – odmiana średnio bujnie rosnąca. Wytwarza niewiele pędów. Owoce słodkie, aromatyczne; duże, ciemnoczerwone z lekkim omszeniem nadające się do bezpośredniego spożycia i przetwórstwa

'Pokusa' – polecana do uprawy amatorskiej odmiana deserowa. Wytwarza owoce duże, kuliste lub lekko stożkowate. Owoce na pędach jednorocznych rozpoczynają dojrzewanie od polowy sierpnia.

‘Latham’ – jedna z najbardziej wytrzymałych na mróz odmian. Stosunkowo odporna na choroby.

‘Lloyd George’ – odmiana zagraniczna, owocująca powtórnie na przełomie września i października.

‘Pruska’ – bujnie rosnącą odmiana wytwarzająca duże owoce. Ze względu na wzrost wymaga rozpinania na drutach
 

Maliny

MalinyOdmiany letnie (owocujące na pędach dwuletnich)
 

Laszka – jedna z najwcześniej owocujących odmian malin, której owoce zaczynają dojrzewać już od połowy czerwca. Bujnie rośnie, dlatego warto ją uprawiać przy podporach. Owoce bardzo duże, czerwone wydłużone typu deserowego. Odmiana ta jest mało podatna na szarą pleśń oraz średnio podatna na zamieranie pędów. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz