Malina Tulameen - opis, uprawa i charakterystyka odmiany

Jesteś tutaj:

Malina Tulameen - opis, uprawa i charakterystyka odmiany

3,3/5 (117 ocen)

Kanadyjska malina ‘Tulameen’ jest w Ameryce Północnej uprawiana od ponad ćwierćwiecza. Dzięki bardzo smacznym, dużym owocom zyskała dużą wartość handlową i rozpowszechniła się również na plantacjach Europy Zachodniej. W polskich warunkach odmiana ta w uprawie polowej jest trudna, ale pod osłonami plonuje niezawodnie.


Opis


‘Tulameen’ należy do późnych odmian letnich, owocujących na dwuletnich pędach. Krzewy rosną silnie i wytwarzają pędy o niewielkiej liczbie kolców. Przynoszą obfite plony – kwiatostany są rozmieszczone luźno, dlatego owoce wykazują małą podatność na gnicie. Dojrzałe maliny przybierają podłużny kształt i cechują się dużą zwartością – ta ostatnia cecha sprawia, że dobrze znoszą transport. Ich wartość handlową podnosi dodatkowo wysoka trwałość pozbiorcza.


Uprawa w gruncie


Uprawa polowa maliny ‘Tulameen’ ma szanse na powodzenie jedynie w południowo-wschodnich rejonach Polski, ponieważ na terenach tych rzadziej występują gwałtowne wahania temperatury, szczególnie szkodliwe dla tej odmiany jesienią i na przedwiośniu. Najlepsze podłoża dla naszych krzewów to lekko kwaśne gleby o uregulowanych stosunkach wodnych, np. lekkie gliny bądź lessy. Maliny zaleca się sadzić w miejscach osłoniętych przed wiatrem, najlepiej na łagodnych wzniesieniach, gdzie nie powstają zastoiska mrozowe. Na zimę należy je kopczykować, a wiosną, gdy zaczyna się wegetacja, okrywać agrowłókniną.


Uprawa w tunelu


Zazwyczaj tę metodę uprawy kojarzy się z plantacjami towarowymi, choć tunel można postawić również na działce. Uprawa malin pod osłonami nie tylko pozwala ochronić rośliny przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, ale również znacznie wydłuża czas zbiorów – nawet o trzy tygodnie. Warto jednak pamiętać, że krzewy sadzone w tunelach mają wysokie zapotrzebowanie na składniki pokarmowe i wodę, są też bardziej narażone na choroby korzeni. Dlatego też odmianę ‘Tulameen’ uprawia się często w donicach, w mieszance odkwaszonego torfu, perlitu i rozdrobnionej kory z drzew iglastych. Najbardziej efektywną metodą nawadniania krzewów w tunelu jest montaż linii kroplujących. Malin nie należy podlewać twardą, chlorowaną wodą – o ile nie prowadzimy uprawy na terenach przemysłowych, najlepiej używać w tym celu deszczówki. Należy też ostrożnie dobierać dawki nawozów, ponieważ zbyt wysokie zasolenie gleby jest dla roślin bardzo niekorzystne.


Sadzenie i prowadzenie malin pod osłonami


Odmianę ‘Tulameen’ pod osłonami należy sadzić w rozstawie 2 x 0,4 m. Jeśli zdecydujemy się na przeniesienie sadzonek do pojemników zamiast do gruntu, zadbajmy, by na każdą z nich przypadało przynajmniej 5 l podłoża. Rośliny w tunelu rosną silniej niż na polu, wytwarzają też więcej pędów, a zatem wykazują tendencję do zagęszczania się. Aby uzyskać obfity plon, okazy posadzone w gruncie prowadzi się na 5-6 pędów, uprawiane w donicach natomiast – na 2-3. Podobnie jak inne odmiany owocujące na pędach dwuletnich, maliny ‘Tulameen’ wymagają podwiązywania, dlatego najłatwiejszą formą ich uprawy jest szpaler. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz