Malina żółta - Poranna Rosa. Opis, uprawa i charakterystyka

Jesteś tutaj:

Malina żółta - Poranna Rosa. Opis, uprawa i charakterystyka

3,4/5 (356 ocen)

Dzięki niespotykanemu kolorowi owoców malina żółta wyróżnia się spośród innych odmian już na pierwszy rzut oka. ‘Poranna Rosa’, bo o niej mowa, została wyselekcjonowana w Polsce i figuruje w rejestrze COBORU od 2002 r. Ze względu na dużą atrakcyjność owoców z miejsca zyskała popularność w uprawie amatorskiej, a obecnie zaczynają interesować się nią również plantatorzy.


Opis


Pojedynczy krzew składa się zazwyczaj z kilkunastu pędów, które są gęsto porośnięte liśćmi oraz kolcami i osiągają do 1,5 m wysokości. ‘Poranna Rosa’ przycinana w odpowiedni sposób plonuje dwa razy w roku. Pierwsze owoce z pędów dwuletnich można zbierać w lipcu, z jednorocznych natomiast – w połowie września. Plon najlepszej jakości uzyskuje się jednak w uprawie na jedno owocowanie, wtedy bowiem maliny osiągają największe rozmiary. Duże i bardzo duże owoce ‘Porannej Rosy’ mają kulisty kształt oraz intensywnie żółty kolor. Są bardzo smaczne, a przy tym zwarte i jędrne, dzięki czemu dobrze znoszą transport i mają wysoką trwałość pozbiorczą. Z tej przyczyny malina żółta stopniowo zyskuje znaczenie w produkcji towarowej. Choć jest odmianą wybitnie deserową, jej owoce doskonalą sprawdzą się również jako dodatek do domowych przetworów.


Stanowisko


‘Poranna Rosa’ preferuje stanowiska słoneczne lub częściowo ocienione. Zaleca się sadzić ją na glebach próchnicznych, wilgotnych, ale przepuszczalnych. Ze względu na silny wzrost jest wrażliwa na działanie wiatru, dlatego należy jej przeznaczyć zaciszny zakątek ogrodu.


Cięcie


Jednoroczne pędy ‘Porannej Rosy’ owocują na szczytowych odcinkach o długości równej 1/3 całego pędu. Jeśli zależy nam na dwukrotnym plonowaniu, jesienią wycinamy tylko te fragmenty pędów, na których zawiązały się owoce. Uzyskaniu plonu dobrej jakości sprzyja jednak ograniczenie owocowania do terminu jesiennego. Całkowite usuwanie pędów pomaga również utrzymać rośliny w dobrym zdrowiu – maliny przycinane każdej jesieni na poziomie gruntu które są mniej narażone na ataki szkodników i przemarznięcie.


Pielęgnacja


‘Poranna Rosa’ wykazuje tendencję do zagęszczania się, dlatego krzewy tej odmiany sadzimy w rozstawie nie mniejszej niż 0,5 x 1,5 m. W okresie wegetacji rośliny wymagają systematycznego wyrywania odrostów korzeniowych lub usuwania ich za pomocą herbicydu – pamiętajmy jednak, że metody chemicznej nie należy stosować w uprawach młodszych niż 2 lata. W celu ułatwienia pielęgnacji krzewów i zbioru owoców zaleca się, aby szerokość pojedynczego rzędu malin nie przekraczała 30-50 cm.

Żółte maliny

Żółte maliny


Nawożenie


‘Poranna Rosa’ wymaga większych dawek nawozu niż przedstawiciele odmian tradycyjnych, ponieważ rozwój jej pędów i owoców następuje w tym samym sezonie. Orientacyjne dawki składników pokarmowych potrzebnych do obfitego plonowania w przeliczeniu na 1 ha wynoszą:

  • 70 kg N
  • 70 kg P2O5
  • 120 kg K2O.

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz