Malina Polka - opis, uprawa i charakterystyka odmiany

Jesteś tutaj:

Malina Polka - opis, uprawa i charakterystyka odmiany

3,4/5 (713 ocen)

Jeśli marzymy o zbieraniu malin z własnego ogrodu, powinniśmy poszukać odmiany łatwiej w pielęgnacji i niezawodnej, takiej jak malina ‘Polka’. Jej przedstawiciele to wdzięczne półkrzewy, które owocują na pędach jednorocznych i są odporne na mrozy, choroby oraz szkodniki. W Polsce uprawia się je na szeroką skalę zarówno na plantacjach towarowych, jak i w przydomowych ogródkach.


Opis


‘Polka’ została wpisana do polskiego Rejestru Odmian w 2003 r. Pojedynczy półkrzew charakteryzuje się pokrojem wachlarzowatym: wytwarza kilkanaście pędów, które są pokryte nielicznymi kolcami i dorastają do 1,5-1,8 m. Odmiana ta najobficiej plonuje na pędach tegorocznych, ale jeśli nie przytniemy roślin radykalnie przed zimą, wydadzą plon również wczesnym latem. Zwarte owoce ‘Polki’ są średniej wielkości lub duże i mają lekko wydłużony kształt. Cechują się ciemnoczerwonym, atrakcyjnym kolorem oraz wysokimi walorami smakowymi. Dojrzewają od początku sierpnia do października.


Przygotowanie stanowiska i sadzenie


Uprawa ‘Polki’ udaje się najlepiej na łagodnych wzniesieniach, np. stokach o wystawie południowo-wschodniej bądź południowo-zachodniej, gdzie roślinom nie grozi nadmiar wilgoci. Gleba powinna być lekko kwaśna (5,5-6,5 pH) i żyzna. Na kilka tygodni przed sadzeniem warto rozłożyć na przyszłym stanowisku maliny przefermentowany obornik (w dawce ok. 30 kg/10 m2) i przekopać podłoże. Zasilanie organiczne można zastąpić mineralnym. Najczęściej stosowanym nawozem sztucznym jest azot w postaci saletry amonowej, którą rozsiewa się na przedwiośniu w dawce 15-20 dag/10 m2.

Bezpośrednio przed sadzeniem naszych krzewów ponownie spulchniamy podłoże i starannie usuwamy chwasty. Odpowiednia rozstawa dla malin owocujących na pędach jednorocznych wynosi 0,5 x 1,5 m. Możemy posadzić je w szpalerze pojedynczym bądź w kilku rzędach.


Cięcie


Po przeniesieniu roślin do gruntu skracamy wszystkie ich pędy do kilku centymetrów nad ziemią, dzięki czemu szybciej się przyjmą i rozkrzewią. W maju należy prześwietlić maliny w taki sposób, by na 1 m bieżący przypadało nie więcej niż 10 pędów. Dzięki temu zapewnimy owocom odpowiednią przewiewność i wystarczające oświetlenie.

Kolejna przycinka jest konieczna jesienią, po zebraniu plonów. Jeśli chcemy, by nasze maliny powtórzyły owocowanie latem przyszłego roku, skracamy ich pędy o połowę. Jeżeli jednak nie zależy nam na przeprowadzaniu dwukrotnego zbioru, warto potraktować ‘Polkę’ jak odmianę niepowtarzającą plonowania i skrócić wszystkie jej pędy tuż nad powierzchnią podłoża. Zabieg ten sprzyja zdrowiu krzewów, ponieważ w pędach dwuletnich często rozwijają się choroby grzybowe. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz