Sok z pigwy - przygotowanie, właściwości i zastosowanie

Jesteś tutaj:

Sok z pigwy - przygotowanie, właściwości i zastosowanie

3,7/5 (9 ocen)

Pigwa pospolita to często uprawiane w ogrodach drzewko lub krzew ozdobny, wydający bardzo wartościowe i aromatyczne owoce. Ponieważ jednak są one niezwykle kwaśne i twarde (nie nadają się na owoce deserowe), najczęściej traktujemy je głównie jako ozdobę. Warto jednak spróbować z nich skorzystać, gdyż są nie tylko zdrowe, ale też znakomicie nadają się na rozmaite przetwory.

 

Wartości odżywcze

 

Owoce pigwy przypominają pękate gruszki lub nieduże jabłka. Mają ciemnożółtą skórkę i kremowy miąższ, bogaty w szereg cennych składników odżywczych. W jego składzie znajdziemy między innymi: witaminy (A, C, B), sole mineralne (potas, magnez, miedź, wapń, fosfor, żelazo,kobalt, bor, glin, mangan), pektyny, garbniki, antocyjany, olejki eteryczne, kwasy organiczne (np. cytrynowy, jabłkowy) i aminokwasy. Wprawdzie podczas obróbki część tych substancji ulega rozkładowi, jednak niektóre pozostają, a więc nadal będzie można z nich skorzystać. W pigwie szczególnie cenna jest witamina C, której zawartość w owocach jest bardzo wysoka. Niestety, substancja ta najprędzej ulega rozkładowi, dlatego owoce należy przetwarzać jak najszybciej po zbiorze i w miarę możliwości nie poddawać ich działaniu wysokiej temperatury. Jednym z lepszych sposobów przetworzenia pigwy jest wykonie z owoców soku. Bez pasteryzacji można go przetrzymywać przez ok. miesiąc w lodówce, dzięki czemu zachowa się w nim wiele cennych substancji. Jeśli jednak chcielibyśmy korzystać z soku przez całą zimę, trzeba go będzie pasteryzować, gdyż w przeciwnym razie może ulec zepsuciu.

 

Przygotowanie soku

 

Owoce pigwy przeznaczone na sok, najlepiej zebrać po pierwszych, jesiennych przymrozkach. Wprawdzie dojrzewają już w październiku, ale nadal pozostają bardzo twarde, więc ich obróbka będzie dość trudna. Delikatnie przemrożone marszczą się i lekko miękną, dzięki czemu łatwiej je kroić, chociaż i tak zajęcie będzie wymagało od nas nieco wysiłku.

- 1-1,5 kg. cukru

- 1 kg. pigwy

Zebrane owoce należy dokładnie umyć, oczyścić z szypułek i liści, a następnie pokroić na ćwiartki. Pigwy nie obieramy ze skórki, ale musimy usunąć z jej wnętrza gniazda nasienne i okalające je twarde komórki kamienne. Oczyszczone ćwiartki kroimy następnie w drobne kawałki lub cienkie plasterki i układamy cienkimi warstwami w szklanym słoju. Każdą warstwę owoców należy zasypać warstwą cukru, tak, aby na samej górze znalazł się cukier. Tak przygotowany słoik przykrywamy bawełnianą szmatką lub kładziemy na wierzch przykrywkę i pozostawiamy w ciepłym miejscu na ok. 3-4 dni. W tym czasie owoce warto kilka razy przemieszać, dzięki czemu cukier będzie miał szansę lepiej się rozpuścić. Kiedy pigwa puści cały sok, możemy go odcedzić i umieścić w osobnych słoiczkach lub wstawić do lodówki razem z owocami. Jeśli nie planujemy zużycia soku w przeciągu miesiąca, nadmiar możemy przelać do słoików i krótko pasteryzować (ok. 10 – 15 min.).

 

Właściwości i zastosowanie

 

Sok z pigwy jest znakomitym dodatkiem do herbaty, gdyż nie tylko wzbogaca jej smak, ale też daje piękny aromat.  Jego wartość jest wyjątkowa również dlatego, że czas zbioru i przetwarzania owoców przypada na okres wzmożonych jesiennych zachorowań i przeziębień, więc zawarta w soku pigwowym witamina C bardzo przyda się narażonemu na infekcję organizmowi. Ma on również zbawienny wpływ na układ pokarmowy (szczególnie polecany przy biegunkach i nieżycie żołądka) i krwionośny (zawartość żelaza wzmacnia krew), oczyszcza organizm z toksyn oraz pobudza apetyt.

Sok z pigwy możemy wykorzystać jednak nie tylko do herbaty, ale również użyć go do nasączania suchych ciast (np. biszkoptów), dodawać do sosów i deserów lub wykorzystać do przyprawienia słodkich i mdłych kremów (np. tortowych), używając go zamiast cytryny.

 

Autor: Katarzyna Józefowicz