Dereń kwiecisty - niesamowity krzew. Jak uprawiać i pielęgnować?

Jesteś tutaj:

Dereń kwiecisty - niesamowity krzew. Jak uprawiać i pielęgnować?

3,5/5 (404 ocen)

Derenie to krzewy bardzo lubiane i chętnie sadzone w ogrodach. Jednym z piękniejszych i jednocześnie najdelikatniejszych jest pochodzący z Ameryki Północnej dereń kwiecisty (Cornus florida), który jednak niezbyt dobrze znosi niskie temperatury i nie wszędzie może być uprawiany. Jego największą ozdobą są liczne, zwykle białe kwiatostany, pojawiające się wczesną wiosną oraz duże, eliptyczne liście, które jesienią przebarwiają się na wiele różnych kolorów.


Opis


Dereń kwiecisty to duży, wolno rosnący krzew, który w swojej ojczyźnie może dorastać do 10-15 m. wysokości. W Polsce, głównie ze względu na niesprzyjający klimat, na ogół jest jednak niższy i rzadko przekracza wysokość 5 m. Krzew lubi rozrastać się w szerz i tworzyć kilka przewodników, dlatego jego pokrój jest bardzo rozłożysty. Pędy derenia kwiecistego są cienkie i sztywne, a wyrastające na nich liście są duże, jajowate, zielone z wierzchu i jaśniejsze od spodu. Ich blaszka jest gładka i pokryta wyraźnie zaznaczonymi liniami nerwów. Zanim jednak liście pojawią się na krzewie, najpierw rozwijają się kwiaty. W sprzyjających warunkach są bardzo liczne i niemal w całości pokrywają pędy. Na ogół rozwijają się na przełomie kwietnia i maja, o ile ich pąki nie zostaną uszkodzone przez mróz lub wiosenne przymrozki. Same kwiaty nie są szczególnie atrakcyjne, gdyż mają żółtozieloną barwę i niewielkie rozmiary, za to wyjątkowo dekoracyjne są cztery, duże, płatkowe podsadki, na których są osadzone. Podsadki mają zwykle kolor biały, choć u odmian mogą być także różowe, czerwone lub dwukolorowe. Jeśli pogoda jest wyjątkowo sprzyjająca, z kwiatów rozwijają się ozdobne, czerwone, błyszczące, pękate owoce, jednak w naszym kraju bardzo rzadko można je podziwiać.

Dereń kwiecisty (Cornus florida)

Dereń kwiecisty (Cornus florida)


Odmiany


Dereń kwiecisty doczekał się licznych odmian ozdobnych, z których na uwagę zasługują między innymi: „Cherokee Brave” o ciemnoróżowych podsadkach płatkowych z białą podstawą, „Cherokee Daybreak” o białych podsadkach kwiatowych i zielonych, biało obrzeżonych liściach, „White Cloud” o białych, niezbyt dużych, ale licznych kwiatostanach, zebranych w niewielkie grona, „Rubra” o intensywnie różowych podsadkach kwiatowych i zielonych, przebarwiających się jesienią na czerwono liściach, „Rainbow” – o dużych, białych podsadkach kwiatowych.

Dereń kwiecisty z różowymi kwiatami

Dereń kwiecisty z różowymi kwiatami


Wymagania uprawowe


Dereń kwiecisty to jeden z bardziej wymagających gatunków derenia. Źle znosi niskie temperatury, dlatego oczekuje zimowej osłony i może być uprawiany jedynie w najcieplejszych rejonach kraju oraz na wyjątkowo ciepłych i osłoniętych, najlepiej słonecznych lub półcienistych stanowiskach. Ofiarą mrozów najczęściej padają jego pąki kwiatowe, dlatego po ciężkiej zimie lub silniejszych, wiosennych przymrozkach w ogóle nie zakwita. Sadzonki zakupione w szkółkach, nie zawsze pochodzą z hodowli prowadzonej w kraju, dlatego młode krzewy w pierwszych latach po posadzeniu wymagają szczególnie troskliwej opieki, gdyż są wyjątkowo wrażliwe na niesprzyjające warunki klimatyczne. Dereń kwiecisty ma też dość wysokie wymagania w stosunku do podłoża. Najlepiej czuje się na glebach bardzo żyznych, próchniczych, wilgotnych i przepuszczalnych, o lekko kwaśnym odczynie pH, natomiast nie toleruje gleb ciężkich, gliniastych i mokrych ani jałowych, słabych i suchych. Źle też znosi suszę, dlatego w okresy bezdeszczowe należy go dodatkowo nawadniać.

Dereń kwiecisty z białymi kwiatami

Dereń kwiecisty z białymi kwiatami


Choroby i szkodniki


Dereń kwiecisty jest na ogół dość odporny na choroby i szkodniki, choć niewłaściwe warunki uprawy, mogą spowodować u niego chorobę grzybową (np. antraknozy czyli zgorzeli lub plamistości liści). Rośliny mogą też zostać zaatakowane przez mszyce i przędziorki.


Cięcie


Dereń kwiecisty to krzew rosnący bardzo wolno i przybierający ładną, rozłożystą formę, dlatego nie wymaga przycinania. Młode sadzonki można natomiast ukształtować na formę małego drzewka, wyprowadzając z nich jeden główny przewodnik i usuwając wszelkie dodatkowe odrosty.

Dereń kwiecisty w formie drzewa

Dereń kwiecisty w formie drzewa


Rozmnażanie


Dereń kwiecisty w naszych warunkach zwykle nie zawiązuje nasion (choć jeśli je zdobędziemy, możemy wiosną wysiać do skrzynek, ale dopiero po ok. półrocznej stratyfikacji w niskich temperaturach), wiec najczęściej rozmnaża się go wegetatywnie. Najlepszą metodą jest ukorzenianie wierzchołkowych sadzonek zielnych, pobieranych z roślin na przełomie czerwca i lipca. Sadzonki oczyszcza się z dolnych liści, lekko nacina u podstawy, zanurza w ukorzeniaczu i umieszcza w lekkim, wilgotnym podłożu na bazie odkwaszonego torfu i piasku. Ziemia w pojemnikach z sadzonkami powinna być ciepła i stale lekko wilgotna, a powietrze systematycznie zraszane. Najwięcej kłopotu sprawia jednak przechowanie ukorzenionych sadzonek do następnego roku, gdyż dopiero wtedy powinny zostać przesadzone do doniczek. Jeszcze trudniej jest rozmnożyć odmiany ozdobne (przez szczepienie), dlatego zwykle kupuje się gotowe rośliny u producenta.


Zastosowanie


Dereń kwiecisty najlepiej prezentuje się posadzony pojedynczo na eksponowanym stanowisku, gdzie można bez przeszkód podziwiać jego urodę. Dobrze też wygląda w jednogatunkowych, niewielkich grupach lub w zestawieniu z innymi krzewami ozdobnymi.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz