Dereń kanadyjski. Zobacz jak prawidłowo uprawiać i rozmnażać!

Jesteś tutaj:

Dereń kanadyjski. Zobacz jak prawidłowo uprawiać i rozmnażać!

3,4/5 (82 ocen)

Derenie to atrakcyjne krzewy ozdobne, chętnie sadzone w ogrodach i na terenach zieleni miejskiej. Wśród nich pierwsze miejsce zajmują wysokie, rozłożyste i łatwe w uprawie krzewy, idealnie nadające się na formowane żywopłoty i luźne szpalery. Na uwagę zasługują jednak również inne, mniej popularne gatunki o ciekawych walorach ozdobnych. Jednym z nich jest bardzo rzadko spotykany w ogrodach dereń kanadyjski (Cornus canadensis), który posiada dość oryginalny jak na derenie pokrój. Krzewinka osiąga wysokość zaledwie 10-15 cm. i jest typową rośliną okrywową, gdyż za pomocą podziemnych rozłogów mocno się rozrasta, tworząc na odpowiednim stanowisku piękne, zielone dywany.


Opis


Pochodzący z Ameryki Północnej dereń kanadyjski, zaskakuje jednak nie tylko pokrojem i wysokością, ale też innymi cechami wyglądu. Jego duże, jajowate, zaostrzone na końcu, zielone liście z wyraźnie zaznaczonym unerwieniem (na ogół od 4-6), zebrane są na szczytach krótkich, cienkich i nierozgałęzionych pędów w niewielkie okółki, tworząc ponad ziemią bardzo oryginalne rozetki. Wiosną (VI) na szczytach rozetek liściowych zaczynają rozwijać się niepozorne, zielone kwiaty, zebrane w małe baldachogrona otoczone czterema, dużymi, białymi podsadkami. Rośliny w czasie kwitnienia wyglądają niezwykle uroczo, jednak nie mniej atrakcyjne są też w porze owocowania (VIII), gdyż ich intensywnie czerwone, okrągłe, mięsiste owoce tworzące niewielkie, kuliste owocostany, wspaniale kontrastują z żywą zielenią liści.

Kwitnący dereń kanadyjski

Kwitnący dereń kanadyjski


Wymagania uprawowe


Mimo swojego niewątpliwego uroku, dereń kanadyjski nie jest gatunkiem łatwym w uprawie i tylko na odpowiednich stanowiskach może ładnie się rozrastać, tworząc piękne, zielone dywany. Posadzony w nieodpowiednim miejscu będzie rozwijał się bardzo słabo, a nawet wcale lub dla odmiany będzie rósł zbyt intensywnie i w krótkim czasie stanie się ekspansywny. Dereń kanadyjski jest rośliną odporną na panujące w naszym kraju niskie, zimowe temperatury i z reguły nie wymaga zimowego okrycia. Co ciekawe w czasie niezbyt mroźnych zim, może nawet zachować swoje liście aż do wiosny, choć z reguły nie jest typową rośliną zimozieloną. Nie jest też szczególnie podatny na zagrożenia ze strony chorób i szkodników, co pozwala uniknąć w uprawie kłopotliwych zabiegów ochrony chemicznej. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz