Dereń świdwa - opis, sadzenie, uprawa, cięcie i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Dereń świdwa - opis, sadzenie, uprawa, cięcie i rozmnażanie

3,4/5 (175 ocen)

W poszukiwaniu wyjątkowych roślin, które nadadzą naszemu ogrodowi niepowtarzalny wygląd, często natykamy się na egzotyczne drzewa i krzewy, trudne w uprawie i przynoszące więcej rozczarowań niż satysfakcji. Niesłusznie pomijamy przy tym rodzime gatunki, takie jak dereń świdwa. Mimo skromnych wymagań środowiskowych krzew ten prezentuje się niezwykle ozdobnie przez cały rok i ma wszechstronne zastosowanie. Warto mu się przyjrzeć niezależnie od tego, czy szukamy dopełnienia wielogatunkowej grupy, materiału na żywopłot, czy dużego krzewu soliterowego.


Opis


Dereń świdwa (Cornus sanguinea) jest gatunkiem rozpowszechnionym w całej Europie i na zachodnich obszarach Azji. Ten silnie rosnący krzew osiąga 4 m wysokości i 2 m szerokości. Funkcję ozdobną pełnią jego pędy, liście, kwiaty i owoce. Wiosną oraz latem dereń świdwa obsypuje się białymi kwiatami, zebranymi w baldachy o średnicy 7 cm. Z nich powstają trujące owoce w formie czarnych jagódek. Pędy krzewu wiosną i latem są zielone, a jeśli rośnie on w miejscu słonecznym, od naświetlonej strony przybierają ciemnoczerwony odcień. Jesienią na podobny kolor przebarwiają się liście, a zimą bordowe gałązki pięknie kontrastują ze śniegiem.


Odmiany


Interesującą odmianą derenia świdwy jest ‘Winter Beauty’ (znana też jako ‘Winter Flame’). Pędy i liście tej rośliny jesienią przybierają kolor żółty, który następnie przechodzi w pomarańczowy, a ostatecznie w czerwony. Na uwagę zasługuje również karłowata ‘Compressa’: zwarty krzew osiągający 1-2 m wysokości nie kwitnie, ale wyróżnia się silnie pofałdowanymi, dekoracyjnymi liśćmi.


Wymagania


Dereń świdwa dobrze rośnie na wszystkich rodzajach gleby – nie przeszkadzają mu stanowiska suche ani podmokłe. Ponadto doskonale znosi mrozy i zanieczyszczenia powietrza. W naturze spotyka się go w lasach i zaroślach, dlatego nadaje się do sadzenia w sąsiedztwie innych silnie rosnących krzewów oraz drzew. Pamiętajmy jednak, że liście i pędy tego gatunku wybarwiają się najpiękniej w pełnym słońcu, dlatego warto wygospodarować dla derenia słoneczne miejsce.

Odmiana ‘Compressa’ ma wyższe wymagania w zakresie gleby, która powinna być umiarkowanie wilgotna i lekko zasadowa lub obojętna.

Dereń świdwa

Dereń świdwa


Sadzenie


Podczas projektowania nasadzeń pamiętajmy, że dereń świdwa rozrasta się przez podziemne rozłogi. Jeśli silnie rosnącą odmianę planujemy posadzić w sąsiedztwie rośliny innego gatunku, należy wybrać jej sąsiada, którego nie zagłuszy.

Optymalne terminy sadzenia krzewów to wczesna wiosna i jesień. Aby młody dereń dobrze się przyjął i szybko rozpoczął wzrost, podłoże musi być obficie nawodnione – takie warunki są najłatwiejsze do uzyskania na początku i w końcu okresu wegetacji.

Ułatwimy sadzonce rozwinięcie silnych korzeni, jeśli na kilka tygodni przed jej zakupem starannie przekopiemy podłoże i usuniemy chwasty wieloletnie. Na dwa tygodnie przed sadzeniem należy ponownie spulchnić glebę i wymieszać ją z kompostem. Jeśli nie dysponujemy dostateczną ilością nawozu, możemy rozłożyć go na dnie dołu tuż przed umieszczeniem w nim krzewu, a następnie przykryć warstwą ziemi.

Najlepiej, jeśli średnica dołu jest dwukrotnie większa od bryły korzeniowej sadzonki, a jego głębokość powinna odpowiadać głębokości, na jakiej dereń rósł przed przesadzeniem. Podczas dosypywania kolejnych warstw ziemi kilkakrotnie poruszamy krzewem w górę i w dół, by między korzeniami nie powstały tzw. kieszenie powietrzne. Jeśli gleba nie będzie ściśle przylegać do korzeni, roślina może uschnąć. Zlikwidowaniu pustych miejsc między korzeniami służy również obfite podlanie derenia tuż po sadzeniu. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz