Zwalczanie chwastów - konieczność w ogrodzie

Jesteś tutaj:

Zwalczanie chwastów - konieczność w ogrodzie

3,2/5 (59 ocen)

Z pewnością każdy, kto miał okazję uprawiać rośliny na działce lub tarasie, musiał zmierzyć się z problemem wszędobylskich chwastów. Na wolnym powietrzu jest to raczej kłopot nie do uniknięcia, choć znacznie łatwiej uporać się z nim w uprawach pojemnikowych niż gruntowych. Niestety, jeśli chcemy by nasze rośliny rosły bujnie oraz były silne i zdrowe, musimy podjąć trudną walkę z chwastami, inaczej błyskawicznie zajmą wszelki wolny skrawek przestrzeni. Dlatego pozbycie się ich z rabat i pojemników jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który musimy wykonywać systematycznie w ciągu całego okresu wegetacyjnego.


Dlaczego należy odchwaszczać uprawy?


A na czym polega niebezpieczeństwo związane z inwazją chwastów? Otóż przede wszystkim stanowią one silną konkurencję dla roślin uprawowych. Szybko się rozrastają i pobierają z podłoża mnóstwo składników pokarmowych oraz wody. Niekiedy zdarza się, że potrafią zagłuszyć nasze uprawy i całkowicie pozbawić je niezbędnego do życia światła. Poza tym wiele z nich stanowi ważne ogniwo w cyklu rozwojowym groźnych szkodników roślin uprawnych oraz sprzyja przetrwaniu patogenów chorobotwórczych przez okres zimy lub do czasu wystąpienia sprzyjających warunków. Zarodniki grzybów (np. kiły kapusty) mogą na chwastach przetrwać nawet kilka sezonów, czekając na pojawienie się głównego żywiciela (np. z rodziny warzyw kapustnych). W razie potrzeby z gościnności chwastów korzystają również rozmaite szkodniki jak np. bielinki, śmietki czy pchełki, chętnie bytujące na gorczycy polnej czy taszniku pospolitym. Także wiele uciążliwych mszyc na ogół dwudomowych, spędza zimę na rozmaitych chwastach np. mszyca burakowa chętnie korzysta z komosy, a ogórkowa zimuje na tobołkach polnych. Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na uciążliwość chwatów, jest ich szybkie rozprzestrzenianie się. Często tworzą w czasie sezonu wegetacyjnego mnóstwo nasion, które łatwo są roznoszone przez wiatr. Poza tym wiele z nich wykorzystuje w tym celu także swoje podziemne kłącza i korzenie, którymi penetrują podłoże, szybko rozrastając się na znacznym obszarze. Pewne gatunki wydzielają też do podłoża substancje chemiczne, utrudniające wzrost i rozwój innym roślinom (np. komosa biała, gwiazdnica pospolita).

Pielenie ogrodu

Pielenie ogrodu

Sposoby zwalczania chwastów


To wszystko sprawia, że walka z chwastami w każdym ogrodzie staje się koniecznością. Oczywiście nie należy od razu sięgać po preparaty chemiczne, a spróbować pozbyć się niechcianych gości przy pomocy innych, bezpieczniejszych metod. Najlepszym sposobem na ograniczenie ich liczebności, jest ściółkowanie upraw materiałami organicznymi np. korą czy torfem, włókniną lub też przepuszczalną, specjalnie plecioną folią ogrodniczą. Jeśli jednak ściółkowanie z jakiś względów jest utrudnione lub nawet niemożliwe, rabaty należy odchwaszczać ręcznie i to dość regularnie. Bardzo ważne jest, aby nie dopuścić do tej fazy ich wzrostu, w której wydadzą kwiaty i nasiona, gdyż rozsiewają się wtedy bardzo. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz