Odchwaszczanie trawnika - pozbądź się chwastów z trawy!

Jesteś tutaj:

Odchwaszczanie trawnika - pozbądź się chwastów z trawy!

3,2/5 (427 ocen)

Kiedy na naszym trawniku zaczynają pojawiać się chwasty, murawa przestaje wyglądać atrakcyjnie. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że przyczyną takiego zjawiska są z reguły nasze własne błędy, popełnione przy zakładaniu trawnika lub podczas jego pielęgnacji.


Dlaczego trawnik się zachwaszcza?


Chwasty na trawniku mogą się pojawić głównie wtedy, kiedy teren przeznaczony pod trawnik nie został odpowiednio przygotowany i oczyszczony z roślinności. Równie często przyczyną zachwaszczenia jest niezgodny z normami wysiew trawy np. zbyt gęsty (z czasem trawy się zagłuszają) lub zbyt rzadki. Wolne przestrzenie pomiędzy trawami, chętnie zasiedlają inne gatunki roślin, które zwykle nie są mile widziane na murawie. Niektóre z nich pojawiają się również wtedy, gdy pogarszają się warunki uprawowe (np. zbyt duża wilgotność lub nadmierna susza). Na takie radykalne zmiany trawy hodowlane nie są zbyt odporne w przeciwieństwie do niepożądanych chwastów (np. turzyce, szczotlicha siwa). Pojawieniu się na trawniku chwastów sprzyja również niewłaściwa pielęgnacja. Zbyt rzadkie lub zbyt silne koszenie oraz brak nawożenia powodują przerzedzanie się traw, a tym samym pojawienie się wolnych przestrzeni, na których bardzo szybko zaczynają pojawiać się inne rośliny. Chwasty na trawnik możemy również wprowadzić razem z nieodpowiednią mieszanką nasion. Jeśli zakupimy najtańszą trawę i to w miejscu nie do końca sprawdzonym, możemy się spodziewać, że mieszanka została zanieczyszczona nasionami roślin niepożądanych.

Profilaktyka


Występowaniu chwastów na trawniku w pewnym stopniu możemy zapobiec, stosując systematyczne i właściwe koszenie. Niektóre rośliny jednoroczne, po ścięciu powinny zaniknąć na dobre (np. komosa biała), szczególnie, jeśli nie zdążyły jeszcze wydać i rozsiać nasion. Zachwaszczeniu trawnika zapobiega również odpowiednie nawożenie. Dobrze odżywiona trawa, ładnie się rozrasta i jest wystarczająco mocna, aby nie dopuścić do pojawienia się obcych gatunków roślin.

Ręczne zwalczanie chwastów z trawnika

Ręczne zwalczanie chwastów z trawnika

Odchwaszczanie ręczne


Wyjątkowo uciążliwe chwasty wieloletnie lub jednoroczne, rozłogowe (np. mniszka lekarskiego, gwiazdnicę pospolitą, rdestówkę powojowatą, rogownicę pospolitą, sporka polnego), trzeba jednak zwalczać bardziej radykalnymi metodami.

Jedną z najbezpieczniejszych metod usuwania chwastów z trawnika jest wyrywanie ich ręcznie lub z pomocą niewielkich narzędzi np. noża lub wąskiej łopatki. Ten sposób sprawdza się jednak głównie na niewielkich obszarach, na których pojawiły się pojedyncze, łatwe do wyrwania chwasty. Aby zabieg był skuteczny należy pamiętać, że roślina powinna zostać usunięta w całości wraz z korzeniami oraz kłączem, gdyż każdy jej fragment pozostawiony w ziemi może dać początek nowemu pokoleniu (np. podagrycznik pospolity).
Herbicydy na chwasty


Kiedy jesteśmy już zmuszeni do skorzystania z chemicznej metody zwalczania chwastów, w miarę możliwości wybierajmy preparaty selektywne, działające na jeden konkretny gatunek lub rodzaj roślin. Możemy tak postąpić, jeśli nasz trawnik zaczną zajmować np. mniszki lekarskie, koniczyny lub babki, dla których przeznaczono specjalny preparat o nazwie Mniszek 540 SL.< czytaj dalej...

Koniecznie zobacz