Jaką trawę wybrać na trawnik?

Jesteś tutaj:

Jaką trawę wybrać na trawnik?

3,3/5 (248 ocen)

Zakładanie trawnika


Zadbany i piękny trawnik jest wspaniałą ozdobą każdego ogrodu. Aby jednak móc cieszyć się soczyście zieloną murawą, przed założeniem trawnika należy zastanowić się, jaką rolę ma spełniać i pod tym kątem dokonać wyboru najbardziej odpowiedniej mieszanki nasion. Przy wyborze musimy też wziąć pod uwagę warunki, jakimi dysponujemy w ogrodzie, gdyż różne gatunki trawy mają różne wymagania uprawowe.


Z siewu czy z rolki?


Przede wszystkim należy się zastanowić, czy będziemy zakładać trawnik w sposób tradycyjny czy wybierzemy wersję ekspresową, czyli trawnik z rolki. Jeśli planujemy zakładanie trawnika za pomocą wysiewu nasion, na pierwsze efekty przyjdzie nam wprawdzie poczekać co najmniej kilka tygodni, ale będziemy mieć większe możliwości wyboru odpowiedniej trawy i z pewnością sporo zaoszczędzimy. Taki sposób zakładania trawnika sprawdzi się na dużych obszarach oraz w miejscach, gdzie ze względu na szczególne warunki uprawowe, nie poleca się traw z mieszanek uniwersalnych. Kiedy natomiast nie mamy czasu czekać, możemy zdecydować się na gotową trawę z rolki, jednak wtedy musimy pamiętać, że jej ułożenie będzie wymagało dużej staranności (aby w miejscach łączenia nie pozostały brzydkie ślady) i z pewnością będzie znacznie droższe od metody tradycyjnej. Ten sposób zakładania trawnika może sprawdzić się na małych powierzchniach oraz w miejscach nietypowych np. na skarpach.

Podstawowe rodzaje trawy


Bez względu jednak na metodę założenia trawnika, zawsze najważniejsze pozostają trawy. W handlu znajdziemy wiele rozmaitych mieszanek trawnikowych, dlatego warto poznać najważniejsze parametry poszczególnych gatunków roślin. Jedną z traw najczęściej spotykanych w mieszankach, jest kostrzewa czerwona (Festuca rubra). Jest to trawa rozłogowa lub kępowa, która w pierwszych latach rośnie stosunkowo wolno, jednak później zapewnia trawnikowi odpowiednią trwałość i uzupełnia puste miejsca po innych gatunkach. Dobrze znosi niskie temperatury i suszę, nie lubi jednak intensywnego deptania. Życica trwała (Lolium perenne) lub inaczej rajgras angielski, to kolejna popularna roślina, która często stanowi ważny składnik mieszanek trawnikowych.

Jej cechą charakterystyczną jest szybki wzrost oraz tolerancja na deptanie i częste koszenie. W murawie dominuje jednak tylko przez kilka pierwszych sezonów. Jest dość wrażliwa na niskie temperatury i źle znosi suszę. Jedną z najtrwalszych i najwartościowszych traw jest natomiast wiechlina łąkowa (Poa pratensis). Zwykle rozrasta się wolno i równomiernie, dobrze znosi intensywne użytkowanie oraz niskie temperatury i jest odporna na suszę, nie toleruje jednak cienia.

Kostrzewa czerwona

Kostrzewa czerwonaMieszanki traw


Aby trawy w naszym trawniku dobrze spełniły swoje zadanie, wybór mieszanek należy dostosować do planowanego sposobu użytkowania murawy.

Najbardziej powszechnym zastosowaniem trawników są cele rekreacyjne. Jeśli więc zamierzamy spędzać na naszej murawie miłe popołudnia przy kawie, opalać się na kocu lub wypoczywać na leżaku, wybierzmy mieszankę przeznaczoną na trawniki rekreacyjne. Nie decydujmy się jednak na najtańsze propozycje, gdyż po kilku latach może się okazać, że nasz trawnik zupełnie straci swoje walory użytkowe i dekoracyjne. W składzie dobrej mieszanki traw rekreacyjnych powinny znaleźć się następujące rośliny: ok. 20-40% wiechliny łąkowej (najtrwalsza, ale też najdroższa trawa), 40% życicy trwałej oraz ok. 30% (gleby żyźniejsze) lub 40-50% (gleby słabsze) kostrzewy czerwonej.

W tym sklepie znajdziesz duży wybór doskonałych nasion trawy na trawnik.

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz