Prawidłowa pielęgnacja trawnika krok po kroku

Jesteś tutaj:

Prawidłowa pielęgnacja trawnika krok po kroku

3,6/5 (61 ocen)

Trawnik na każdej działce jest niezwykle ważną częścią ogrodu i ma na ogół wiele funkcji do spełnienia. Jest zarówno miejscem wypoczynku i rekreacji dla całej rodziny, jak również tłem podkreślającym urodę otaczających go roślin. Spełnia też rolę nasadzenia ekologicznego, gdyż zapobiega erozji gleby, wchłania nadmiar opadów oraz dotlenia i nawilża całe swoje otoczenie. Dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby był naprawdę zdrowy, piękny i zadbany. Mimo iż powstaje z roślin pozornie mało wymagających, aby naprawdę dobrze wyglądał oczekuje nieco więcej zabiegów niż 3-4 koszenia w sezonie. W naturze trawy faktycznie nie potrzebują wiele, ale kiedy rosną w tak wielkim zagęszczeniu, na jakie skazuje je trawnik, a do tego bywają często przycinane, ich wymagania diametralnie się zmieniają.


Nawożenie trawnika


Należy zacząć od tego, że rośliny tworzące trawnik, to zwykle gatunki, których system korzeniowy jest dość płytki, a wiec korzystają one głównie z substancji oraz wody zgromadzonej w wierzchniej warstwie gleby. A że zagęszczenie powoduje dużą konkurencję, potrzebnych składników szybko zaczyna roślinom brakować. Dlatego też w trakcie trwania sezonu wegetacyjnego, począwszy od wczesnej wiosny (IV) aż do końca lata (IX), trawniki należy regularnie nawozić oraz podlewać. Nawożenie wskazane jest co 3-4 tygodnie, o ile w zaleceniach producenta nie wskazano innej częstotliwości. Można oczywiście próbować stosowania nawozów jednoskładnikowych, ale wtedy dość trudno będzie uzyskać optymalne stężenie niezbędnych składników pokarmowych, dlatego lepiej jest użyć mieszanki wieloskładnikowej ze szczególnym przeznaczeniem do nawożenia trawników. Nawóz rozsiewa się równomiernie na suchej powierzchni trawnika, a następnie obficie podlewa. Pozostawiony bez podlania, nie tylko straci swoje właściwości, ale może też spowodować uszkodzenia trawy.

Nawadnianie trawnika

Nawadnianie trawnika

Podlewanie


Równie ważną rolę co nawożenie odgrywa podlewanie. Szczególnie podczas gorącego lata ziemia wysusza się wyjątkowo szybko, powodując niemal natychmiastowe zasuszanie trawy. Już po 2-3 dniach suszy i gorąca, widać pierwsze zasuszone fragmenty murawy. Dlatego w takim okresie, trzeba nawadniać trawnik nawet codziennie, o ile zachodzi taka potrzeba. Zabieg powinno się wykonywać bardzo wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, aby nie doszło do poparzenia wilgotnych roślin przez upalne słońce. Najlepiej zastosować nawadnianie w formie zraszania, niż zalewanie strumieniami wody, która szybko spłynie.  

Trawnik w ogrodzie

Trawnik w ogrodzie czytaj dalej...

Koniecznie zobacz