Miskant - niezwykle ozdobna trawa

Jesteś tutaj:

Miskant - niezwykle ozdobna trawa

3,4/5 (106 ocen)

Trawy to nieodłączny element każdego ogrodu. Najczęściej kojarzone są z zielonym dywanem, przeznaczonym do wypoczynku, ale do tego rodzaju należy również niezwykle dużo innych gatunków, wśród których znajdują się rośliny typowo ozdobne jak np. miskanty. Romantyczny wygląd tych okazałych traw, wprowadza do ogrodu atmosferę relaksu i tajemniczości oraz podkreśla jego wypoczynkowy charakter. Miskanty należą do niezbyt licznej rodziny wiechlinowatych i pochodzą przede wszystkim z terenów południowo-wschodniej Azji. Mimo iż rodzina liczy zaledwie ok. 20 gatunków roślin, ich zróżnicowanie jest dość duże. Wprawdzie wszystkie są roślinami wieloletnimi o kępiastym wzroście i charakteryzują się ozdobnymi kwiatostanami, to jednak wyglądem mogą się od siebie znacznie różnić. Niektóre posiadają paskowane liście (np. miskant chiński „ Zebrinus”) inne rozłożysty pokrój, a jeszcze inne czerwone kwiatostany. Poszczególne gatunki i odmiany różnią się też porą zakwitania oraz wysokością i chociaż rośliny te zasadniczo nie należą do niskich, mogą osiągać wysokości zarówno ok. 60-100 cm. jak i 2-4 m. Mimo tych różnic, miskanty mają względnie podobne wymagania środowiskowe i uprawowe, które wbrew pozorom, nie są duże.


Warunki uprawowe


Przede wszystkim należy im zapewnić stanowisko osłonięte, dość ciepłe i słoneczne lub ewentualnie delikatnie półcieniste. Szczególnie gatunki o barwnych liściach oczekują dostatecznie jasnych stanowisk. Wtedy będą mogły najpełniej zaprezentować swoją urodę i wydać dorodne kwiatostany. Miskanty są dość tolerancyjne w stosunku do podłoża (szczególnie m. cukrowy), ale najlepiej czują się na glebach żyznych, przepuszczalnych i wilgotnych. Nie lubią przesuszania latem, ani zbytniej wilgotności zimą. Wczesną wiosna i wczesnym latem, warto wokół roślin rozsypać odpowiednią dawkę nawozu wieloskładnikowego, wybierając taką mieszankę, która będzie zawierała stosunkowo niewielką ilość azotu.

Miskant

Miskant

Dość ważne w przypadku miskantów, jest ich przygotowanie do zimowania. Wbrew pozorom, nie są to całkiem mrozoodporne rośliny, dlatego późną jesienią warto jest zabezpieczyć kępę kopczykiem ziemi (podobnie jak róże) lub włókniną. Poza tym przed nadejściem zimy liści miskantów nie należy obcinać, a jedynie związać na kształt namiotu. Przez okres chłodów będą bowiem stanowiły dodatkową ochronę części podziemnej. Suche kępy liści usuwa się dopiero wczesna wiosną. Zabiegi te są szczególnie istotne w przypadku młodych egzemplarzy traw.

Dla lepszego ukorzenienia i zadomowienia roślin, wskazany jest wiosenny lub letni termin sadzenia. Posadzone jesienią, mogą nie zdarzyć odpowiednio przygotować się do zimy. Uprawiając ten rodzaj traw, trzeba pamiętać, że nie wszystkie zdążą zakwitnąć przed zimą, co szczególnie dotyczy odmian kwitnących późno. W naszych warunkach klimatycznych, niewiele miskantów wydaje też nasiona, dlatego najczęściej rozmnaża się je przez podział karp lub zakup nasion oraz sadzonek u producentów.

Miskant

Miskant


Popularne gatunki i odmiany


W Polsce znaczenie uprawowe ma jedynie kilka gatunków miskantów, wśród których najpopularniejszymi są: miskant chiński, który doczekał się najwięcej różnorodnych odmian, miskant olbrzymi, zasługujący na swoją nazwę ze względu na imponujące rozmiary oraz miskant cukrowy, będący jednym z bardziej ekspansywnych gatunków. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz