Trawy ozdobne z dekoracyjnymi kwiatostanami

Jesteś tutaj:

Trawy ozdobne z dekoracyjnymi kwiatostanami

3,3/5 (67 ocen)

Poza pokrojem, zróżnicowanymi liśćmi, barwą, trawy ozdobne mogą zachwycać także kwiatostanem. W zależności od gatunku i odmiany kwitną od wiosny do jesieni, jednak swoje pięć minut mają w okresie letnio - jesiennym. W tym czasie kwitnie najwięcej traw, a wśród nich najbardziej znane miskanty bądź piórówki.

Moda na trawy trwa, tak więc coraz więcej osób poszukuje oryginalnych gatunków i odmian, które odmienią oblicze ogrodu także w okresie jesiennym i zimowym, kiedy ogród traci na atrakcyjności. Koniec lata i jesień to czas, kiedy królują trawy o pięknie przebarwiających się liściach oraz mogące poszczycić się pięknym oraz dorodnym kwiatostanem. Nie wszystkie trawy charakteryzują się dekoracyjnym kwiatostanem, jednak wybór i tak jest olbrzymi.

Trawy należą do roślin wiatropylnych, więc nie ma konieczności, aby ich kwiaty były barwne i interesujące dla owadzich zapylaczy. Mimo wszystko wiele traw posiada bardzo oryginalne kwiatostany, których piękno wynika przede wszystkim z kształtu, wielkości, a także barwy, choć na tej płaszczyźnie nie ma zbyt dużego wyboru.

Kwiatostany traw mogą przybierać m.in. formę kłosa, kłosa złożonego, wiechy, wiechy złożonej.


Wybrane trawy wieloletnie o dekoracyjnym kwiatostanie


Przy wyborze traw wieloletnich charakteryzujących się pięknym kwiatostanem nie sposób nie uwzględnić jednej z najpiękniej kwitnących traw, a więc trawy pampasowej. Pochodząca z krajów o cieplejszym klimacie nie najlepiej sobie radzi w uprawie gruntowej będąc kapryśną i wymagającą dokładnego okrycia na zimę, które i tak nie daje gwarancji przetrwania rośliny.

Alternatywą uprawy gruntowej jest uprawa trawy pampasowej w pojemniku. Roślina podczas kwitnienia może dochodzić do trzech metrów wysokości, ale w sprzedaży możemy nabyć niższe odmiany.

Trawa pampasowa w okresie jesiennym zachwyca dużym i bardzo dekoracyjnym kwiatostanem w formie pierzastej wiechy. Jej długość może sięgać nawet do 100 cm. Zależnie od odmiany kwiatostan może mieć barwę białą (‘White’) po odcienie srebra (‘Remorino’, ‘Sunningdale Silver’, ‘Argentea’) oraz różu przez czerwienie (‘Rendatleri’, ‘Rosea’).

Trawa pampasowa

Trawa pampasowa

Cortaderia selloana najpiękniej prezentuje się jako soliter na tle trawnika bądź w grupie. Jej kwiaty można wykorzystać na kwiat cięty oraz do suszonych bukietów.

Kolejnym gatunkiem trawy ozdobnej, która bez wątpienia powinna znaleźć się w ogrodzie jest miskant chiński. Ta wysoka trawa występuje w wielu odmianach, które mogą zachwycać liśćmi, a także kwiatostanami. Miskanty kwitną już od sierpnia, a ich kwitnienie trawa nawet do października. Kwiatostany jak i całe trawy są doskonałą dekoracją ogrodu pokrytego śnieżną pierzyną.


Kwiatostan miskanta chińskiego przybiera kształt kłosa złożonego, wachlarzykowatego. Barwy zmienne, zależnie od odmiany początkowo odcienie szarości, bieli, brązu oraz różu, przebarwiające się na bardziej srebrzyste.

  • ‘Silberspine’ – kwiatostany w odcieniach srebra i różu.
  • ‘Princess’- kwiatostany początkowo bardziej czerwonawe.
  • ‘Silver Stripe’- kwiatostany początkowo w odcieniach różu, a następnie srebrzyste.
  • ‘Variegatus’- kwiatostany początkowo bardziej brązowe, a następnie srebrzyste.
  • ‘Rigoletto’- kwiatostany początkowo w odcieniach brązu, przebarwiające się na odcienie bardziej srebrzyste.
  • ‘Poseidon’- kwiatostany początkowo bardziej różowe, a następnie białawe.

Miskant chiński

Miskant

Miscanthus sinensis ma większe wymagania, preferuje bardziej żyzne, wilgotne i zasobne podłoże. Stanowisko słoneczne.
Ciekawym kwiatostanem może poszczycić się także miskant cukrowy (Miscanthus sacchariflorus). Gatunek znany jest przede wszystkim ze swojej ekspansywności, ale już w lipcu rozpoczyna kwitnienie i zachwyca także w okresie zimy swą słomkową barwą liści oraz białawym kwiatostanem.

Kwiatostanami zachwycają także bajeczne rozplenice, a wśród nich najbardziej znana rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) o bardzo dekoracyjnych kłosowatych kwiatostanach w różnych odcieniach barw, zależnie od odmiany.

  • ‘Hameln’ – kwiatostany zielonkawe.
  • 'Little Bunny'- ciemne kwiatostany, bardzo dekoracyjne.
  • ‘Cassian’- kwiatostany biało (kremowo) – zielone, lekko różowawe.
  • ‘Gelbstiel’- kwiatostany kremowo- żółte.

Jedna z najpiękniejszych traw jesieni, kwitnie od sierpnia do października, jej wysokość sięga zazwyczaj do około metra, bardzo tolerancyjna, rośnie na stanowiskach słonecznych do półcienistch. Warto zadbać o wilgotne podłoże, ale unikamy mokrych stanowisk.

Rozplenica japońska - kwiatostan

Rozplenica japońska - kwiatostan

Pozostałe trawy ozdobne o ciekawych kwiatostanach

Trzcinnik ostrokwiatowy ‘Karl Foerster’ o wzniesionych, smukłych wiechach barwy różowo-brązowej. Roślina może osiągać nawet do 1,5 m wysokości.

Obiedka szerokolistna osiągająca do ponad metra wysokości, kwitnie od czerwca. Kwiatostany w formie luźnej wiechy złożonej z licznych spłaszczonych kłosków, początkowo zielonych, a następnie brązowawych.

Trzcinnik krótkokłoskowy niższy od poprzedniego, kwiatostan w formie wiechy, sięga do ponad 20 cm długości. Kwitnie jesienią.

Trzcinnik

Trzcinnik

Śmiałek darniowy może osiągać do 100 cm wysokości, najpiękniej prezentuje się od czerwca, kiedy to rozpoczyna się kwitnienie. Kwiatostany w formie luźnej wiechy, jesienią w słonecznych barwach. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz