Trawy ozdobne z dekoracyjnymi kwiatostanami

Jesteś tutaj:

Trawy ozdobne z dekoracyjnymi kwiatostanami

3,3/5 (67 ocen)

Perłówka orzęsiona o biało - kremowych kwiatostanach w formie kłosowatej wiechy, kwitnąca w czerwcu i lipcu.

Jeżotka rozpierzchła należy do bardzo oryginalnych traw, osiąga do ponad metra wysokości, a jej kłosowaty kwiatostan posiada charakterystycznie odstające ości. Kwitnie w okresie letnim.

Trzęślica modra osiągająca nawet ponad metr wysokości. Zachwyca brązowawymi kwiatostanami w formie podłużnej wiechy. Kwitnienie rozpoczyna w okresie letnim.Wybrane trawy jednoroczne o dekoracyjnym kwiatostanie


Wśród traw jednorocznych bądź tych traktowanych jak sezonowe ze względu na zbyt chłodny klimat w okresie zimowym, można odnaleźć wiele ciekawych gatunków traw o dekoracyjnych kwiatostanach. Najciekawsze z nich to dmuszek jajowaty, włośnica wielkokłosowa, mozga kanaryjska, drżączka wielka, jęczmień grzywiasty, Pennisetum setaceum ‘Rubrum’, ‘Pennisetum glaucum ‘Purple Majesty’ oraz ‘Purple Baron’.

Drżączka wielka (Briza maxima) zaliczana do rodziny wiechlinowatych zasługuje na uwagę przede wszystkim ze względu na swój kwiatostan, składający się z licznych, zwartych kłosków, osadzonych na bardzo cienkich szypułkach. Kłoski początkowo zielone, jednak wraz z rozwojem zmieniają barwę. Długość kwiatostanu może przekraczać nawet 10 cm długości. Nazwa rośliny wzięła się od delikatnego drżenia kłosków już przy niewielkim wietrze. Kwitnienie drżączki wielkiej przypada na lipiec i sierpień.

Naturalne siedliska gatunku występują m.in. w cieplejszych regionach Europy - w rejonie Morza Śródziemnego. Jej wysokość zazwyczaj wynosi 30- 40 cm, ale może sięgać nawet 60 cm. Preferuje stanowiska słoneczne, ciepłe, podłoże nie za wilgotne, przeciętne. Drżączka należy do mało problematycznych roślin uprawianych w ogrodzie ozdobnym. Rośliny możemy pozyskać przez wysiew nasion do inspektu, a więc przygotowujemy wówczas rozsadę bądź od razu na miejsce stałe. Nasiona wysiewamy na początku wiosny (inspekt) bądź w maju (wysiew bezpośrednio na miejsce stale). Uzyskane sadzonki wysadza się na miejsce stałe przy rozstawie około 20 cm bądź dokonuje się przerywki.

Drżączka wielka

Drżączka wielka

Gatunek trawy można polecić na rabaty, zwłaszcza w stylistyce naturalistycznej, a także do suszenia na suche bukiety.
W ostatnim czasie w sprzedaży coraz częściej pojawia się ‘Pennisetum glaucum ‘Purple Majesty’. Poszukując roślin o dekoracyjnym kwiatostanie ją także należy uwzględnić, tym bardziej, że stanowi barwne uzupełnienie rabat w ogrodzie, a także doskonale prezentuje się w pojemniku, uprawiana na balkonie i tarasie.

Jej wysokość przekracza metr wysokości i może dochodzić nawet do 1,5 m. Liście purpurowe, jednak u młodych roślin zielone z czerwonawą żyłką przez środek liścia. Kwiatostany ukazują się latem, mają formę zwartych, grubych, walcowatych, purpurowych kłosów. Kwiatostany są doskonałe na kwiat cięty jak również do suszenia.

Do bardziej znanych traw uprawianych dla oryginalnych kwiatostanów należy także dmuszek jajowaty (Lagurus ovatus). Ten niewielki gatunek trawy charakteryzuje się ciekawym kwiatostanem w formie owalnych kłosów, dochodzących do około 3 cm długości, puszystych niczym zajęczy ogon, co znalazło odzwierciedlenie w nazwie rośliny. Kwitnie w okresie letnim, kwiatostany początkowo zielone, a następnie białe do beżowych.

Dmuszek jajowaty

Dmuszek jajowaty

Kwiatostany doskonale nadają się na suche bukiety, a cała roślina świetnie prezentuje się na ogrodowych rabatach, może stanowić ciekawą obwódkę. Dmuszek preferuje stanowiska słoneczne, ciepłe oraz przepuszczalne podłoże. Rośliny pozyskujemy z nasion, które należy wysiać wczesną wiosną.

Warto pamiętać także o zapomnianej włośnicy wielkokłosowej (Setaria macrostachya), trawy sięgającej nawet do 130 cm wysokości. Pochodząca z Ameryki Północnej zachwyca długimi kłosowatymi kwiatostanami, pochylonymi, sięgającymi nawet do ponad 15 cm długości. Nie jest wymagająca, ale należy zapewnić jej słoneczne stanowisko, ciepłe o przepuszczalnym podłożu. Nasiona najlepiej wysiać wcześniej (wczesna wiosna) pod osłonami, a sadzonki wysadzać w maju zachowując do 30 cm odstępu pomiędzy roślinami.

Jęczmień grzywiasty

Jęczmień grzywiasty

Bardzo zwiewnie prezentuje się jęczmień grzywiasty (Hordeum jubatum) osiągający zazwyczaj do około 40 cm wysokości. Jego kwiatostan ma formę ościstego kłosa, którego długość czasami może przekraczać nawet 10 cm.

Warto wspomnieć także o trawie kryjącej się pod nazwą mozga kanaryjska - (Phalaris canariensis). Warta uprawy, kwitnie w okresie letnim, a jej kłosowate kwiatostany są krótkie i owalne. Nasiona wysiewamy w maju.


Zastosowanie traw o oryginalnych kwiatostanach


Gatunki traw o dekoracyjnych kwiatostanach warto wykorzystać na rabatach bylinowych, zwłaszcza jesiennych. Trawy bardzo dobrze prezentują się z astrami, wrzosami, cyniami, rozchodnikiem okazałym oraz rudbekią. Kwitnące trawy powinny być także nieodłącznym elementem ogrodów inspirowanych naturą. Duże trawy takie jak miskanty, świetnie prezentują się na tle trawnika, podobnie trawa pampasowa. Trawy warto zaprosić także na balkon i taras. Oryginalnie będą prezentować się w zimowej scenerii. Pamiętajmy o tym, że kwiatostany wielu traw z powodzeniem można suszyć, stanowią wówczas doskonały materiał na suche bukiety oraz inne dekoracje.

Szeroki wybór nasion traw ozdobnych do nabycia tutaj

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz