Tymotka łąkowa - opis, odmiany i zastosowanie

Jesteś tutaj:

Tymotka łąkowa - opis, odmiany i zastosowanie

3,4/5 (201 ocen)

Należąca do rodziny wiechlinowatych tymotka łąkowa nazywana też brzanką pastewną (Phleum pratense) to jedna z popularniejszych w naszym kraju traw łąkowych i pastewnych. Gatunek preferuje gleby wilgotne lub średnio wilgotne, żyzne, próchnicze, świeże i zwięzłe, dlatego najczęściej zasiedla łąki i przydroża, czasem również nieużytki i stanowiska ruderalne.

Tymotka łąkowa jest mrozoodporna, dobrze znosi krótkotrwale podtapianie i nie jest wymagająca w stosunku do pH podłoża. Nie jest jednak trawą o dużej konkurencyjności, gdyż nie wykształca zbyt licznych odrostów, nie posiada silnie rozbudowanego systemu korzeniowego i późno rozpoczyna wiosenną wegetację. Na stanowiskach żyznych i zasobnych w azot szybko jest wypierana przez inne gatunki roślin. Źle również znosi suszę, zasolenie podłoża, niedobory cynku i magnezu w glebie, zacienienie i niskie, częste koszenie. Wolno też rozwija się po wysiewie i wolno odrasta po ścięciu.


Zastosowanie

 

Doskonałym przedplonem są dla niej warzywa okopowe uprawiane na oborniku, rośliny strączkowe oraz rzepak. Trwa może być uprawiana w siewie czystym na paszę lub na nasiona oraz w mieszankach z innymi roślinami (np. z koniczyną czerwoną, z innymi gatunkami traw). Ponieważ późno rozpoczyna wiosenną wegetację i tworzy niezbyt mocny system korzeniowy, jest podatna na zachwaszczenie. Do ochrony trawy przez chwastami można zastosować środek chemiczny, wybrany z aktualnego rejestru MRiRW (np. Chwastox Extra 300 SL – trawy nasienne, użytki zielone, Fernando Forte 300 EC, Lontrel 72 SG, Starane 250 EC – użytki zielone). Stanowiska przeznaczonego pod tymotkę łąkową nie powinno się również nadmiernie nawozić azotem, gdyż wtedy wzrasta ryzyko zagłuszenia trawy przez inne rośliny, szczególnie trawiaste.

Tymotka łąkowa nadaje się również do zadarniania skarp i nasypów na stanowiskach umiarkowanie wilgotnych (nie znosi suszy). Niektóre odmiany mogą być także wykorzystywane do zakładania trawników. Bardzo charakterystyczne, walcowate kwiatostany tymotki łąkowej są też często używane w bukieciarstwie. Po wysuszeniu i ufarbowaniu stanowią doskonały materiał na suche bukiety.

Tymotka łąkowa

Tymotka łąkowa


Odmiany


Obecnie w uprawie znajduje się szereg odmian tymotki łąkowej z których 17 wpisanych jest na aktualną listę COBORU. Należą do nich między innymi: „Skald” (odmiana pastewna, średnio wczesna, plenna, szybko odrastająca po koszeniu), „Egida” (odmiana pastewna, wczesna, niezbyt podatna na wyleganie, szybko rozpoczynająca wiosenną wegetację i szybko odrastająca po koszeniu, plenna), „Secesja” (odmiana pastewna, wczesna, szybko odrastająca po koszeniu, plenna), „Owacja” (odmiana pastewna, średnio wczesna, zimotrwała, stosunkowo odporna na suszę, plenna, dająca wartościową paszę, bogatą w białko), „Skala” (odmiana pastewna, średnio wczesna, dobrze odrastająca po skoszeniu i szybko rozpoczynająca wiosenną wegetację, mało podatna na wyleganie, dość odporna na suszę), „Skaut” (trawa pastewna, bardzo plenna, dająca paszę o wysokiej wartości energetycznej), „Kaba” (odmiana pastewna, średnio wczesna, plenna, zimotrwała, stosunkowo odporna na choroby grzybowe), „Karta” (odmiana pastewna, średnio wczesna, plenna, zimotrwała, dobrze odrastająca po koszeniu, stosunkowo odporna na choroby grzybowe), „Timoturf” (odmiana gazonowa, polecana na trawniki, nie przeznaczona do uprawy jako roślina pastewna), „Nowinka” (odmiana pastewna, plenna, dość dobrze znosząca suszę), „Orlica” (odmiana pastewna, plenna, dobrze znosząca suszę, zimotrwała, dobrze odrastająca po skoszeniu, ale wrażliwa na choroby grzybowe), „Prosna” (odmiana pastewna, plenna, doskonała do uprawy na nasiona, zimotrwała, dość odporna na suszę). czytaj dalej...

Koniecznie zobacz