Tymotka łąkowa - opis, odmiany i zastosowanie

Jesteś tutaj:

Tymotka łąkowa - opis, odmiany i zastosowanie

3,4/5 (199 ocen)

Choroby


Podobnie jak inne trawy, tymotka łąkowa może być atakowana przez choroby. Roślinom zagrażają przede wszystkim plamistości powodowane przez grzyby oraz rdze. W pewnym stopniu można im zapobiec uprawiając odmiany odporne lub mało podatne na choroby, wysiewając rośliny na odpowiednich, umiarkowanie wilgotnych stanowiskach, unikając zacieniania trawy, stosując umiarkowane nawożenie podłoża (głównie azotem) oraz wysiewając nasiona pochodzące z pewnego źródła, wolne od skażenia patogenami.


Opis


Tymotka łąkowa jest luźnokępkową trawą wieloletnią, tworzącą słabo rozbudowany system korzeniowy z nielicznymi, krótkimi rozłogami oraz wydającą średniej wysokości, liczne pędy generatywne i stosunkowo niskie, niezbyt liczne pędy wegetatywne. U podstawy wszystkich pędów tymotka tworzy bardzo charakterystyczne zgrubienia w butelkowatym kształcie. Pędy generatywne dorastają do wys. 160 cm. i posiadają wniesione, gładkie, sztywne łodygi, lekko wygięte u podstawy, z zaznaczonymi na całej długości 4 – 7 międzywęźlami. Tworzą się już w roku siewu oraz na wszystkich odrostach po koszeniu. Liście na obu rodzajach pędów są jasnozielone lub szarozielone, niezbyt długie i dość wąskie (dorastają do ok. 10 - 40 cm. długości i 4 - 8 mm. szer.). Na ich wierzchniej stronie widoczny jest słabo zaznaczony nerw główny. Blaszka liściowa jest płaska, matowa i lekko szorstka. Liście posiadają również długie, wąskie, zaostrzone, ząbkowane języczki i gładkie, częściowo otwarte pochwy liściowe ( w górnej części pędu lekko rozdęte). Kwiaty w postaci wąskich, walcowatych, wzniesionych, zielonych kłosów (kłos pozorny dł. ok. 40 cm. i grubości ok. 1 cm.) tworzą się na pędach generatywnych dość późno, bo dopiero latem (VI –VII). Kwiatostan składa się z bardzo licznych, ściśle przylegających do osi pędu, mocno spłaszczonych kłosków, wyrastających na bardzo krótkich gałązkach. Każdy z kłosków posiada jeden kwiat. Plewy są poziomo ścięte, krótko owłosione i zakończone ościstymi wyrostkami. Po zapyleniu kwiaty przekształcają się w nasiona (ziarniaki). Dojrzały ziarniak ma kulisty kształt i jasnobrązową barwę. Otoczony jest ościstymi plewkami, z których łatwo wypada. Nasiona najlepiej kiełkują w temperaturze 16 – 18 °C, ale są w stanie wschodzić również przy temperaturze 4 – 5 °C. W początkowym okresie rozwoju, krótko po wysiewie, rośliny rosną bardzo wolno, dlatego mogą być łatwo zagłuszane przez inne gatunki. Pełnię rozwoju osiągają dopiero w 2 – 3 roku uprawy. Jeśli zima nie jest zbyt ostra, tymotka może pozostać zimozielona.

Nasiona tymotki łąkowej kupisz tutaj

Autor: Katarzyna Józefowicz

Bibliografia:

1. „Trawy właściwości występowanie i wykorzystanie”, red. Stanisław Kozłowski, wyd. PWRiL, 2012 r.
2. „Rośliny łąkowe”, Z. Nawara, wyd. Multico Oficyna Wydawnicza, Warszawa, 2006, 2012 r.
3. „Tereny zadarnione” Kazimierz Jankowski, Grażyna Anna Ciepiela, Joanna Jodełka, Roman Kolczarek, wyd. Akademii Podlaskiej, Siedlce 2008

 

Koniecznie zobacz